Scandalul apei din Prahova. Inflație de politruci USR în funcții publice

Mai multe persoane cu legături cu USR ocupă funcții publice direct responsabile de situația de la Paltinu. Patru persoane apropiate de USR au funcții direct responsabile de problema care a lăsat 100.000 de oameni fără apă potabilă.

De Rami Cristescu - reporter special
Scandalul apei din Prahova. Inflație de politruci USR în funcții publice

Mai multe persoane cu legături cu USR ocupă funcții publice direct responsabile de situația de la Paltinu. Patru persoane apropiate de USR au funcții direct responsabile de problema care a lăsat 100.000 de oameni fără apă potabilă.

Situația de la Paltinu, care a lăsat 100.000 de oameni fără apă potabilă, a creat tensiuni în Coaliție. Mai multe voci, mai ales social-democrate, cer demisia ministrei Mediului. Diana Buzoianu a declarat că trebuie să existe „consecințe ferme” pentru cei implicați în situație. Patru persoane importante în contextul situației, secretara de stat pe probleme cu apa, directorul Apelor Române, dar și directorul tehnic ESZ Prahova și șeful stației de apă de lângă Paltinu, au toți legături cu USR, partidul ministrei.

Diana Buzoianu, ministrul Mediului, a declarat în exclusivitate pentru Cotidianul că ia în calcul desființarea operatorului de apă ESZ din județul Prahova. Aceasta a acuzat că în județ sunt practicate printre cele mai mari prețuri la apă din întreaga țară, prețuri care ar fi influențate inclusiv de organizarea operatorului de apă. Cu toate acestea, directorul tehnic al operatorului a fost propus de USR. Totodată, șeful sistem hidrotehnic din Voila este USR-ist.

Mihai-Cristinel Cheșcă, președinte USR Băicoi

Mihai-Cristinel Cheșcă este prezentat pe site-ul ESZ Prahova drept șef sistem hidrotehnic în cadrul companiei. Mai multe documente ale asociației confirmă faptul că acesta este șef al stației din Voila, numită inițial Paltinu. Această stație este chiar stația de tratare de la lacul Paltinu, unde s-a produs situația care a lăsat 100.000 de oameni fără apă potabilă.

Captură din comunicat situația apei

Conform declarației de interese depusă de Cheșcă în 11 noiembrie 2024, la numirea în funcție, acesta este șeful USR Băicoi. De altfel, el a fost primul om pe lista Alianței Dreapta Unită pentru consiliul local din Băicoi. El este și membru al biroului județean al USR Prahova.

Captură declarația de interese
Lista ADU pentru CL Băicoi

Directorul tehnic al ESZ Prahova, propus de USR București

Directorul tehnic al ESZ Prahova, Răzvan Radu, declara după producerea situației că nu crede că instituția din care face parte este vinovată. „Nu ştiu dacă este vinovat ESZ-ul sau nu. Din punctul meu de vedere, nu este vinovat. Trebuie menţionat foarte clar că ESZ-ul, tot ceea ce face este să trateze apa care ne vine de la baraj.”

Conform surse Cotidianul, Răzvan Radu a fost propus în funcția de director tehnic al ESZ Prahova de USR București. Acesta nu are declarația de avere și nici declarația de interese publice pe site-ul eszph.

Directorul Apelor Române, numit de Diana Buzoianu

Întrebat dacă se impune demisia Dianei Buzoianu din fruntea Ministerului Mediului, aşa cum se cere dintr-o parte a coaliţiei de guvernare, preşedintele Nicuşor Dan declară miercuri că, din informaţiile pe care le are în momentul de faţă, greşeala aparţine Apelor Române, în legătură cu criza apei potabile din Prahova şi Dâmboviţa. Directorul a fost numit tot de ministra Mediului.

Florin Ghiță a fost numit de Diana Buzoianu în fucția de conducere a Apelor Române.

