Un fost diplomat îl acuză pe Nicușor Dan că a petrecut Crăciunul într-un cuib legionar

„Pe cine spuneați că ați vizitat la Ileni, domnule Președinte? Ne puteți comunica și nouă numele cetățenilor cărora le-ați bătut la poartă?”

De Rami Cristescu - reporter special
Un fost diplomat îl acuză pe Nicușor Dan că a petrecut Crăciunul într-un cuib legionar

FOTO: Administrația Prezidențială

„Pe cine spuneați că ați vizitat la Ileni, domnule Președinte? Ne puteți comunica și nouă numele cetățenilor cărora le-ați bătut la poartă?”

Fostul diplomat Cătălin Avramescu l-a acuzat pe președintele Nicușor Dan că și-a petrecut Crăciunul într-o localitate cu istoric legionar documentat. Liderul statului a fost în satul Ileni, de unde și-ar avea originea bunicii acestuia.

„Actualul președinte trebuie să explice exact ce a căutat la Ileni, de Crăciun. A fost cumva un Crăciun legionar? Nu de alta, dar care e legătura lui Nicușor Dan cu Ileni? Pe cine cunoaște acolo?”, a întrebat fostul consilier al lui Traian Băsescu, Cătălin Avramescu.

Fostul diplomat a acuzat faptul că satul Ileni are un istoric legionar foarte bine documentat. În zona unde a petrecut Crăciunul Nicușor Dan era activ în trecut un grup legionar.

Satul Ileni apare în documentele CNSAS ca fiind unul dintre centrele în care au acționat, violent, legionarii. La 22 August 1950 este consemnat un atac asupra unui subofițer de Miliție, comis de un anume Nicolae Mazilu, despre care se afirmă că este unul dintre „frații de cruce”. Tot din Ileni este și Toma Pirău, care apare ca recrutat de o rețea legionară.

În zona vizitată cu atâta pioșenie de actualul Președinte era activ grupul „Vultanul”. Iată ce citim despre acest grup: „Fraţii de cruce Ion Mogoş şi Niculae Mazilu, ieşiţi din închisoare, au adunat într-o organizaţie tinerii din satele din jurul Făgăraşului, şi prin Victor Ioan Pică, au reînfiinţat frăţia de la Liceul Radu Negru”. Deci este vorba de tineretul legionar de la Liceul Radu Negru, același unde au absolvit Horia Sima și Nicușor Dan.”

„Pe cine spuneați că ați vizitat?”

Avramescu a întrebat, direct, pe cine a vizitat Nicușor Dan la Ileni, din funcția de președinte al României.

„Deci. Pe cine spuneați că ați vizitat la Ileni, domnule Președinte? Ne puteți comunica și nouă numele cetățenilor cărora le-ați bătut la poartă? (Sper că nu este cineva naiv să creadă că schema nu a fost pregătită din timp, priviți fotografia – pare că totul este scos cu cinci minute înainte din frigider?).”

Ulterior, Avramescu a argumentat că un șef de stat trebuie să fie atent la locurile pe care le vizitează. Pentru fostul diplomat, ce a făcut Nicușor Dan este echivalent cu un politician german care ar vizita un fief nazist de sărbători.

Avramescu: Nicușor ne sfidează

„Susținătorii lui ND pot să spună ce vor. Că ND a mers cu trotineta prin sat când era mic. Posibil. Dar imaginați-vă că un politician german s-ar duce, ostentativ, să facă Crăciunul la Berchstesgaden. Un Crăciun german, cu șnaps și lederhosen. Și apoi ar explica: „Am fost la stațiune, am rude în zonă”, ceva de genul acesta. Cariera lui s-ar termina instantaneu. Ar mai găsi de lucru doar la numărat mărunțișul din automatul de bomboane.”

În final, Avramescu l-a criticat pe Nicușor Dan pentru că nu a luat o poziție referitor la mai multe incidente cu tentă legionară din trecutul apropiat.

Este clar că ND sfidează opinia publică. Nu l-am auzit să scoată nici un sunet când un grup de ultra-naționaliști a intrat, zilele trecute, la memorialul Holocaustului din București. Nu l-am auzit să scoată nici o vorbă când Jandarmeria a protejat comemorarea lui Zelea Codreanu la troița de la Tâncăbești – cu toate că, constituțional, Președintele veghează la buna-funcționare a autorităților statului. Dar și-a găsit timp pentru un Crăciun neaoș, într-o zonă care colcăia de „frățiile de cruce”. Încerc să înțeleg, prespunând că este ceva de înțeles.”

Nicușor Dan, fiul satului Ileni

Nicușor Dan a trecut de Crăciun prin satul Ileni

„Seara de Crăciun a adus bucurie în satul Ileni. Vizita domnului preşedinte Nicuşor Dan la Muzeul din Ileni ne-a emoţionat şi ne-a onorat. A fost o întoarcere acasă, ca fiu al satului, un moment care ne-a reamintit că legătura cu locurile natale rămâne vie, indiferent de drumurile vieţii”, au transmis localnicii după vizita lui Dan.

