De câteva zile asistăm din nou la un spectacol care spune mai multe despre degradarea spațiului public românesc decât despre persoana vizată: contestarea studiilor și a doctoratului lui Nicușor Dan.
Un ritual bine cunoscut, repetitiv, previzibil, toxic. Știu exact cum funcționează: se aruncă o îndoială, se multiplică insinuarea, iar zgomotul ține loc de probă. Este un reflex al mediocrității agresive. Am pățit asta și eu, recent, în campania prezidențială: „cineva” a „aruncat” idioțenia că aș fi imitat o jurnalistă englezoaică, iar „știrea” s-a răspândit cu viteza pojarului.
L-am trăit pe propria piele și mai devreme. În 2011 am fost calomniat, în mod grotesc, pe tema studiilor mele în străinătate. Antena 3 a difuzat un document falsificat, potrivit căruia nu aș fi luat bacalaureatul la Strasbourg. Asta după ce reprezentasem România la olimpiade de chimie, după ce terminasem șef de promoție la Universitatea din Strasbourg, după ce obținusem un doctorat cu calificativ maxim sub îndrumarea unui laureat Nobel.
Citește și: Vigilență, nu psihoză!
Atunci am refuzat să îmi expun diploma de bacalaureat. Nu din aroganță, ci din demnitate. Pentru că nu răspunzi unei minciuni fabricate de un securist cu o plecăciune birocratică. Nu negociezi adevărul cu impostura. Nu legitimezi mârlănia prin explicații. Nu am făcut-o pentru că, în spatele diplomei mele de bacalaureat, stau uriașe sacrificii: mi-am părăsit țara și familia, singur, la 17 ani, am muncit din greu pentru a supraviețui și a studia într-o țară străină, totul pentru a scăpa de un regim comunist criminal, în care unii dintre acuzatorii mei prosperau.
Revin la Nicușor Dan.
Viața face ca un francez, fost coleg de liceu și astăzi soțul surorii mele, să fie unul dintre matematicienii de top la nivel mondial. Olivier este membru al echipei de conducere a școlii doctorale de matematică de la Universitatea Paris-Saclay și cunoaște bine parcursul academic al lui Nicușor Dan, frecventând aceleași seminarii. Acest departament de matematică a fost, timp de mulți ani, pe primul loc la nivel mondial.
În repetate rânduri, Olivier mi-a confirmat nu doar că Nicușor Dan a fost un student remarcabil, ci și că teza sa de doctorat este una foarte bună, într-un domeniu de elită al matematicii mondiale.
L-am contracandidat pe Nicușor Dan la alegerile prezidențiale (mi-am anunțat candidatura cu multe zile înaintea sa, așa că speculații de tipul „Funeriu a candidat pentru a-l încurca pe Nicușor Dan” nu stau în picioare) și nu m-am retras din cursă pentru că aveam dubii temeinice asupra capacității sale de a conduce România. Nu mă pronunț asupra relevanței mandatului său, pentru că este mult prea devreme.
Citește și: Ciclul mortal al civilizațiilor
Nu suport însă impostura și am acționat concret împotriva ei. Tocmai de aceea, dintr-o poziție care nu poate fi suspectată de complezență, vreau să fie clar: Nicușor Dan nu are nicio problemă legată de studiile sale. Doctoratul său este real și valoros. România ar trebui să fie mândră că unul dintre fiii săi a contribuit la știința mondială printr-o muncă autentică.
Pentru că:
- am fost, probabil, cel mai credibil contracandidat politic al lui Nicușor Dan și nu pot fi acuzat că l-aș proteja;
- am fost, la rândul meu, atacat abject pe tema studiilor;
- am inițiat lupta împotriva imposturii academice în România;
- nu am ezitat să demasc impostura unui prim-ministru;
- nu aș ezita să demasc impostura oricărei figuri politice,
consider că este datoria mea să afirm, din surse sigure și bine documentate, că:
- Nicușor Dan a urmat studii solide în România și Franța;
- nu există nicio problemă de moralitate sau legalitate academică în cazul său;
- teza sa de doctorat este una de nivel înalt, într-un domeniu extrem de competitiv.