„Am luat decizia de a schimba conducerea Apele Române. Am anunţat deja că l-am demis pe domnul Sorin Lucaci. Vrem să înceapă o nouă etapă în această instituţie absolut vitală. Vrem să dăm resursele necesare acestei instituţii de care depind inclusiv jaloane în PNRR, de îndeplinit, dar inclusiv vieţile oamenilor care au nevoie de infrastructură implementată împotriva inundaţiilor, au nevoie ca resursele de apă din ţara aceasta să fie gestionate sustenabil”, a declarat Diana Buzoianu în septembrie într-o conferință de presă.

Diana Buzoianu și Florin Ghiță, sursă foto: Facebook

Transparență fără declarații

„Am decis să dăm o direcţie nouă la Apele Române. Vom avea un director interimar pe o perioadă tranzitorie care are un mandat foarte clar de transparenţă, care are un mandat foarte clar de reorganizare. Este vorba de domnul Florin Ghiţă, care a fost din 2014 până în 2023 şef de serviciu în cadrul Administraţiei Bazinale de Apă Argeş-Vedea SGA Bucureşti – Ilfov, un om care a lucrat în teren, un om care va putea să construiască din nou legătura între ANAR, ABA-uri şi SGA-uri, un om care din 2023 are calitatea de inginer şef al aceleiaşi administraţii din Bucureşti-Ilfov, un om care a lucrat, un om care a scris articole în publicaţii de specialitate”, a transmis atunci Diana Buzoianu.

Cu toate că mandatul lui Ghiță este unul „de transparență”, acesta nu și-a publicat declarația de avere sau cea de interese pe site-ul Administrației Națională Apele Române.

Responsabila cu apele din Ministerul Mediului, cu istorie lungă în USR

Elena Tudose este secretar de stat în Ministerul Mediului și este responsabilă de ape. Aceasta a candidat pentru USR pentru un loc în Consiliul General. În campania de atunci, spunea că motivul pentru care a intrat în politică este apa (caldă).

În 2021, Elena Tudose a fost numită în aparatul de lucru al vicepremierului Dan Barna, lider USR. Mai apoi, în 2022 Elena Tudose a devenit city manager în Sectorul 2, acolo unde era primar Radu Mihaiu, care a candidat din partea USR.

După ce Mihaiu a fost învins la alegerile din 2024, Elena Tudose a devenit city manager la Corbeanca, unde era tot un primar USR. A plecat din acea funcție când i s-a propus intrarea în minister. Înainte de politică, Tudose a lucrat și în privat.

„Doctor în economie, cu specializare în management public, Elena Tudose are o experiență de aproape 20 de ani în domeniul politicilor publice, atât în sfera academică, cât și ca practician.

 A activat timp de 14 ani în societatea civilă, ca expert și ulterior Director executiv al Institutului pentru Politici Publice (IPP), contribuind semnificativ la dezvoltarea și implementarea unor politici publice de referință în domenii sectoriale (administrație publică, finanțe publice, economie circulară).

De asemenea, a colaborat ca expert cu organizații internaționale de renume, printre care Banca Mondială, UNICEF și UNDP, TAIEX, ANED, contribuind la transformări semnificative în domenii precum urbanizarea, dezvoltarea locală, neutralitatea climatică.”

Distribuie articolul pe:

27 comentarii

  1. Pingback: ​ Prima demisie. Directorul pus de USR la Apele Române pleacă. Buzoianu rămâne  – Ultimele Știri din Europa
  2. Cred că vor continua să gollească și alte baraje. Sunt directive UE. România este tot mai des numită colonie. De 35 de ani trebuia să schimbăm doar lucrurile rele din perioada ceaușistă și să continuăm cu cele bune. Păcat de țară și de români. Un Crăciun și un an nou fericit cu împliniri.

  3. @teteo , nu era neapărat vorba de Buzăianca , nici DOM PROFESOR N-A FOST MINISTRU . ERA VORBA DE TOȚI ACHIRILOAII ȘI GUIȚII ȘI TĂMPIȚII PE CARE I-A LUAT DIN #MAIDAN ȘI I-A PUS SĂ CONDUCĂ BAZINELE HIDROGRAFICE ȘI SĂ RĂSPUNDĂ DE MARILE LACURI DE ACUMULARE . LA VOI LA ”REZIȘTI POATE FI MINISTRU ȘI O HABARNISTĂ , EA PE CINE POATE ȘTI PUNE CĂ LA BARAJE A FOST NUMAI CA SĂ SE DEA ÎN BĂRCI .

