Fermierii din România care au fost afectați de fenomenele climatice extreme din 2025 vor beneficia de un sprijin financiar de 14,8 milioane de euro din rezerva agricolă a Uniunii Europene. Măsura a fost aprobată de Comisia Europeană și are ca scop compensarea parțială a pierderilor suferite de agricultori în urma secetei, temperaturilor extreme și altor fenomene meteorologice care au afectat producțiile agricole din mai multe regiuni ale țării, scrie News.ro.
Potrivit autorităților, culturile cele mai afectate au fost cele de porumb și floarea-soarelui, două dintre cele mai importante produse agricole ale României. Condițiile meteorologice nefavorabile au dus la scăderea semnificativă a producțiilor în numeroase județe, generând pierderi financiare importante pentru fermieri și punând presiune asupra sectorului agricol.
Fondurile europene vor fi distribuite către agricultorii eligibili prin intermediul mecanismelor stabilite de autoritățile române, care urmează să definească criteriile exacte de acordare a sprijinului. De asemenea, statul român are posibilitatea de a completa suma alocată de Uniunea Europeană prin fonduri naționale, ceea ce ar putea majora sprijinul acordat fermierilor afectați.
Mai multe state membre au solicitat măsuri de sprijin
Decizia Bruxelles-ului vine în contextul în care mai multe state membre au solicitat măsuri de sprijin pentru agricultorii afectați de fenomenele meteorologice extreme care au devenit tot mai frecvente în ultimii ani. Schimbările climatice au amplificat riscul apariției secetei prelungite, valurilor de căldură și altor evenimente care influențează direct producția agricolă și veniturile fermierilor.
Reprezentanții sectorului agricol au salutat alocarea fondurilor europene, însă atrag atenția că impactul fenomenelor climatice asupra agriculturii românești este mult mai amplu și necesită măsuri pe termen lung. Printre soluțiile invocate se numără extinderea sistemelor de irigații, investițiile în tehnologii moderne și dezvoltarea unor programe de asigurare mai eficiente pentru culturile agricole.
Ce spune ministrul interimar al agriculturii
„Această alocare reprezintă un sprijin important pentru fermierii români care au fost afectaţi de fenomenele climatice extreme şi au înregistrat pierderi semnificative la culturile de porumb şi floarea-soarelui. Este, în acelaşi timp, un semnal clar că demersurile susţinute de statele membre pot conduce la soluţii concrete la nivel european. Pentru România, cele 14,8 milioane de euro reprezintă o formă necesară de sprijin pentru producătorii care au avut de suportat efectele unor condiţii climatice severe, iar posibilitatea completării acestor fonduri din bugetul naţional oferă un instrument suplimentar de intervenţie. Vom continua să susţinem, la nivel european, măsuri rapide şi eficiente pentru protejarea fermierilor şi pentru menţinerea capacităţii de producţie a agriculturii româneşti”, a declarat viceprim-ministrul Tánczos Barna, ministrul interimar al agriculturii.
Dar pentru evenimentele „climatice” venite din ucraina(cereale modificate genetic, preturi de dumping ….. etc ) cand primim?
Pana acum oracaiati ca sunt pline de pesticide, le cumparati la pret de nimic si le revindeati la pret de piata UE, ba ca erau ale americanilor care au cumparat toate terenurile agricole, ba ca erau ale nemtilor, etc.