Fundaţia Alianţa Democraţiilor, cu sediul în Danemarca, care a comandat sondajul, a declarat că după Rusia şi Israel, SUA a fost menţionată cel mai frecvent ca răspuns la întrebarea care ţară reprezintă cea mai mare ameninţare pentru lume.
Sondajul nu a intrat în detalii cu privire la criteriile utilizate. Alianţa afirmă însă că scopul său este de a apăra şi promova valorile democratice.
„Declinul rapid al percepţiei asupra Statelor Unite în întreaga lume este trist, dar nu şocant”.
Relaţia transatlantică, sub semnul întrebării
„Politica externă a SUA din ultimele 18 luni a pus, printre altele, sub semnul întrebării relaţia transatlantică. A impus tarife pe scară largă şi a ameninţat cu invadarea teritoriului unui aliat NATO”, a adăugat el.
Au destabilizat profund relaţiile transatlantice
- tarifele lui Trump
- ameninţările sale repetate de a controla Groenlanda
- reducerea ajutorului american acordat Ucrainei
- războiul dintre SUA şi Israel împotriva Iranului şi creşterea ulterioară a preţurilor petrolului
Furios că ţările europene au refuzat să-şi trimită forţele navale pentru a deschide Strâmtoarea Ormuz traficului maritim global după începerea războiului aerian împotriva Iranului, Trump a declarat în aprilie că ia în considerare retragerea din NATO, slăbind şi mai mult alianţa.
Sondajul „Democracy Perception Index”
clasifică percepţia asupra ţărilor pe o scară de la -100% la +100%.
Datele arată că percepţia netă asupra SUA a scăzut la -16% de la +22% în urmă cu doi ani. Acest lucru o plasează în spatele Rusiei (-11%) şi a Chinei (+7%).
Sondajul nu a oferit un motiv pentru sentimentul pozitiv faţă de China.
Firma de sondaje Nira Data a realizat sondajul între 19 martie şi 21 aprilie, pe baza a peste 94.000 de respondenţi din 98 de ţări.
Percepţiile faţă de ţări au fost măsurate pe un eşantion de 46.600 de respondenţi din 85 de ţări.
Raportul a fost publicat înaintea Summitului Democraţiei de la Copenhaga, care va avea loc pe 12 mai.
Evaluările publice ale performanţei democratice variază considerabil în Europa.
Cele mai bune note
primesc țările nordice Suedia, Norvegia, Danemarca şi Finlanda, alături de Elveţia, toate încadrându-se în categoria „Foarte pozitiv”
Cele mai slabe note
primesc Ucraina, România, Rusia, Franţa şi Serbia, toate încadrându-se în categoria „Foarte negativ”. Media regională se situează puţin sub nivelul neutru.
Cum stă România
- România este la -21, la fel ca Rusia
- Ucraina, cu -23, este singura mai prost cotată
Comicul Trump si-a facut datoria …atentie la filmul ‘ Secrete oficiale’ SUA e o anexa a miliardarilor khazari,ca si Rusia ..
Mai este necesar vreun premiu Nobel..au primit ca avans cu Obama și tot nu reușesc..