Citește și: Lupta pentru Capitală. Statul român de azi: o găină fără cap?
Atacați-l politic cât doriți. Judecați-i mandatele după fapte. Criticați-i deciziile, stilul, limitele. Toate acestea sunt legitime într-o democrație vie. O voi face și eu, dacă va fi cazul.
Dar încetați să transformați știința într-un bâlci.
Știința este știință, politica este politică.
Nu falsificați adevărul pentru câteva aplauze.
Nu transformați știința într-o armă de campanie.
Nu coborâți adevărul la nivelul bârfei.
Da, excelența academică nu garantează calitatea unui om politic — am văzut-o dureros în alte cazuri. Dar nici nu poate fi murdărită fără probe, doar pentru satisfacția linșajului public.
Există o diferență fundamentală între fermitate și mârlănie. Eu aleg să apăr adevărul, indiferent de cost. Nu știu și nu vreau să „procedez” altfel. Cred că, pe termen lung, numai adevărul rămâne. Iar atâta timp cât voi avea o voce publică, acesta va fi reperul meu — chiar și atunci când adevărul îl apără pe un fost adversar politic, care s-a comportat nedemn cu mine.
Citește și: America și Europa: două strategii, două lumi. Cum vede Washingtonul continentul european în 2017 și în 2025
Iată ce îmi scrie Olivier :
Ses directeurs de thèse : Daniel Barsky (alors prof à l’université de Paris 13) et Christophe Soulé (alors DR à l’IHES, qui est un institut de recherches et dont l’école doctorale est rattachée à celle de l’université de Paris Sud=Paris 11).
Sur le site officiel il est indiqué qu’il a soutenu à Paris 13. Rien d’anormal, on peut avoir deux directeurs de thèses mais on ne peut être inscrit que dans une seule école doctorale pour une thèse donnée, c’est la loi.
Daniel Barsky est un bon mathématicien, spécialiste de la théorie des nombres alors que Christophe Soulé est une super star (tu peux aller voir sa page wikipedia, il a eu des prix importants, la légion d’honneur, etc.), spécialiste de géométrie complexe et arithmétique (géométrie d’Arakelov).
Soulé était (à l’époque, maintenant il est âgé) un des experts au niveau mondial de ce domaine. La thèse de Nicusor Dan, qui est dans ce domaine *ultra compétitif*, est une bonne / très bonne thèse (disons, dans le top 20% si je dois vraiment essayer de mesurer). N’importe quel mathématicien peut voir que le sujet de la thèse est directement dans les maths de Soulé. Donc c’est tout à fait normal qu’il ait passé la majeure partie de son temps à Orsay pendant sa thèse.

Au fost si in Romania anilor …50-60 cand multi activisti de partid au terminat facultatea muncitoreasca dupa care au trebuit sa termine liceul.Am avut asemenea elevi.
Măi să fie a apărut și pixelul albastru al lui băsilă pe firmamentul Cotidianului.Incredibil insul ăsta nu are nici rușine și nici altceva ca sa apară.Ipocrizia uneori nu are limite !
Domnule Funeriu, deviați subiectul : NU ESTE VORBA DE DOCTORAT.
Este vorba de LICENTA obligatorie la înscrierea la masterat.
Are sau nu are LICENTA ? Fără licentă, masteratul se anulează, fără masterat, doctoratul se anulează ! Clar?
