Oficialul nu consideră că Executivul condus de Ilie Bolojan ar trebui să supună romii la același tratament fiscal ca pe români.
Păun aduce și o serie de argumente în care pare să creadă cu toată ființa, subliniind faptul că ” nu e corect din partea primăriilor să majoreze taxele și impozitele locale pentru cartierele de romi la fel ca în cele locuite de români”.
„Am atras atenția membrilor Coaliției de Guvernare asupra problemei abandonului școlar din comunitățile de romi, deoarece în ultimele luni a crescut alarmant. În contextul în care Guvernul Bolojan are de gând să reducă cu 10% cheltuielile cu personalul din învățământ, consider că primele care vor fi afectate sunt comunitățile sărace și vulnerabile, care sunt locuite în majoritate de către romi”, a spus Păun.
„Taxele și impozitele locale trebuie să fie conforme cu condițiile de locuit”
„Problema taxelor și impozitelor locale aplicate unitar cu majorări procentuale între 70% și 150% de la 1 ianuarie 2026 este gravă. Consider că nu e corect din partea primăriilor să majoreze taxele și impozitele locale pentru cartierele de romi la fel ca în cele locuite de români, în contextul în care romii nu au acte legale pe casele și terenurile unde și-au construit locuințele, iar canalizarea, asfaltul și iluminatul public lipsesc cu desăvârșire. Le-am explicat membrilor Coaliției de Guvernare că taxele și impozitele locale trebuie să fie conforme cu condițiile de locuit pe care UAT-urile le asigură locuitorilor săi”, a adăugat Nicolae Păun.
Astfel stând lucrurile, oficialul spune că a solicitat Executivului să ceară primarilor să facă acte de proprietate pe casele și terenurile unde locuiesc romii. În toată țara, ar fi aproximativ 30.000 de cazuri.
„I-am explicat premierului Ilie Bolojan că pe noi, cei de la Partida Romilor, făcând parte din Grupul Minorităților Naționale, nu ne interesează funcțiile, ci să vedem voința politică pusă la treabă în interesul romilor din România. Am solicitat aplicarea prevederilor Strategiei Naționale de Îmbunătățire a Situației Romilor din România, pe care Guvernul României și-a asumat-o și a votat-o. La toate aceste 3 puncte au fost de acord cu mine și m-au sprijinit reprezentanții UDMR, PSD și cei ai Minorităților”, a transmis Nicolae Păun.
” Eu încerc să-mi fac treaba așa cum cred eu că este mai bine pentru romi, fără să jignesc pe nimeni”
„Am scris această postare pentru a arăta celor care mă bălăcăresc pe rețelele de socializare că unii lideri ai romilor, în speță cei de la Partida Romilor, chiar se zbat pentru îmbunătățirea situației romilor din România și cer măsuri concrete de la cei care conduc această țară.
Problemele care mă interesează sunt cele menționate mai sus. Bârfele nu ajung la urechile mele, indiferent de unde vin. Eu încerc să-mi fac treaba așa cum cred eu că este mai bine pentru romi, fără să jignesc pe nimeni”, a precizat Nicolae Păun adăugând că se adresează „prietenilor” săi și celor cu bună credință.
Romii s-au trezit cam tarziu. Nu au inteles cu cine au ”de-a face”. Omul acesta a taiat acele minuscule beneficii de la bolnavii cei mai gravi. Este de un cinism feroce!!! Ei, romii cer ”speciale” de la acest om?!
Deputatul AUR suveranist-patriot George Simion se afla azi, la Washington in Congresul american cu raportul, „Lovitura de stat din România 2024”!…va ajunge pe masa fiecărui congresman american.!!
Cum adica n-au acte de proprietate? Inseamna ca le-au furat,nu?
Exceptie a facut R.Moldova si Ukraina cu rromulanul G.SSimion. Este exceptat la intrarea in cele doua tari. Banuiesc ca, automat este interzis si la Davos. De asa presedinte aveam nevoie.
Bai Paune,
statul va protejeaza voua castelele cu turnulete si noua apartamentele de la bloc. Ce te-ar indreptati sa paltesti un impozit mai mic pe palatul tau decat proportional cu valoarea de piata?
Ca sa-ti pazeasca imobilul de 1 000 000 USD platesti proportional cu valoarea, nu cu culoarea pielii… adica in Romania, cu cat esti mai tuciuriu sa platesti mai putin? Romania sa devena o tara in care sa se scurga toti rromii din Europa? Ba, da dastept mai esti!
Daca s-a acceptam mizeria cu vizitrea casei lui A.Năstase pe cand o vizită la casa liderului Asociaţiei Partida Romilor N.Păun si la palatele unor romi cu interioare de lux aduse din Italia care cer și vor primi scutiri de taxe. “-Că doară nu am ajuns ai nimănui ca românii ortodocși!” Românii pot fi discriminați, ungurii și romii, Nu.
Se va sesiza ONG-urile pentru afirmatiile facute de acest individ care promoveaza asemenea gandire si favoritismul pe baza de criterii de apartenenta? Parca se promova cu inchisoarea, sau legea e aplicabila doar catre valahi?
Din seria: „Decat sa spalam copilul, mai bine facem altul” !
Voi trimiteți copiii la școală și nu vă bateți capul cu personalul din învățământ. Toamna îi trimiteți la ciuperci, de sărbători la cerșit pe lângă biserici și tot așa.
Poate ar fi mai bine să plece în Egipt sau India să scape de birul lui Bolojan !
@ Domnul Păun probabil că sugerează ca taxele locale să fie plătite în funcție de confortul de locuit , alte aspecte , exprimarea fiind totuși discriminatorie , referitor la români ?
Bolojan trebuie sa le spuna ca circulatia e libera in Europa,si asa tot nu platesc taxe,impozite curentul electric,etc Pupici!
Abandonul scolar in comunitatea rromilor tine de familie si mai putin de personalul din invatamint.