  4. Plin de boti uslamisti pe aici… pesed si penele au distrus 35 de ani toata tara si opozitia e de vina :))

  5. ALO – Lasati-va de cenzura iar daca nu , declarati-va FALIMENtul
    Alo , institutiile de profil – AUTOSESIZATI-VA !!

  6. USR ACEASTA ADUNATURA TOXICA ,DE SPECIALISTI INCHIPUITI , TREBUIE SA DISPARA DIN POLITICA ROMANEASCA , DACA VREM CA ODATA, CANDVA , SA NE FIE MAI BINNE ..!

  7. USR s-a extins in organismele statului sub obladuirea presedintelui ND si tinde sa cangreneze toate locurile unde ajunge.
    USR este ca si cancerul, dupa instalare produce staze si distruge totul.
    Acesta se pare ca este rolul USR, sa distruga Romania.
    Pana sa dati cu piciorul in caine vedeti cine il tine de lesa.

  8. greu sa te superi pe o printesa care a dorit sa fie ministru desi nu era pregatita pentru scaun. problema este mult mai adanca si din pacate vesnica

    1. putea sa preia ministerul justitiei iar la mediu sa fie cineva care are cunostinte tehnice. dar e mai bine sa fim acizi decat sa gandim putin. foarte bine, continuati

  9. Problema este ca in multe institutii strategice au fost adusi sa conduca nu specialisti ci loaze. Valabil pt porturi, vami, baraje, spitale, primarii, etc.

  10. DOM PROFESOR ALEXANDRU DIACON 1924-2004- in calitate de sef de proiect a lucrat la realizarea Centralei Hidroenergetice de la Moroieni, pentru aceasta activitate primind Premiul de Stat in 1952; – in calitate de sef de proiect (fiind, la 25 de ani, cel mai tanar sef de proiect din Romania), a condus lucrarile de realizare a barajului de la Bicaz, a Hidrocentralei ” Stejaru” si a salbei de hidrocentrale de pe Bistrita, activitate pentru care a primit in 1963 al doilea Premiul de Stat; din 1959 a condus proiectarea Sistemului Hidroenergetic si de Navigatie Portile de Fier I si a barajului si hidrocentralei Portile de Fier II, fiind distins cu numeroase ordine si medalii, intre care “Steaua Republicii Iugoslave cu spade pe colan”; a fost consilier principal al Președintelui țării pentru toate marile lucrări hidrotehnice : Can.navigabil Dunăre – Marea Neagră si Poarta Albă – Midia Năvodari, docurile uscate din porturile Constanţa şi Mangalia, amenajarea Dâmboviţei în Bucureşti, can. Bucureşti – Dunăre etc. a fost consultat ca expert tehnic la barajul Krjeli (Bulgaria), la barajul El Fakia (Algeria) a fost numit expert guvernamental in Comisia Economica pentru Europa, de la Geneva.. In perioada 1963 – 1994 a infiintat si condus unitatea de Urmarire si Comportare a Constructiilor Hidroenergetice si Termoenergetice Mari, iar din 1990 a fost membru al Comisiei Guvernamentale de supraveghere a sigurantei barajelor, a haldelor de steril si constructiilor hidrotehnice speciale . Profesorul Alexandru Diacon a avut si o sustinuta activitate didactica, Din anul infiintarii Facultatii de Energetica al Politehnicii din Bucuresti (1950) a ocupat functii de sef de lucrari, conferentiar (1954) si profesor titular (1972 – 1994), iar din 1994 profesor consultant, predand cursuri de baraje si constructii masive, hidraulica tehnica, centrale hidroelectrice, statii de pompare etc. In 1972 a obtinut titlul de doctor inginer , iar din 1974 a devenit conducator de doctoranzi. Recunoasterea deplina a calitatilor sale didactice si profesionale a venit in perioada 1972 – 1981, cand a fost decanul Facultatii de Energetica. In aceasta calitate a contribuit la ridicarea nivelului invatamantului energetic si la dotarea tehnico-materiala a facultatii (a realizat peste 10.000 mp de laboratoare noi), lucru ce poate fi certificat cu mandrie de toate generatiile de hidroenergeticeni (peste 46 de promotii- ditr-una am făcut și eu parte) carora Alexandru Diacon le-a fost profesor. a fost, de asemenea, presedinte al Asociatiei Nationale a Hidroenergeticienilor din Romania, presedinte de onoare al Comitetului Roman al Marilor Baraje, membru al Comisiei Guvernamentale de Supraveghere a Sigurantei Barajelor, Studii si Proiectari Hidroenergetice