Profesorul Bădău TREBUIE să se adreseze JUSTITIEI din Franța, în România voi dețineți „adevărul”.
cata încredere sa ai într-un om care este doctor în matematica și apoi părăsește domeniul matematicii și se ocupa de cu totul altceva , care nu are nimic în comun cu matematica, probabil a simțit ca ” I s-a terminat ” gazul „pentru matematica” ‘ are totuși ” un merit” recunoscut ;matematica nu e pentru mine @@
Fii barbat si cere-ti scuze doamnei ca ai imitat-o! Te-a vazut si auzit o tara-ntreaga in direct la TV! Ai senzatia ca suntem toti imbecili sau ca esti singurul cu doctorat pe-afara? Cat de penibil poti fi!
cata încredere sa ai într-un om care este doctor în matematica și apoi părăsește domeniul matematicii și se ocupa de cu totul altceva , care nu are nimic în comun cu matematica, probabil a simțit ca ” I s-a terminat ” gazul „pentru matematica” ‘ are totuși ” un merit” recunoscut ;matematica nu e pentru mine @@
Tiripliciu a descoperit utilitatea oxiurulu in politica, caruia i-a dat nume si alocat diplome, de cind i-a fost avocat betivului… Va mai amintiti ce frumos explica? Te maninca, nu-i asa?
ha ha ha ha ha ha ha ha
Nu va scarpinati copii
Ca si oxiurii e vii….
Singurul acceptat cu ea mica in online e Zalmoxis.
Restul la loc comanda!
Altul cu aere de telectual !
Stimate domn, când scrii în CV că ai obținut o certificare/licențiere/etc, trebuie să o prezinți atunci când angajatorul ți-o cere; în cazul dlui Dan, „angajatorul” său este poporul deci dl Dan este obligat să-i prezinte acestuia banaIa diplomă de licență.
Părerea și asigurările dv. sunt… irelevante (la fel ca diplomele dlui Președinte), mai ales că dta habar n-ai ce valoare are un doctorat într-un domeniu care-ți este străin; dar să mergem pe presupunerea că ar fi unul de valoare: doctoratele sunt lucrări care introduc inovații într-un domeniu iar inovațiile respective sunt citite, aplicate și citate în tot felul de lucrări, probleme, reviste tehnice etc, or teza dlui Dan lipsește cu desăvârșire din activitatea profesioniștilor în domeniu așa că noi – cei care nu lucrăm cu icși – ce concluzie putem trage?
”Am descoperit lucruri groaznice în CV. În primul rând, nu are licență. Nicușor Dan nu are licență. Am această confirmare din partea Universității din București. El a plecat de la Facultatea de Matematică după 3 ani de studii, în loc să facă 4 ani de studii, trebuia să mai stea un an ca să termine facultatea. A plecat direct la master în Franța, anul V, fără să aibă anul IV obligatoriu. El spune că a fost admis pe baza cărților citite în România…ceea ce este hilar” a declarat fostul profesor Horea Bădău.”
dl „pixel albastru„face demagogie pura,penibila, sustinind „stiinta„falsa a caracterelor fara caracter.
sa vad un articol despre participarile internationale ale savantului de renume mondial nicusor din presa numele altor liceeni din lotul olimpic din care a facut si el parte sunt azi prof. univ. in universitati, cerceteaza, predau matematica, nicusor de 25 de ani doar se agita cu lighianul lui Violeta Alexandru…
Știu că vrei un oscior de la Nicușor! Gata cu gargara! Nicușor trebuie sa prezinte diploma de licență de la Universitatea București ! Daca nu o are sunt probleme mari! Pentru că s-au făcut șmecherii românești! Iar tu ,termina cu gargara cu reformele din învățământ! Suntem la coada tuturor clasamentelor educaționale!
Nu ma intereseaza diplomele (desi daca le are ar trebui sa fie publice) ci calitatea morala a personajului. Nu mi se pare un reper, prin ascunderea contributiilor la campanii, incasarea unor sume (poate legale dar clar imorale), secretizarea averilor etc
In rest, daca zice Danel Funeru ca e ok atunci trebuie sa il credem, nu ?
Majoritatea romanilor l-au votat pe matematicianul cu renume mondial ,acum sa taca si sa inghita ! Au destul timp sa se obijnuiasca cu el pana cand i se va termina mandatul .Sa traiti bine !
