VIDEO Îl mai susține Nicușor Dan pe Bolojan? „Sprijinul îl dă majoritatea parlamentară”

„Noi toți ne-am dori ca deciziile să fie luate mai repede, ca zgomotul public să fie mai mic”, spune Nicușor Dan despre disensiunile din interiorul coaliției.

De Rareș Mereuță - senior editor
VIDEO Îl mai susține Nicușor Dan pe Bolojan? „Sprijinul îl dă majoritatea parlamentară”

Nicușor Dan (s) și Ilie Bolojan (d)/ Foto: Presidency.ro

„Noi toți ne-am dori ca deciziile să fie luate mai repede, ca zgomotul public să fie mai mic”, spune Nicușor Dan despre disensiunile din interiorul coaliției.

Președintele Nicușor Dan a fost întrebat joi noapte, după reuniunea Consiliului European, dacă îl mai sprijină pe premierul Ilie Bolojan și dacă crede că acesta va rămâne în funcție până la rotativa guvernamentală prevăzută în 2027. Șeful statului a spus că tensiunile din coaliție sunt generate de „rezultatul configurației parlamentare pe care românii au dat-o”.

„Suntem într-o situație mai bună acum decât eram de dimineață. Sprijinul pentru dl prim-ministru îl dă majoritatea parlamentară. Eu îmi doresc ca majoritatea parlamentară să conducă mai mult timp de acum încolo, dar o să vedem”.

Întrebat despre varianta alegerilor anticipate, ventilată recent de liderul PSD Sorin Grindeanu, șeful statului a exclus un astfel de scenariu.

„Eu exclud (scenariul alegerilor anticipate – n.red). E ultimul lucru la care să ne gândim. O lungă perioadă de instabilitate”.

Cum vede Nicușor Dan fricțiunile dintre PSD și Bolojan

Cât despre tensiunile din coaliție, Nicușor Dan recunoaște că sunt „zgomote” și „neajunsuri”.

„Noi toți ne-am dori ca deciziile să fie luate mai repede, ca zgomotul public să fie mai mic, ca în spațiul public să fie exemple de lucruri bune pe care miniștrii le fac și sunt. Dincolo de toate aceste neajunsuri, pe deciziile normative, cum e legea bugetului, cum e legea pe administrație și așa mai departe, într-un timp mai mare decât ne-am dori se ajunge la un consens și legislativ, normativ, România progresează. Ăsta e rezultatul configurației parlamentare pe care românii au dat-o”, a spus Nicușor Dan cu referire la tensiunile din coaliție.

PSD joacă all-in. Cum vor să-l arunce în cap pe Bolojan cu girul lui Nicușor Dan – SURSE

Cerința lui Nicușor Dan din buget, satisfăcută de un amendament depus de USR

Despre dezbaterile pentru buget, Nicușor Dan a salutat amendamentul depus de Cătălin Drulă (USR), care aplică parțial referendumul din 2024 pentru Capitală.

„În varianta (proiectului de buget – n.red.) plecată de la Guvern nu era, dar cu amendamentele pe care partidele s-au înțeles, referendumul este aplicat. Ca să fiu mai precis, referendumul are două componente. Impozitele pe venituri, care fac obiectul legii bugetului, fac referire în amendamente”.

Concret, amendamentul prevede cum vor fi distribuiți banii exclusiv din impozitul pe venit (IVG), fără prevederile legate de taxele locale (impozit pe bunuri mobile și imobile), astfel:

  • 1% va merge către județul Ilfov, într-un cont separat, pentru cheltuieli de dezvoltare.
  • 14% vor merge direct la bugetul local al Primăriei Capitalei, pentru servicii publice, infrastructură și programe de dezvoltare.
  • 85% rămân la Consiliul General al Municipiului București (CGMB), care le va împărți între Primăria Capitalei și primăriile de sector.

Reamintim că Nicușor Dan a declarat în repetate rânduri că nu va promulga legea bugetului pe 2026 dacă nu vor fi incluse prevederile legate de referendumul din București.

Distribuie articolul pe:

8 comentarii

  1. Da , trebuie să-l susțină ! Să fie cîine pînă la moarte , așa cum susținea galeria dinamovistă martalogii aflați pe teren …

  2. Mai bine publicati mesajele domnului Dragos Damian „Românii vor rămâne fără medicamente din cauza crizei din Orientul Mijlociu. Va fi mai rău decât în 2020 și 2022.Degeaba avem Ministru bine pregătit la Ministerul Sănătății și degeaba avem Ministru bine pregătit la Ministerul Finanțelor și degeaba avem Ministru bine pregătit la Ministerul Mediului și degeaba avem Ministru bine pregătit la Ministerul Energiei dacă avem peste tot infiltrați funcționărași incompetenți, nepăsători, leneși și șpăgari cărora nu le pasă de fabrici, uzine și combinate de mâncare, chimie, energie și apărare.”

  3. Presedintele este la Bruxelles,se va intilni si cu Regele Belgiei. Sa nu scrieti,ca se supara Cornel…

  4. Nicusor vorbeste ~in dodii~. E smecher. De obicei nu are vorbele la el pt raspunsuri ocolite, aici este expert.

  5. Stan&Bran se tin in brate unul pe altul si ambii sunt tinuti in brate de stapanii securisti de acasa si de cei sorosisti de afara.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.