SURSE Echipa Bolojan forțează organizarea unui congres-fulger. Mizele și scenariul Abrudean premier

Ilie Bolojan și susținătorii săi pregătesc ofensiva internă pentru un Congres Extraordinar în următoarele săptămâni. În timp ce apropiații premierului demis susțin că partidul intră în opoziție și e greu să revină acesta șef al Guvernului, tabăra din jurul lui Thuma nu exclude varianta Mircea Abrudean premier.

De Radu Eremia - Redactor-șef adjunct
SURSE Echipa Bolojan forțează organizarea unui congres-fulger. Mizele și scenariul Abrudean premier

Congres PNL din 2025 FOTO Radu Eremia

Ilie Bolojan și susținătorii săi pregătesc ofensiva internă pentru un Congres Extraordinar în următoarele săptămâni. În timp ce apropiații premierului demis susțin că partidul intră în opoziție și e greu să revină acesta șef al Guvernului, tabăra din jurul lui Thuma nu exclude varianta Mircea Abrudean premier.

PNL este partidul pe care sunt toate privirile, în condițiile în care de poziționarea sa și liderii săi, din care unii ar putea să fie trași pe linie moartă, depind jocurile pentru guvernare.

Ideea Congresului, inițial percepută drept doar ca o vorbă spusă într-un clinci politic de Dan Motreanu, începe să prindă contur. Mai multe surse de la vârful PNL au explicat pentru Cotidianul că în interiorul partidului a început discuția om cu om pentru a fi pusă în practică pentru Congresul Extraordinar. „Ar fi nevoie de trei săptămâni, poate o lună”, susține unul dintre oamenii de la vârful PNL.

Obiectivul cel mai important: îndepărtarea celor care stau ca un ghimpe în coastele lui Ilie Bolojan. „Nu poți să mergi la negocierile viitoare și să ai la masa centrală trei din patru prim-vicepreședinți împotriva ta”, susține unul din liderii importanți ai PNL. E vorba de Nicoleta Pauliuc (prim-vicepreședinte), Cătălin Predoiu (prim-vicepreședinte) și Adrian Veștea (prim-vicepreședinte).

Potrivit surselor Cotidianul, cu ideea Congresului Extraordinar este de acord pentru moment secretarul general Dan Motreanu, prim-vicepreședintele Ciprian Ciucu și trezorierul Robert Sighiartău, dar și alți șefi de filială cu care a mai fost abordată discuția. „Nu există însă o statistică foarte clară câți vor și câți nu, dar sigur facem majoritatea”, mai explică un lider PNL.

Scenariul Abrudean, o „intoxicare”

În timp ce în PNL se dau telefoane pentru a testa varianta Congresului Extraordinar, pe surse a apărut informația că Mircea Abrudean ar putea fi o variantă de premier PNL acceptat de Ilie Bolojan. „Nu! O intoxicare”, a fost sublinierea unui lider din conducerea centrală. „Exclus! Este prea apropiat de Bolojan ca să accepte”, arată alt lider PNL.

În schimb, dinspre tabăra disidenților din PNL, care vor partidul la putere în continuare, inclusiv cu PSD, explicațiile sunt altele. Trunchiul comun al poziționărilor, niciuna asumată, este că Abrudean este „o variantă”. De altfel, unii dintre disidenți ar vrea o consultarea a bazei partidului. Cum a făcut și PSD, la fel cum a zis și Lia Olguța Vasilescu, care le-a reproșat liberalilor că nu au respectat votat statutar.

Ce se întâmplă cu puciștii

Liberalii din jurul lui Ilie Bolojan încearcă să negocieze cu parlamentarii și liderii de filială care inițial erau în apropierea Thuma. Prin urmare, cei care nu fac parte din nucleul dur sunt pe cale să mai fie reevaluați. Doi dintre aceștia, conform surselor Cotidianul, sunt Adrian Cozma, deputat de Satu Mare, dar și Adrian Mocanu, deputat de Buzău.

