Meniul de la o nuntă din Iași a ajuns în atenția Direcției de Sănătate Publică, după ce zece nuntași s-au ales cu o toxiinfecție alimentară. Zece persoane sunt internate la unități medicale din Iași, Râmnicu Sărat, Huși și Bacău, iar alte câteva zeci au acuzat stări de rău fără a necesita spitalizare. Printre invitați s-a numărat și șeful Poliției Județene Iași, Costel Gâtlan. El a declarat că se simte bine și nu a avut nevoie de îngrijiri medicale, scrie Ziarul de Iași.
„Nu am fost la spital, nici eu, nici soția mea, și nici nu ni s-a făcut rău. Nici nu am stat mult la nuntă, aproximativ o oră și jumătate, două, după care am plecat, deoarece am avut o altă problemă”, a precizat acesta, pentru ZDI.
Inspectorii sanitari au recoltat deja probe de apă și mostre din alimentele servite la petrecere. Managerul Spitalului de Boli Infecțioase din Iași, medicul Florin Roșu, a precizat că pacienții internați au prezentat simptome clare de toxiinfecție: febră, vărsături și dureri abdominale.
„Starea pacienților a fost în ameliorare constantă. Un pacient a fost externat la cerere, cu stare generală bună, iar în cursul zilei de astăzi urmează să mai fie externată încă o persoană. Pacienții sunt stabili, conștienți, cooperanți”, a declarat Florin Roșu.
Medicii estimează că toți cei internați vor fi externați în zilele următoare.
Ipoteza prăjiturilor aduse de acasă
Reprezentanții hotelului unde a avut loc evenimentul susțin că localul nu ar fi responsabil pentru incident. Aceștia au explicat că în aceeași seară au avut loc mai multe evenimente, însă doar participanții la această nuntă au avut probleme de sănătate. Conducerea hotelului sugerează că sursa îmbolnăvirii ar putea fi prăjiturile consumate de nuntași înainte de petrecere.
Nunta ar fi fost organizată pentru fiul unui comisar de poliție din Iași. În timp ce ancheta epidemiologică este în plină desfășurare, autoritățile verifică dacă produsele servite au respectat normele de siguranță alimentară. Rezultatele analizelor de laborator vor stabili exact care a fost alimentul care a provocat îmbolnăvirea în masă.