În ceea ce privește termenul de „misogini”, Ștefan Jicol scrie în sesizarea către CNCD că reprezintă „o etichetare colectivă foarte negativă raportată în mod special la criteriul sexului/genului, criteriu protejat de legislația antidiscriminare”.
Liberalul mai susține că termenul creează „un climat degradant, incriminant, ostil, de învinovățire genereală nedreaptă și foarte umilitor față de persoanele membre ale unui grup legal constituit”.
Ștefan Jicol mai adaugă și că dacă se confirmă utilizarea termenului „labagii”, implicațiile sunt „cu atât mai grave”. Liberalul motivează prin faptul că termenul are o conotație sexuală explicită și maxim degradantă, care reduce persoanele vizate la un comportament obscen, stigmatizant și disprețuitor. Mai mult, Ștefan Jicol susține că folosirea sa într-un context politic și institutional depășește limitele libertății de exprimare și poate constitui hărțuire.
„Astfel de afirmații aduc atingere nu doar demnității membrilor partidului, ci și reputației și principiilor de egalitate”
Ștefan Jicol a atașat plângerii sale și capturi cu articole de presă scrise pe acest subiect, printre care și un articol publicat de Cotidianul.
„Din perspectivă morală și civică, utilizarea unui asemenea limbaj de către o persoană cu funcții politice importante afectează grav standardele de decență, respect și responsabilitate publică și aduce atingere valorilor liberale pe care Partidul Național Liberal le-a promovat încă de la fondarea sa.
În calitate de membru al PNL Sector 3, fondator al Partidului Național Liberal în anul 1990, consider că astfel de afirmații aduc atingere nu doar demnității membrilor partidului, ci și reputației și principiilor de egalitate, respect și pluralism care au stat la baza constituirii acestuia”, mai scrie Ștefan Jicol în sesizare.
În finalul sesizării, Ștefan Jicol solicită CNCD să verifice dacă declarațiile atribuite Alinei Gorghiu sunt adevărate, să analizeze dacă aceste întrunesc elementele constitutive ale discriminării sau hărțuirii și să dispună măsurile prevăzute de lege, în cazul constatării unor fapte de discriminare.
Cine se scuza, se acuza.
iar l a prins pe lucian cu tuturica in palma si de suparare a aruncat o pe asta cu alba in colegi…
Nu pune la suflet, nene! Că nu interesează pe nimeni ce zice Gorghiu.
sa vedeti de ce platim biruri, sa aiba marlanca asta leafa!
In orice tara chiar bananiera, erea data afara din serviciu. Ai facut de rusine politica(sic) dar mai ales femeile.
Daca nevasta mea ar vorbi asa as trimite-o la mamicuta ei, cu lautari!
a vazut cineva la politicieni asa ceva?
Vaaai Alinuta, ce rusinicaa!
Serios, o avea si tanti Alina varsta de pensie, vada ca vocablarul ii joaca feste.
se plinge, ca sa zicem acum, dar a fost „mina” alinutei in aceasta afecere? pare ca stie lucruri din budoare ;)
de ce se supără ăla? Decît (editat) precum distinsa, mai bine balagiu cinstit:)))
Tipul se simte cu musca pe căciulă
si cum se verifica inclinatia ca nu cred ca toti PNL-isti umbla prin Regie seara si striga dupa lenuta?
Gorghiu are dreptate,dar trebuia sa mai adauge si ca p n l a devenit cel mai corupt partid plin de penali in frunte cu bolojvan,PSDistii sunt mici copii pe langa p n l isti
este o exprimare vulgara, totusi fata de cum va vad oamenii din popor ca fiind fara nimic pozitiv cuvintele poporului sunt mult mai dure si doar credinta ii face sa astepte Judecata vostra de Dumnezeu, faptele voastre au incalcat cele Zece porunci…
Nu prea inteleg , doamna Alinei Gorghiu, nu face parte tot din acest partid pe care il eticheteaza atat de frumos ?
A greșit nepotul lui Onan!
Ha … s-a suparat ca i-a spus pe nume ?Deci urmasii lui Laban se simt discriminati? Pai n-o mai tineti in palma . Treceti la „saltelute”..
si majoritatea liberalelor au oferit servicii sexuale ca sa ajunga pe pozitii… deci unde e problema „doamnei”?
si cu putere dintr-un salariul de 105.000 lei/an are si acareturi si sotie si este si ”banca” a dat peste 330.000 euro imprumut…conform declaratiei din 2024
17: 37 = cenzură preferenţială ?
Apreciez „profesionalismul” ….. voi evita de acum autoru’.
În rest , ……. de rău suntem sătui !
Conform raportului SUA, cenzura este facuta de coruptii UE si penalii MAI.
@emil ( 05 feb. 2026 la 20:13 )
Mulţumesc 🍹🍺
În rest , s’auzim numai de bine că de rău suntem sătui !
Cand nu vor mai avea ce sa fure se vor manca 8ntre ei ca sobolanii!toti
Nici nu trebuie să dezmintă ! Are mare dreptate . Spre deosebire de colega ei care folosește genunchii și mîinile … , și ce o mai folosi . Colega , fostă la Cultură , practică acest stil de mai bine de 25 de ani . S-a obișnuit .
Are prestanta de bulangioaica. La fel va zice si de Netaniahu.
Conform pozei, nu și-a „aplicat” botox în buze! Succesuri guys! Ce aveti cu virgina liberală? Atât poate!
Si daca as fi scris eu in vreo postare cuvantul ,,L A B A G I U”, muica ce tragedie mare ar fi fost si cum nu mi-ati fi afisat postarea!
Fata asta nu merge pe la biserica, nu stie ca asta orbeste ?
DACA NU ERA BINE DOCUMENTATA NU FACEA AFIRMATIILE IN CAUZA.
BRAVO EI ESTE O CURAJOASA!
tilicii confinda marlania cu, curajul.
Stie ea ce stie despre liberali, altfel nu i-a r fi facut asa. A fost sefa lor.
Vocabular specific golancelor justitiei romane.