Secretul succesului: „Există încă multă foame”

Real Madrid a ajuns în sferturile de finală ale Ligii Campionilor pentru prima dată în ultimele trei sezoane, după o manșă secundă spectaculoasă în optimi, în compania italienilor de la Atalanta.

După ce în manșa tur a optimilor Ligii Campionilor câștigase cu 1-0, în deplasare la Atalanta, Real Madrid a făcut un meci la fel de bun marți seara și pe teren propriu, învingând cu 3-1 și calificându-se în sferturile de finală ale competiției, după ce în ultimele două sezoane fusese eliminată în această fază.

Madrilenii, care au câștigat Liga Campionilor de patru ori în cinci sezoane, între 2014 și 2018, nu au mai avut probleme de data aceasta cu accederea în sferturi, mai ales după ce au deschis scorul în minutul 34, prin Benzema, care a îndeplinit o formalitate, după ce Luca Modric a profitat de o gafă a portarului advers și i-a pasat în fața porții goale.

Sergio Ramos s-a înscris și el pe lista marcatorilor, transformând în minutul 60 un penalty, obținut de Junior Vinicius.

Italienii și-a demonstrat forța ofensivă prin Luis Muriel, care a redus din handicap dintr-o lovitură liberă excelent executată de la 25 de metri, în minutul 83.

Marco Asensio a închis tabela peste doar un minut, cu un șut plasat din interiorul careului.

„Am arătat în această seară că există încă multă foame în cadrul acestei echipe și că vrem să continuăm să câștigăm. Suntem capabili să mergem foarte departe”, a spus Luca Modric la finalul meciului, citat de BBC Sports.

Ultimele două meciuri ale optimilor se joacă miercuri seara între Lazio și Bayern Munchen (scor 1-4 în tur) și Atletico Madrid și Chelsea (scor 0-1 în tur), urmând ca tragerile la sorți pentru sferturile de finală să aibă loc vineri.

Și Manchester City s-a calificat marți seara în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a trecut de Borussia Munchengladbach cu scorul general de 4-0, după cele două manșe din optimi.

După ce în tur, câștigaseră cu 2-0 în „deplasarea” de pe Puskás Aréna din Budapesta, cetățenii și-au adjudecat și manșa a doua, cu același scor, 2-0. City a controlat jocul de la un capăt la altul și chiar dacă a început cu Gabriel Jesus și Sergio Aguero pe bancă, viteza jocului nu a avut de suferit.

De Bruyne a deschis scorul în minutul 12 cu un șut din afara careului, mingea ricoșând din bară în poartă. Cu această reușită Kevin De Bruine ajunge la 25 de goluri marcate din afara careului, în toate competițiile, în culorile lui City.

Peste doar 6 minute, Ilkay Gundogan a majorat la 2-0, cu un șut din careu, din poziție unu la unu, după o pasă primită de la Phil Foden. Cu reușita lui Gundogan, City a ajuns la al 8-lea sezon consecutiv în care depășește 100 de goluri marcate într-un sezon, în toate competițiile.

Trupa condusă de Pep Guardiola rămâne în cursă pentru realizarea unei performanțe nereușite până acum niciodată de o echipă engleză, și anume câștigarea tuturor celor patru trofee puse în joc într-un sezon, Premier League, Champions League, FA Cup and League Cup.