UPDATE Instituțiile statului pot cumpăra din nou mașini scumpe. Ce mai prevede ordonanța Executivului

Ordonanța de urgență pentru modificarea și completarea unor acte normative care dă verde la achiziția de mașini mai scumpe de 23.000 de euro a fost adoptată de Guvern.

De Alina Manolache - Redactor-șef
UPDATE Instituțiile statului pot cumpăra din nou mașini scumpe. Ce mai prevede ordonanța Executivului

Ordonanța de urgență pentru modificarea și completarea unor acte normative care dă verde la achiziția de mașini mai scumpe de 23.000 de euro a fost adoptată de Guvern.

Instituțiile statului au din nou verde să cumpere mașini scumpe. Ordonanța introduce o prevedere care dă posibilitatea Guvernului să aprobe prin memorandum achiziția de mașini mai scumpe.

Instituțiile statului, mașini scumpe, dar cu motiv

Este vorba despre autoturisme cu o capacitate cilindrică mai mare de 1.600 cm³, al căror preț de achiziție poate depăși contravaloarea în lei a sumei de 23.000 euro, inclusiv T.V.A.

Măsura se va aplica doar în situații justificate. Ordonatorii principali de credite trebuie să vină cu justificări fundamentate pentru a cumpăra mașini scumpe. Scopul măsurii este să asigure un cadru normativ flexibil, adaptat la necesitățile reale și obiective ale autorităților și instituțiilor publice.

Articolul din ordonanță care se referă la mașinile mai scumpe de 23.000 de euro pe care le pot cumpăra instituțiile statului.

Art. VIII – La articolul 5 din Ordonanța Guvernului nr. 80/2001 privind stabilirea unor normative de cheltuieli pentru autoritățile administrației publice și instituțiile publice, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 542 din 1 septembrie 2001, cu modificările și completările ulterioare, după alineatul (8) se introduce un nou alineat, alin. (81 ), cu următorul cuprins:

„(81 )Prin excepție de la prevederile alin. (8), la solicitarea fundamentată a ordonatorilor principali de credite, Guvernul poate aproba, prin memorandum, achiziția de autoturisme cu o capacitate cilindrică mai mare de 1.600 cm3 şi/sau al căror preţ poate depăşi contravaloarea în lei a sumei de 23.000 de euro inclusiv T.V.A..”

Repartitoarele nu vor fi obligatorii nici în 2026

Aceeași ordonanță amână pentru încă un an obligativitatea montării repartitoarelor.

Astfel, se suspendă, până la 31 decembrie 2026, aplicarea sancțiunii contravenționale constând în amendă pentru nerespectarea obligației de montare a sistemelor de repartizare a costurilor cu energia termică.

Măsura are caracter temporar și nu echivalează cu abrogarea dispoziției legale, ci cu amânarea aplicării acesteia.

 

CITEȘTE ȘI

Contractele „blindate” din companiile de stat. Șefii rămân cu banii. Eșecurile Coaliției (II)

 

Distribuie articolul pe:

2 comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.