Citește și: Războiul fratricid din PNL. Cursă contracronometru pentru cine rupe partidul ANALIZA

„Cei din tabăra Thuma nu au ce să le ofere. Nu noi o să plecăm din partid, ci cei din echipa Thuma”, explică un lider PNL. De altfel, evaluarea internă e echipei Bolojan e că gruparea Thuma are sub 20 de parlamentari, iar numărul lor scade de la zi la zi.

„Bolojan are cartușe pentru fiecare zi”

Surse din apropierea lui Ilie Bolojan au precizat pentru Cotidianul că „Ilie Bolojan are cartușe pentru fiecare zi”. Mai precis, în fiecare zi va veni cu noi informații care să lovească în Sorin Grindeanu și tandemul Lia Olguța Vasilescu – Claudiu Manda. „Credeau că Ilie Bolojan nu știe politică. O să le arate el. De la Traian Băsescu nu am mai avut un asemenea politician care să se ocupe de partid”, susține un liberal.

De altfel, Ilie Bolojan a ieșit cu atacuri la apropiați ai lui Sorin Grindeanu și Marcel Ciolacu. Cotidianul a și scris de mai multe exemple. „Hai cu dosarele”, a mai subliniat un liberal din zona guvernamentală, cu referire la trimiterea documentelor care arată nereguli către parchete.

Distribuie articolul pe:

17 comentarii

  1. Cică, Petrov nu ne-a promis să traim bine, ci doar ne-a salutat! Prostii au pus botul că de aia sunt prosti! Așa și cu Bolo! Amărâții au pus botul și s-au amarat mai tare! A luat de la amărâți și dat la șobolanii borțoși!

  2. Din mafie(de la guvernare) se scapă doar cu picioarele înainte.Acest fenomenal escroc încă este pe locul de unde a fost demis.De ce atâta încăpățânare? Pleacă măi nene că ai pierdut lupta,ai băgat Romania în rahat ca nimeni altul.Tara NU TE MAI VREA.

  3. Bolojan= bolovanul atarnat de gatul PNL ului. Prin zvarcolelile lui muribunde trage bietul partid spre adancurile pieirii.

  4. DACA ERA DE LA PNL , PREMIER MAI BINE AL PROPUNEA PE VASILE BLAGA CA ARE MINTE MAI MULTA DECAT BOLOJAN !

  5. buna!
    sunt de multa vreme foarte indignat,foarte nemultumit de felul cum a fost condusa
    ,daca se paoae spune asta – Romania
    din anul 2000 pana azi !
    ,Practic nu s-a construit nimic ,doar s-a instrainat,s-au innchis si s-au lichidat
    unități de productie.
    -instrsinaarea petrolului si gazelor
    -inchiderea centralelor electrice
    -inchiderea combinatelor de ingrasaminte
    in fapt ind chimica nu exista,etc
    nu avem industrie
    intrebari!
    de ce nu se c construiesc spitalele regionale
    – De ce nu se construiesc reactoarele 3 și 4 de la Cernavodă
    – De ce se falimenteaza santierele na vale

  6. „„Hai cu dosarele”, a mai subliniat un liberal din zona guvernamentală, cu referire la trimiterea documentelor care arată nereguli către parchete.”

    Va dati seama in ce tara traim? Doua haite de hiene lupta ptr starvul romanesc.
    Si daca luam de buna declaratia de mai sus se pune intrebarea ca si daca ai au ceva bube de ce n-au fost denuntati, DE CE AU FOST COMPLICI NL-istii? Din pur interes politic? Adica poti fura cat vrei daca nu superi pe unu’ sau altu’?
    Din cate stiu eu legea te obliga sa anunti autoritatiile daca ai cunostiinta de incalcarea legii si nu sa fi complice macar prin acoperirea faptelor.

  7. buna!
    PNL.a avut in ultimii 6 ani multi premieri
    Orban,Catu,Ciuca,Bolojan si vedeti in. ce situatie este tara,PRABUSITA,FURATA
    INDATORATA SI IN COADA EUROPEI
    De ce vor la guvernare. cei care au prăbușit ROMANIA?
    Unii dintre ei,DECIDENTII ar trebui sa-i
    avem in puscarii!

  8. Câinii latră, caravana trece și chiar trece. Bolojan este o nucă tare. Așa că nu mor caii când vor câinii.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.