SONDAJ Macron și Maia Sandu, liderii în care românii au cea mai mare încredere

Emmanuel Macron (32,9%) și Maia Sandu (28,6%) sunt liderii internaționali în care românii au cea mai mare încredere, conform unui sondaj INSCOP.

De Bianca Dumbraveanu - Redactor coordonator
SONDAJ Macron și Maia Sandu, liderii în care românii au cea mai mare încredere

Emmanuel Macron (32,9%) și Maia Sandu (28,6%) sunt liderii internaționali în care românii au cea mai mare încredere, conform unui sondaj INSCOP.

Emmanuel Macron ocupă primul loc în topul încrederii românilor în liderii internaționali, fiind urmat de Maia Sandu și Donald Trump. Potrivit unui sondaj INSCOP, aproape 33% dintre respondenți au o părere bună despre liderul de la Paris. Președinta de peste Prut se bucură de încrederea a peste 28% dintre cetățeni, în timp ce Donald Trump este susținut de aproape un sfert de populație. 

Emmanuel Macron este apreciat în special de votanții PNL și USR, de tineri și de persoanele cu studii superioare din marile orașe. La polul opus, votanții PSD și AUR, împreună cu angajații din sectorul public, declară o încredere mai scăzută în liderul Franței.

Maia Sandu atrage un profil de susținători similar, fiind printre alegătorii liberali, dar și printre persoanele de peste 60 de ani din Capitală. Totuși, președinta de la Chișinău are o cotă de încredere mai mică în mediul rural și printre persoanele cu o educație primară.

În cazul Ursulei von der Leyen, cei mai mulți susținători provin din rândul angajaților la stat și al locuitorilor din urbanul mare, arată sondajul.

Donald Trump, susținut de tineri și de votanții AUR

Trump ocupă poziția a treia în preferințele românilor, cu un capital de încredere de 24,8%. Votanții PSD și AUR sunt cei care au cea mai mare încredere în el.

De asemenea, Trump este popular printre tinerii sub 30 de ani și persoanele cu educație superioară. Pe de altă parte, locuitorii din București și simpatizanții USR sau PNL se declară cei mai sceptici cu privire la liderul american. Aproape jumătate dintre români au declarat că au foarte puțină încredere sau deloc în Trump.

Detalii despre studiu

Datele au fost colectate în perioada 14-21 aprilie 2026, prin interviuri telefonice. La sondaj au participat 1.100 de persoane. Eroarea maximă a datelor este de +/- 3%.

CITEȘTE ȘI

SONDAJ Germania, cel mai de încredere partener al românilor

Distribuie articolul pe:

14 comentarii

  1. Incredere in Maia sandu? Fie, ca o cheama romaneste. Macar atat. In Macron daca ai incredere inseamna ca suferi de maladia aia frantuzeasca. Se cheama „sfrentie”

  2. Mai sa ma scap pe mine de ris… Auzi( Ma)Maia si gerontocratul Macrou…..Un cuplu de pomina. Abia astept si citeva schetciuri pe seama „celor mai iubiti” de romani….

  3. Nu stiu decand parerea buna e sinonima cu increderea. Dar, cred ca INSCOP ar putea face sondaje mau utile. Spre exemplu, cati tomani doresc alegeri anticipate si cati doresc pastrarea situatiei actuale? Sau cati doresc ca presedintele sa numeasca el un tehnocrat , dincolo de rezultatul votului. Sau, cati doresc modificarea Constitutiei? Sau, de ce nu face dondajul asta in Franta, sa aflam cati francezi msi cred in Macron?

  4. Și ce relevanță are?
    Înțelegem că politica se face pentru percepția plebei (sens nepeiorativ), însă cu ce ne ajută pe cei care am studiat domeniul, suntem informați, avem capacitatea să înțelegem fenomenele politicii și deci suntem singurii cu păreri valide (sau pe cei care sunt curioși și vor să se informeze) să știm ce crede plebea despre oarece lider străin?

  5. Si de asta suntem unde suntem; nu-i nicio mirare de rezultatul sondajului (daca-i adevarat)…

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.