Rusia acuză România după retragerea de la CM de Gimnastică Ritmică

Un nou conflict diplomatic mocnește între Rusia și România din cauza Cupei Mondiale de Gimnastică ritmică aflată în desfășurare la Cluj Napoca.

De Magda Colgiu-David - Senior Editor
Rusia acuză România după retragerea de la CM de Gimnastică Ritmică

Sursa FOTO: Facebook / Emil Boc

Un nou conflict diplomatic mocnește între Rusia și România din cauza Cupei Mondiale de Gimnastică ritmică aflată în desfășurare la Cluj Napoca.

Decizia primarului Emil Boc de a nu permite sportivilor ruși arborarea steagului și intonarea imnului pune gaz pe foc. Edilul ignoră deciziile recente ale Federației Internaționale de Gimnastică (17 mai 2026) și ale Uniunii Europene de Gimnastică (24 mai 2026) privind ridicarea restricțiilor impuse sportivilor ruși.

El susține că a fost de acord cu organizarea competiției în orașul pe care îl conduce conform reglementărilor aflate în vigoare la momentul deciziei.

Astăzi, Ambasada Federației Ruse la București a transmis un mesaj dur la adresa autorităților române, după ce delegația rusă a anunțat că nu va participa la Cupa Mondială FIG de Gimnastică Ritmică.

 

„Autoritățile locale au refuzat să ofere delegației noastre posibilitatea de a evolua sub Drapelul de Stat al Federației Ruse și cu intonarea Imnului de Stat al Federației Ruse. Acest fapt contravine principiilor fundamentale ale Cartei Olimpice, care prevăd egalitatea participanților la competițiile sportive și inadmisibilitatea discriminării pe criterii de cetățenie sau apartenență națională. Sportul este menit să unească popoarele, să consolideze înțelegerea reciprocă și să servească păcii, nu să devină ostatic al conjuncturii politice și instrument al răspunderii colective”, precizează reprezentanții Ambasadei Rusiei la București.

 

Distribuie articolul pe:

3 comentarii

  1. Nu cred ca e bine ce facem. Daca Federatia Internationala de Gimnastica nu pune niciun fel de restrictii, nu stiu de ce facem noi probleme unor copii, sportivi, care n-au nicio vina in conflictul ruso-ucrainean. Pe de alta parte Romania nu este in conflict cu Rusia si nici vreo tara membra NATO si UE (din care facem parte si noi) nu se afla in conflict cu rusia. Suntem noi mai catolici decat Papa? Precizez ca sportivii din Israel participa fara restrictii la competitie (desi vorbim de un stat condamnat de ONU pentru genocid). Ce fel judecãm?

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.