Aceştia au precizat că prezenţa preşedintelui „a fost un semn de apropiere, respect şi continuitate”.

Distribuie articolul pe:

24 comentarii

  1. Nu sfideaza, ci concentreaza putere. La urmatorul mandat, altul la rand! Pana atunci e clar ca Romania va stagna pe toate directiile. Soarta nasoala mai avem sa ne bazam unii pe altii. Dar ce putem face cand e sa ne manance lupii in haine de oaie? Ruptura in incredere e clara, semnalul l-a dat. Of Doamne, cand va avea Romania parte de un lider curat?

  2. Omul nu este deloc fraier. E din categoria celor pe care daca-i duci la gara se urca-n tren. Incepe usor sa o intoarca ca la Ploiesti. I-au soptit baietii ca va da bine la „Uashinton”.

  3. avramescu, fostconsilier al lui basescu si fost ambasador la helsinki ne recomanda ceaiurile, acum cum a ajuns pe urma pasilor lui ND???

  4. După mintea Avrămescu lui ar trebui sa mutăm capitala in pustie, că toată crema politicii românești se aduna in București? La București, Brașov, Cluj, Timisoara, Craiova, Ploiești, Iași, în toată țara au fost cuiburi legionare… desființăm România? N-ar fi mai bine să-l supunem pe Avrămescu unui control mintal?

  5. Gogomănie și grobianism dublat de acultură: să pui Ileni pe aceeași treaptă cu Berchtesgaden! Refuz să cred că un fost consilier prezidențial are minte cat o broască.

  6. Prostiile debitate de domnului fost diplomat Cătălin Avramescu dovedesc de ce este atăt de ignorată și disprețuită România pe plan extern. Ce legătură are că te-ai dus în satul unde ai copilărit la bunici cu fapul că de acolo se trage nu știu legionar. Dacă îi cauți la bunici și părinți 50% din politicienii acuali au părinți sau bunici Securiști și 48% activiști PCR la vârf. Nu au voie să meargă unde au copilărit? Domnul Avramescu de din ce localitate pură se trage? Stupizenia ajunsă la maxim.

  7. Nu sunt un simpatizuant al lui ND – dar atacul dumitate de frustrat e sub orice limită! Dacă ar fi să fim destul de cretini ca să ne luăm după dumneata, nu ar trebui să ne mai vizităm rudele de le Piteşti bunăoară pentru că acolo s-a născut domnul Ion Antonescu……..Filosof, ai? Dacă tăceai filosof rămăneai!

  8. Inca un paduche care iese in frunte ca sa ne dea lectii de istorie si dirigentie… Cand nu e vecsler sunt murarii, cand nu sunt murarii apare avramescu sau alt neam prost… Ba, mai sunteti multi batuti in cap?

  9. pe wiki pe marele savant al lui Basescu si acolo spuna ca Avramescu a afirmat ca:”trebuie folosita arma nucleara intr-o tara de pe Terra”…el in ce viziune filozofica despre viata se incadreaza…
    PS nu-l simpatizez pe nicusor, dar cei doi par ca au ceva in comun…

  10. Ce fata de Pacala are domnul presedinte in imaginea afisata la acest articol .De fapt zambetul lui nelipsit ,are mare asemanare cu Pacala si Tandala din poveste,la fel si mersul lui sau miscarile nesigure si dezorientate pe care le vedemla el.

    1. acest ”geniu” l-a inlocuit pe prof. Dungaciu ca director al Institutului, iar el pare doar omul lui Basescu si atat…o intrebare a fost intr-un ”cuib” in Bucuresti au existat ”asemenea oameni/cuib”, daca DA nu ar trebui desfiintat Bucurestiul?

  11. Ostasii care au luptat pe front sub comanda maresalului Ion Antonescu, si-au ajuns pana la Stalingrad si Cotul Donului, eroii astia sunt „legionari”, impreuna cu nepotii lor care-i comemoreaza si azi ? Dupa capul lu’ Avramescu ex-PDL ist Basescu ?

  12. Catalin Avramescu a dovedit inca o data ,daca mai era necesar,ca nu are ce cauta …
    Doamne,multi T are Romania,ai grije de tara noatra!

    1. Avramescu duce dorul unui post in guvern?! Sustine niste idei pline de instigare la ura. 1. Nu tot satul Ileni si toti locuitorii au fost legionari. 2. Liceul Radu Negru a avut si are mii de absolventi si crede ca toti au fost legionari?!! 3.Are dovezi scrise ca bunicii lui N.Dan au fost legionari?!! Asemenea ineptii ar trebui drastic amendate.

  13. Bucurestiul a fost sediul guvernului legionar, deci presedintele Romaniei n-are voie sa mai calce acolo, nu?

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.