Cea care s-a abținut la votul pentru rezoluția adoptată aseară de PNL a fost senatoarea Nicoleta Pauliuc, deoarece „nu este destul de clară”, au specificat surse participante la ședință.
Nicoleta Pauliuc a lansat întrebarea ”Dacă PSD, pe 20 aprilie, decide să nu-l mai susțină pe Bolojan și USR, ce facem?”. În acel moment, mai multe voci, printre care Gigel Știrbu, Dragoș Ciubotaru, și alții au spus că în acest caz, varianta este Opoziția.
„Dacă nu mai facem alianță cu PSD, cu cine facem? Noi avem jumătate, ca procent din Parlament, pe aritmetica parlamentară. Să ni se spună care e soluția, că românii ne-au trimis să fim la guvernare. Nu am primit nici până acum răspuns”, a declarat o sursă pentru Cotidianul.
Alina Gorghiu, de exemplu, a cerut o delimitare clară față de AUR, garanția că nu vor face alianță niciodată cu ei, mai specifică sursele.
„Le-a dat șah Bolojan”
„Reacțiile au fost mai moderate decât ne așteptam. După primele discuții referitoare la ieșirea de la guvernare, o serie de lideri locali deja începuseră să agite partidul că nu poate fi decuplat PNL de la guvernare. Dar s-a calmat situația și a ieșit într-un final bine” a precizat unul din liderii de filială cu experiență din teritoriu.
Un alt șef de organizație, apropiat de Bolojan, a sintetizat ședința în doar câteva cuvinte: „Le-a dat șah Bolojan”. Mai mult, liberalul a punctat că și nemulțumiții trebuie să strângă rândurile, dacă vor să mai aibă acces la resursele și așa „limitate”.
Un liberal anti-Bolojan, însă, a declarat pentru Cotidianul că deși 99% au votat rezoluția, premierul nu este varianta ideală.
„Asta e o prostie. Îți spun că în sală, a votat toata lumea, dar daca vine mâine cu alta propunere de premier…”.
Ce i s-a reproșat premierului. „Userizarea” și „blândețea în raport cu PSD”
Premierului i s-au reproșat, bineînțeles, măsurile nepopulare pentru primari. Pe lângă asta, apropierea de USR sau atitudinea prea blândă față de PSD, care atacă în rafală.
„Să se dea mai mult în PSD, e prea blând cu PSD”.
„Nici cu USR nu e chiar așa de bine, fiindcă noi împărțim același electorat”, a mai spus un liberal pentru Cotidianul, care a explicat că trebuie taxați și miniștrii USR pentru gafe.
„Miruță…declarațiile pe zona de securitate nu sunt ok, ar trebui sa fie taxat și el”, a adăugat.
Un liberal a afirmat în ședința de aseară că „Titulescu se întoarce în mormânt la ce ministru de Externe avem”.
Cristian Buican i-a spus premierului că nu înțelege nimic fiindcă e „provincial”, conform surselor noastre.
Totodată, Nicoleta Pauliuc a reproșat că liberalii uită de „un aliat foarte important, de președinte, care a spus clar că vrea PNL la guvernare”. „Nu PSD, pune premierul, ci președintele”, ar fi spus aceasta.
STENOGRAME – ”Este începutul sfârșitului PSD”
Dan Motreanu
● PSD face un joc de delegitimare a PNL și a premierului.
● Astăzi, PSD este un partid mort din punctul meu de vedere.
● Nu cred că PNL își va propune vreodată să iasă de la guvernare. Iar PM a spus clar asta. PSD face consultare internă pe tema asta. Să își asume și consecințe față de români și România, dacă aruncă țara într-o criză politică.
● Totodată, trebuie să nu mai punem etichete în PNL cum că unii ar fi useriști, alții pesdiști, fie sunt useriști. Suntem liberali și avem propriul drum.
• PSD este un partid izolat, iar AUR s-a prins că PSD îi folosește ca să încerce să-și recupereze electoratul.
• Bolojan face acum ce face de 20 de ani în administratie: bună guvernare.
Florin Roman
● Este începutul sfârșitului lor.
● Propun să cerem rediscutarea protocolului Coaliției.
Mircea Roșca
● Nu am văzut niciodată un PSD în genunchi ca acum. Și este meritul dumneavoastră că nu ați cedat presiunilor.
Reamintim că în PSD urmează o consultare internă cu privire la ieşirea sau nu de la guvernare. Consultarea va avea loc pe 20 aprilie.
@ Ce a rămas din partidul lu’ Băsescu, doar PNL ?
Au iesit PDL -p n l isti la declaratii sforaitoare,ati uitat ca ca voi mafiotilor de dreapta ati participat la datoria tarii mult mai mult decat PSD si acum va dati fecioare marlanilor !
Toată această monstruoasă coaliție azi când vb ,pe niște alegeri corecte ,nu știu dacă mai adună 13% împreună,ce vedem azi ,este un concept de globalizare a partidelor dacă le mai putem numii partide, deoarece ele nu mai au nici o doctrină care să-i definească, toți slujesc aceleași interese străine
Astia au 14% . C.e sa atace?
In care sondaj? Cel al sereiului?
Securistii lui Imre si Gyuri se numesc acum liberali??????
Cu Grindeanu la sefia PSD nici nu-i deloc greu sa prevezi sfarsitul PSD.
ce premier MĂI coruptilor?
Se duce l Viena fara niciun mandat din partea parlamentului si semneaza prelungirea contractului rusinos si de JAF CU OMV AUSTRIA?
EU CONSIDER CA E O TRADARE DE ȚARĂ!
V-AU ÎNCĂLECAT austriecii si ne trateaza ca pe o COLONIE! MARE RUȘINE!
RESURSE STRATEGICE SA FIE EXPLOATATE DE AUSTRIA !
Vorbeste mai bine ungureste decat romaneste. La el in sat sunt doua mari comunitati de romi si maghiari. Dar si romii vorbesc ungureste.
Este trădare națională ,care are trebuii pedepsită , pentru că nimeni nu ar trebuii să fie deasupra intereselor naționale
Gaozul lui Bolojan e plin de miere de-l ling titulescienii astia cu atata sarg? Nu aveti pic de rusine…
doar ‘ alegerile anticipate , ar arata adevaratul clasament ..!! !
in fata scolii generala nr.56 din bucuresti a murit un bunic al unui copil pe care al astepta de la scoala , astazi 24 martie 2026 , in jurul orelor 12:30 .
Da bonita unde era?
Clar!? Se schimbă moda. De-acum înainte, ordin de zi pe unitate: toate “fetili” încruntate, bărbierite și tunse chilug…
Toate partidele politice desființate…singura soluție este o dictatură militară…cel puțin 5 ani!…Să găsim un militar român demn de a conduce țara…un Franco român…
România trezește-te…!
Propuneri pe alese : Gabriel Oprea, Catalin Zisu, Nicolae Ciuca , si de dincolo : Florian Coldea, Dumitru Dumbrava etc.. Asta e la prima strigare !
Aceleași prostii ca la PSD. De luni bune, Grindeanu amenință cu ieșirea de la guvernare, dar nu face decât să mintă cu nerușinare. Lucru valabil și la PNL, și la USR, același joc de glezne. Doar vrăjeli pentru prostirea propriilor electorate. Se înjură unii pe alții de mama focului, dar dorm, în final, în același pat. Menage a trois cu asistență din partea UDMR și a minorităților naționale strânse sub pulpana dinozaurul Pambuccian.