    1. Un om extraordinar în domeniul domniei sale.
      Problema este că noi cerem ca un ministru să fie specialist in toate, construcții hidrotehnice, silvicultură, hidrometeorologie….

  11. pe vremea lui Ciolos=guv. zero a fost dezastru, pe vremea guv. PNL+URS Orban Catu a fost dezastru, pe vremea lui Clotilde si Nicusor a fost dezastru fara apa si caldura cu gunoaie, sobolani si tantari si se pare ca le-a placut asa ca va fi un dezastru atat timp cat vor fi ei la guvernare…daca adunam miliardul lui Vlad Voiculescu si cu criza apei care a dus la preturi mari la energie si perturbarea unor activitati…strangem cureaua pt a aproviziona robinetul pierderilor…

    1. Guvernul Cioloș te-a lăsat cu inflație 0.7% și patru din cinci condiții pentru trecerea la euro îndeplinite.
      2017-2019 a venit tăvălugul de legi cu măriri de pensii și salarii pentru care o tragem astăzi.

  12. as da afara si politrucii USR si pe cei ai PSD, sa vedem cine plange mai tare!
    Am trait sa o aud si pe asta, INFLATIE DE POLITRUCI USR!!!

  13. -Boljane , rezistă bine cu #Maidanezii că dăsară bagă apă cu mormoloci în copaie , ca la CAPITALIA premarului #maiDAN în Roman al premarului care nu mai este Leonard Achiriloaiei: Lucrările pentru înființarea centrului de colectare prin aport voluntar de pe strada Colectorului avansează. E ȘI D-ACILEA , e un întreg ROMAN SF, de la șanțu colector #Rezistul – de profesie #maidanez, ajunse ESCLUSIV PRIN COPETENȚA SA , caracteristică speciei ,ce credeți ?PREȘEDINTE EXECUTIV al Biroului Operativ al Comisiei NAȚIONALE pentru Siguranța Barajelor și Lucrărilor HIDROTEHNICE – B.O . CONSIB , BĂ dar executiv și operațiv și operat , nu ”pistol cu apă – onorific sau neplătit la locu de muncă cum era „Șpaga de conviețuire „. BĂ , E MARE PERICOL P-ACILEA NENE , ”REZIȘTILOR LE PRIEȘTE NĂMOLUL , dar restul ? Bă , TEHNIC Buzoianca n-are vină cum zic ei , care sunt mai nevinovați ca ea .( Dacă apare textul revin cu ceva despre un DOMN PROFESOR care a deținut FUNCȚIA ASTA când se construia , nu se demola)

  14. Uniunea EDITAT EDITAT din Romania, pune in functii publice incompetente de genul Buzoianu, o EDITAT total lipsita de bun simt, si de demnitate, o EDITAT in ale politicii, un Vasile feminim din Las Fierbinti. Huo partid de EDITAT umane !

  15. Sa plece si Buzoianu cu tot cu „caracatita”, daca nu, si cel care o protejeaza. atat pe ea, cat si caracatita.

  16. Domne , madama de a venit de la Corbeanca e cu LOZU , n-are treabă cu barajul , cu batardoul GĂDEA și cu suPAPA ciuvigă . Ăia 2 foști șefi de echipă , au făcut „școala de maiștri la seral și licența la BIOTEREN cum zice demazela ?

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.