Ia zi nene,concret,cu ce” a contribuit la stiinta mondiala ” ? Deocamdata se stie precis ca a ” contribuit ” la praduirea Bugetului Capitalei.Care Cpitala,desi are 53 de juristi angajati,”a simtit nevoia ” sa cheltuiasca milioane de lei angajand Contracte cu mai multe firme de avocatura,de exemplu. Sau si-a platit amenzile de vreo 800.000 de lei din Bugetul Primariei.Pt.asemenea fraude nu e neaparat nevoie sa fii doftore in matematica.Trebie doar sa ai stiinta manglelii.
….precum Nicușor NU are „certificat de căsătorie”, tot așa NU are „diploma de doctorat”!!….ce este așa de greu de priceput,că doar te dai DESTEPT tare !.
Bai „pixel albastru”, care ai distrus cercetarea romaneasca! Apropo, elucubratiile tale cu pixelul albastru nu le-ai publicat in articole prin vreo revista indexata ISI? Acum sistemul ti-a dat ordin sa dregi imaginea catastrofala alui Mucea?
Dle Cotidianul, dacă mă tot tăiați vă rog să-mi permiteți să fiu de acord sută la mie cu Dudu, Past,Emile, QX, Ionuț Voinescu, MYSEBI, Leproșii. Sper să nu vă contraziceți singuri.
10%
mintile luminate ale Romaniei!
Ale Galaxiei, ce mai!
Domnu’ Funeriu confundați merele cu perele in pofida faptului ca sunteti ,,academician doctor inginer”. Nu contest calificarea si pregatirea dumneavoastra. Contest ,,discursul civilizational” cu care ne violentati simbolic. Cunoașteți foarte bine modul in care se face politica in Romania. Dincolo de specificul local, contestarea si calomnierea fac parte chiar din jocul democratic. Prin SUA, un domn portocaliu a fost acuzat c-a ajuns președinte cu sprijin direct de la Moscova. Si dumneavoastra v-asteptati sa nu fiți contestat si calomniat in Romania doar pentru c-ati studiat in strainatate. E absolut ridicola poziția dumneavoastra! Luand aceasta pozitie, il umpleți de ridicol si pe cele pe care-l apărați.
Paziti-l pe Nicușor de Delta Force!.
Iar eu îi scriu lui Olivier: „suce-moi la bite, pédé!” Valabil și pour les autres.
Dar ăla micu, Nicușor, de ce nu-și poate apăra singur onoarea? Ciudat mod la Funeriu de a-l apăra pe insul de la Cotroceni: își expune, mai întâi, propriile diplome, ca să ne impresioneze și să-l credem pe cuvânt că al sau client are acte beton. Ocupantul de la Cotroceni arată, din nou, că nu are bărbăție. O conferință de presă de 10 minunate, în acest sens, cu Nicușor pe post de gazdă, ar lămuri definitiv dilema. Sunt sigur că Nicușor nu va susține așa ceva, din simplul motiv că, la fel ca și în alte împrejurări, nu prea ar avea ce să pună pe masă, mai exact, dovada!
@ Funeriule , să scrii frumos la ziar, ca un ministru educat, să nu îl mai zgârie pă Băsescu când se șterge, nu fii ”contondent” ?
”Nu mă pronunț asupra relevanței mandatului său, pentru că este mult prea devreme.”
Nici noi nu negam studiile, ci verticalitatea, buna intentie, si putinta de a conduce o tara. ”Ziua buna se cunoaste de dimineata”, domnule Funeriu! Nu poti fi bun la orice si asta se vede. ”Apoi….trebuie sa mai si vrei, trebuie sa ai si niste calitati care-ti ghideaza pasii intr-o anumita directie. Ai in mainile tale o tara.”
