Totodată, Relu Fenechiu vorbește pe larg despre ascnesiunea politică a lui Cătălin Predoiu.
„Predoiu a apărut în peisaj ca avocat de succes — asociat în firma socrului său, marele Călin Zamfirescu. Firma lucra, printre altele, pentru Rompetrol — grupul lui Dinu Patriciu, baronul liberal al vremii. Conexiunile erau perfecte: socru ilustru, client puternic, și un președinte de partid, Tăriceanu, care îi datora lui Patriciu destul de mult. Așa a apărut Predoiu ministru al Justiției în februarie 2008. Peste noapte. Fără să fi fost consultată conducerea PNL, fără să fi respectat decizia Biroului Politic. Orban, Antonescu, Norica Nicolai au aflat din presă. Noi, cei din partid, la fel. Tăriceanu se consultase direct cu Băsescu — deși era în război public cu el. Semn că unele înțelegeri se fac deasupra certurilor de fatadă. Băsescu a și validat numirea elegant: «Un bun avocat poate reprezenta pe oricine — astăzi pe mine, mâine pe Tăriceanu, poimâine pe oricine». Frumoasă recomandare pentru un viitor ministru al Justiției.”, scrie Relu Fenechiu.
Liberal cu ștate vechi, despre ascensiunea lui Cătălin Predoiu
Relu Fenechiu își continuă mărturisirile, precizând că: „PNL a pierdut alegerile din noiembrie 2008 și toți miniștrii și-au dat demisia din solidaritate, Predoiu a rămas. Și-a suspendat carnetul de partid ca să nu-și suspende fotoliul. A explicat că vrea «să-și continue proiectele». Tradus: scaunul era cald și nu vedea niciun motiv să se ridice. A rămas ministru 4 ani, prin trei guverne — Boc 1, Boc 2, Ungureanu. Fără mandat popular, fără partid, fără legitimitate democratică. Protejat de utilitatea de a fi «tehnocratul independent» care liniștea Bruxelles-ul și acoperea protocoalele mai puțin liniștitoare de acasă. Când și Ungureanu a căzut în 2012, a venit la USL. Știu asta din interior — am fost acolo când s-au purtat acele discuții. L-am refuzat. Atunci s-a dus la PDL. A doua zi era deja prim-vicepreședinte. Iar când PDL a fuzionat cu PNL în 2014, s-a întors în partidul din care plecase — pe ușa din spate, cu titlu de conducere cu tot. La câteva ore după ce Guvernul Bolojan a căzut, Predoiu e primul care rupe rândurile, contrazice public președintele partidului și se pozitionează pentru fotoliul de premier.
Nu e oportunism. E vocație„.
Relu Fenechiu, anchetat de DNA
Anchetat într-un dosar al Direcției Naționale Anticorupție, Relu Fenechiu, fost ministru al Transporturilor, a fost încarcerat în anul 2014.
El a fost eliberat după ce a efectuat 3 ani și jumătate din pedeapsa la care a fost condamnat de instanță.
dacä Predoiu a supravietuit,asta inseamnä cä conducerea politicä a tärii,isi alege asemenea creaturi pentru executie de ordin. Omul Predoiu,are semnalmente de down syndrom,adicä un idiot util..särmana tarä..va fi executatä de oameni ca Predoiu,
Respect, viitorului presedinte al Romaniei, dlui Bolojan !
Sa cam terminat viata dulce a militianului ,l-ati vazut cat de nervos si frustrat era dupa anuntarea rezultatului din Parlament ?
La orice luare de pozitie, acesti politicieni ai sistemului ne spun ca pt modernizarea Romaniei masurile sunt dureroase, DOAR PT NOI. Dar….ei au facut megagaura financiara in buget, prin hotii, incompetenta, nepasare–lipsa de investitii, si slugarnicie notorie.