VIDEO Monica Anisie refuză să plece din PNL. „Nu îmi voi da demisia niciodată. Eu aș zice că alții au trădat”

Propunerea pentru Ministerul Educației, Monica Anisie, a declarat în timpul audierilor parlamentare că nu va demisiona din PNL, deși conducerea formațiunii a interzis participarea în Guvernul Veștea. Refuzul său vine în contextul în care o instanță a suspendat recent decizia partidului de a-i exclude pe liberalii care acceptă portofolii ministeriale.

De Stefan Lupu - Redactor coordonator
VIDEO Monica Anisie refuză să plece din PNL. „Nu îmi voi da demisia niciodată. Eu aș zice că alții au trădat”

Propunerea pentru Ministerul Educației, Monica Anisie, a declarat în timpul audierilor parlamentare că nu va demisiona din PNL, deși conducerea formațiunii a interzis participarea în Guvernul Veștea. Refuzul său vine în contextul în care o instanță a suspendat recent decizia partidului de a-i exclude pe liberalii care acceptă portofolii ministeriale.

Audierile candidaților propuși pentru a face parte din Guvernul Veștea au adus în prim-plan tensiunile majore din interiorul Partidului Național Liberal. În timpul audierii sale pentru portofoliul Educației, senatoarea Monica Anisie a fost chestionată direct de colegul său de partid, deputatul Alexandru Muraru, cu privire la refuzul său de a părăsi formațiunea politică în contextul acceptării nominalizării guvernamentale.

Răspunsul Monicăi Anisie a fost unul categoric, respingând orice intenție de a face un pas în spate și subliniind atașamentul său față de partid.

„Eu nu-mi amintesc ca până la această oră, când sunt audiată de dumneavoastră, să fi fost exclusă din PNL. Nu îmi voi da demisia niciodată din PNL. Sunt membră de o viață, aș putea spune, și nu văd care este motivul pentru care ar trebui să părăsesc PNL”, a declarat Anisie în fața comisiilor de specialitate reunite.

„Sunt mândră că sunt nominalizată din partea colegilor mei”

Fostul ministru al Educației a ținut să puncteze că nu i s-a solicitat oficial o demisie de onoare și a folosit prilejul pentru a-și reafirma legitimitatea politică. Aceasta a reamintit că a fost votată pentru a reprezenta cetățenii Capitalei în Parlament sub sigla PNL.

„Nu mi s-a cerut această demisie de onoare, prin urmare nu văd de ce mi-aș da eu demisia din PNL. Ba din contră, sunt mândră că sunt nominalizată din partea colegilor mei de la PNL. Am fost aleasă să reprezint cetățenii din București în Senat din partea PNL”, a adăugat Monica Anisie.

Decizia de excludere a „rebelilor”, suspendată de instanță

Intervenția lui Alexandru Muraru își are rădăcinile într-o decizie politică adoptată săptămâna trecută de conducerea Partidului Național Liberal. Forurile statutare au hotărât să le interzică membrilor PNL să facă parte din executivul condus de Adrian Veștea, stabilind că orice abatere va fi sancționată automat cu excluderea din rândurile formațiunii.

Totuși, această amenințare a fost blocată, cel puțin temporar, în justiție. Un grup de 16 parlamentari din tabăra pro-Veștea, din care face parte și Monica Anisie, a contestat hotărârea conducerii la Tribunalul Ilfov. Instanța le-a dat câștig de cauză politicienilor „puciști”, hotărând suspendarea efectelor deciziei de excludere până la soluționarea definitivă a procesului. Această victorie în instanță le permite liberalilor nominalizați să meargă la audieri și să participe la votul de învestitură păstrându-și calitatea de membri ai PNL.

Acuzații din partea USR

Audierile din comisiile parlamentare au fost marcate de un schimb tăios de replici între Monica Anisie și reprezentanții Uniunii Salvați România (USR). Parlamentarul USR Șendroiu a acuzat-o direct pe senatoare de ipocrizie și oportunism politic, lansând un atac direct.

V-ați trădat propriul partid, propriul electorat și interesul public”, a fost replica parlamentarului USR.

„Validarea vine de la elevi, nu de la politicieni”

În replică, Monica Anisie a respins categoric eticheta de trădător, recomandând prudență în utilizarea acestui termen. Candidata a subliniat că nu a abdicat de la responsabilitatea față de școală și față de principiile sale.

„Eu aș zice că alții au trădat.”

„Eu aș fi foarte atentă în a folosi acest cuvânt, trădare. Nu știu la care trădare vă referiți dumneavoastră. Nu am trădat niciodată și nici nu o să trădez de la principii, de la responsabilitate, de la corectitudine și, mai ales, nu o să trădez niciodată sistemul de educație”, a declarat Anisie.

Referindu-se la cariera sa la catedră, fostul ministru a menționat că principala sa validare vine din partea elevilor, adăugând că nu are nevoie de susținerea USR.

„Îmi doresc să fiu un model pentru elevii mei și sunt mândră de ei, pentru că întotdeauna ei au considerat că sunt un model pentru ei. M-a bucurat acest lucru. Sunt mândră că am această susținere a lor, chiar dacă dumneavoastră considerați că nu sunt în măsură să primesc de la dumneavoastră o susținere”, a detaliat ea.

Aducem aminte că Monica Anisie a mai fost ministru al educației în perioada pandemiei.

Distribuie articolul pe:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.