Nu știu cum se face de toți trădătorii de neam și țară au fost recrutați de Soros și trimiși la instruire în Franța și apoi returnați ca „miniștri” sa salveze Romania! Au lalait-o dar vor sa fie conducători! Fiii conducătorilor de ieri sunt conducătorii noștri de astăzi! Vezi Maia Sandu care nu l-a ales pe Bolovan! Numai javre care vor sa ne învețe democrația pe spinarea amărâților de parca romanii amărâți au murit degeaba în decembrie 89! Succesuri Ciolacu,de partea buna a istoriei!
Un articol foarte bun. Acesta este adevarul. Putem critica inabilitățile de șef de stat, dar nu performanta în matematica.
Păi să se ducă racului la academie, nu la președinție, că nu și-a dat doctorat de președinție!
Vraja marii! Avem peste 20.000 de „doftori in științe” copy-paste cu +15% la a pensia nesimțită! Ce mai contează un „doftor” în plus! Oricum,Romania e un spital întreg!
Mult zgomot pentru un nimic.
D-le Funeriu, dumneata nu ai fost contestat pt competență .Si nici pt studii incomplete sau pt diplome frauduloase. Pentru echivalari frauduloase, suspecte .
Nu trebuie sa-l aperi sau sa-l scuzi pe președintele Nicușor Dan , e sub demnitatea dumitale ca intelectual veritabil.
Însă dumneata îl aperi pe președintele impus Nicușor Dan pentru că așa ti-au cerut organele Sistemului.
Nicusor e pe sus sa poata fi atacat de dulaii siberianisti
Nicusor e pe sus sa poata fi atacat de dulaii siberianisti
Ba olimpicule,lasa-l pe olivier ala al tau.nicusor si-a intrerupt studiile de la facultate si s-a inscris in franta la master.nu si-a continuat facultatea acolo,s-a inscris direct la master.nu se poate face asa ceva!!!!pentru studii postuniversitare,chiar si in Africa,trebuie sa absolvi o facultate,sa ai o diploma de licenta.ba onestilor,ba impostorilor,chiar nu va e rusine???iti scrie unul care are si facultate si master.facute pe bune,nu cu serei.
Fals !
Din experiența personala : eu sunt cu continuare de studii ,de la Iasi la Londra pentru licențã si dublu masterat, continuat cu doua alte masterate obținute in Franța + Agregație (a verifica daca nu știți la ce corespunde).
O zi buna sa aveți
Ai absolvit cumva vreun master fara sa fi absolvit intai facultatea?
Continua campania electorala la doctoranzii cu bale în barba după poziții politice. Chimistule cu explicații pentru marlania turnătorul Petrov, încă trei doctorate nu te vor face mai credibil decât ești acum, un doritor de parvenire, prin orice mijloace – inclusiv de a urca în barca unui turnător trișor, cât despre matematicieni i-au prostit și damblagit integrale și derivatele. Științele exacte nu au nici o relevanta în relațiile sociale, sunt bune doar la roboti și clone.
Ce poți cere unui întârziat mintal…
Vi s-a intamplat sa gasiti mai multe metode de rezolvare a unei probleme de matematica?
Dezvoltarea unor rationamente matematice noi, este o performanta.
Funeriu a fost victima colaterala in razboiul Basescu Voiculescu respectiv, Basescu a3 (oficina lui Voiculescu). Erau penibili in ultima campanie cu ranchiuna lor remunerata dupa buget, coane Voiculescu.
Erori au fost, lingăi sunt încă și-generația de-acum. După ivestigatoare Șercan vine alt geniu pustiitor, lombrozianul Funeriu victimă și lăudător împotmolit la vorbă ca și lăudatul Dan. Cu asemenea genii la chimie și matematică România de ce România nu este pe podiumul științei UE. Urmează savantul Procopie să-l propună pe domnul președinte Dan academician. Se zvonește că se lucrează la Cotroceni la un Biroul 2 pentru partenera Mirabela.
inteleg sa contesti pe dreptate, doctoratele unor repetenti ca Ponta,Oprea sau atator magistrati si politisti,unde inaintarea in grad este conditionata de doctorat
Dar sa te pui cu un olimpic la matematica,cu doua medalii de aur in 1987 si 1988 ,inseamna sa ai creierul unei oi fugarite de caine
Este vorba de textierii PSD si tv de partid , dle FUNERIU . Stiu si ei ca sunt mizerii si calomnii , dar pt. asta sunt tocmiti si platiti . Din asta traiesc . II vezi si pe aici !
