Parlamentul European a făcut un pas important pentru modernizarea inspecțiilor tehnice periodice (ITP), introducând măsuri care oferă mai multă libertate șoferilor, dar și controale tehnice mai amănunțite. Decizia, luată în Comisia pentru Transport și Turism, permite acum efectuarea inspecției tehnice în orice țară din Uniunea Europeană, nu doar în statul unde este înmatriculată mașina. Șoferii care aleg această variantă vor primi un certificat valabil șase luni, însă vor fi obligați să facă verificarea periodică obișnuită și în țara de origine.
Noile reguli pun accent și pe mașinile electrice și hibride. Airbagurile sau frânarea automată de urgență, vor fi verificate obligatoriu la fiecare inspecție. De asemenea, motocicletele cu o capacitate mai mare de 125 cmc, inclusiv cele electrice, vor trebui să treacă prin controale tehnice periodice.
Deputații europeni au decis să păstreze regulile actuale pentru mașinile mai vechi de 10 ani, respingând ideea unor inspecții anuale obligatorii. Astfel, acestea vor rămâne la intervalul de verificare de doi ani, considerându-se că nu există dovezi clare că vizitele mai dese la service ar reduce numărul accidentelor, scrie Mediafax.
Măsuri dure împotriva fraudelor și a poluării
Pentru a opri păcălirea cumpărătorilor de mașini second-hand, service-urile vor fi obligate să înregistreze kilometrajul afișat la fiecare intervenție asupra mașinii. Cifrele din bord vor ajunge într-o bază de date națională administrată de producători. Totodată, mașinile care au fost rechemate în service pentru diverse defecte, dar nu au fost reparate, nu vor mai putea trece inspecția tehnică.
În ceea ce privește protecția mediului, vor fi introduse teste pentru emisiile de particule și oxizi de azot, dar și verificări ale nivelului de zgomot. Aplicarea acestor teste specifice pentru calitatea aerului va rămâne, totuși, la alegerea fiecărui stat membru. Noile reguli urmează să fie discutate și cu reprezentanții guvernelor din Consiliul UE pentru a stabili forma finală a legii.
Asta ar fi o catastrofa pt. ca inafara tarii revizia tehnica se face exact asa cum trebuie si nu stiu cate masini ar avea sansa sa treaca de aceasta revizie tehnica .
Serios ? Pai,cand or face inspectia intr-un stat unde salariul mecanicului e de 2000-3000 E/luna,nu le va mai trebui nici masina,darmite inspectie tehnica.Asta,ca sa nu mai spun si ca s-ar putea ca masina sa-i ramana acolo,fiindca la ce cazane,pardon,masini,au majoritatea romanilor …
Vreau sa vad romani facand ITP in Germania, hahaha !