(VIDEO) Triumful lui Medvedev în fața celor mai buni

Jucătorul rus de tenis Daniil Medvedev, 4 WTA, a câștigat duminică seara în premieră Turneul Campionilor, după ce l-a învins în marea finală pe austriacul Dominic Thiem, scor 4-6, 7-6(2), 6-4.

Medvedev a încheiat astfel competiția fără nicio înfrângere, în vreme ce pentru Dominic Thiem este al doilea an consecutiv când pierde în finală: la ediția de anul trecut austriacul a fost învins de Stefanos Tsitsipas. În cursa spre trofeu, sportivul rus i-a învins pe primii trei jucători din clasamentul mondial (pe Djokovik, Nadal, Thiem), un lucru pe care nu îl mai reușise nimeni la Turneul Campionilor până în 2020.

Daniil Medvedev încheie totodată sezonul 2020 cu o serie impresionantă de zece victorii consecutive și două trofee cu greutate, Masters-ul de la Paris și acum Turneul Campionilor.

În primul set al finalei de duminică seara, un break pentru Dominic a făcut diferența. În setul doi, Thiem părea că se îndreaptă către victorie, dar rusul a câștigat clar tie-break-ul și a împins partida în decisiv. În setul 3, Daniil a reușit break-ul la 2-2 și a mers până la final fără probleme.

Finala de duminică este cea mai lungă din istoria Turneului Campionilor, de când se dispută în trei seturi, câştigătorul fiind decis după 2 ore şi 42 minute de joc. Este, de asemenea, una dintre cele mai strânse, pe parcursul căreia Medvedev a reuşit 115 puncte în total, faţă de 112 realizate de Thiem. Jucătorul rus a dominat însă la capitolul lovituri câștigătoare 37, față de 29 reușite de Dominic.

Medvedev și-a croit drum spre titlul de la Londra dovedind o dată în plus că are o abilitate incredibilă de a găsi soluții pe terenul de tenis, în timp real, comentează Eurosport.

Daniil Medvedev are în palmares nouă titluri ATP: Sydney, Winston-Salem, Tokyo (2018), Sofia, Masters-ul de la Cincinnati, Sankt Petersburg, Masters-ul de la Shanghai (2019), Masters-ul de la Paris și Turneul Campionilor (2020).

Statistica finalei Daniil Medvedev – Dominic Thiem:
Ași: 12-6
Duble greșeli: 3-1
Procentaj primul serviciu: 60% – 73%
Puncte câștigate cu primul serviciu: 77% (51/66) – 74% (63/85)
Puncte câștigate cu al doilea serviciu: 55% (24/44) – 44% (14/32)
Daniil Medvedev – Dominic Thiem 4-6, 7-6(2), 6-4

La proba de dublu, competiţia a fost câştigată de echipa formată din olandezul Wesley Koolhof şi croatul Nikola Mektic. Koolhof şi Mektic au învins în finală echipa Jurgen Melzen/Edouard Roger-Vasselin (Austria/Franţa), scor 6-2, 3-6, 10-5.