Sinteti jenibili cu birfa voastra de mardeiasi politici.
ca in presa s-a scris si despre tine ca intai a intrat la facultate pt ca se putea in Franta si apoi ti-ai luat BAC-ul asa ca vorba aceea:”nu iese fum fara foc” nici zvonuri fara o informatie…de ce nu-si arata diplomele sau la voi nu e voie sau nu le aveti…
Corb la corb …..nu-si scoate ochii !
Băi doctor în științe chimice fără maturitate, in domeniul tau mai înțeleg: descoperi că oxigenul are cate valențe vrea și pui de-un doctorat la un nobeleat… descoperire revoluționară, epocală, nimănui nu i-a gagat mintea așa ceva, câștigi și tu, câștigă și ăla… dar în matematica ce fenomen epocal a descoperit Nucușor? Că doi fac trei? Asta se poate doar in lumea reală, doar acolo doi fac împreună …… Până la urmă ce titlu are Doftoratul lui Nucușor, ce element de noutate în științele matematice aduce?
Asta așa, să știm baza de discuții, de la ce pornim…
Si Georgescu ce-o fi descoperit in teza lui de doctorat despre pamant?
cernoziom, iar in Romania exista 3.000 de tipuri de soluri un mare podolog a fosi di. ing Maianu…fugit in SUA asa ca poate este un camp vast de cercetare…daca CG are in pedologie doctoratul…
Ăsta e cel care calcula viteza măinii lui Băsescu când lovea copilul peste față și ne spunea de pixelul albastru? Bre, poți să ai trei doctorate, dacă ești … lumea te simte. Toți ăsția care au fost ajutați/ racolați de state străine să-și facă studiile pe-acolo și aduși brusc la un moment dat și puși în funcții înalte fără să candideze sunt agenți străini. Funeriu este unul dintre ei, ajuns ministru nimeni nu știe cum. Mai sunt toți ăia care au format brusc „guvernul tehnocrat” al lui Cioloș (și el agent francez) fără nicio legatură cu votul românilor și cu componența parlamentului. Apoi Cîțu devenit premier, apoi grămadă de USR-iști, unii fiind chiar cetățeni ai altor țări… Și-n fine, amețitu ăsta ajuns președinte după anularea alegerilor la intervenția francezilor (iar francezii)… N-am nimic cu studiile voastre, problema e că nu simțiți românește..
Ce au produs „geniile olimpice” esuate in politica?
Savantul Funeriu a descoperit ,,pixelul albastru” in filmuletul care arata pumnul lui Basescu care loveste un copil.
Geniile olimpice l-au ba.tut pe „Calin, te bulim” si pe Georgel, vanzatorul de sendvishuri incalzite la microunde din targurile din jurul capitalei, de unde bronzul de pe fata si par. Ce a patit soferul de autobuz venezuelean, ar fi patit si istericile voci Calin, Ivanovici si Simion. Trump n-a mai intervenit, deoarece romanii au avut CCR sa se apere singuri de Kremlin.
Geniile olimpice l-au ba.tut pe „Calin, te bulim” si pe Georgel, vanzatorul de sendvishuri incalzite la microunde din targurile din jurul capitalei, de unde bronzul de pe fata si par. Ce a pa.tit soferul de autobuz venezuelean, ar fi patit si ist.ericile voci Calin, Ivanovici si Simion. Trump n-a mai intervenit, deoarece romanii au avut CCR sa se apere singuri de Kremlin.
Funerul si-a gasit diploma de bac? De fapt si el o are doar pe cea de doctor. Si tot din Franta.