Vremea se schimbă radical. Cod galben de vijelii și grindină în 23 de județe

ANM a emis Cod galben de vijelii și grindină în 23 de județe până marți. Vremea se răcește brusc în toată țara, iar în București temperaturile vor scădea de la 26 la 17 grade până miercuri.

De Bianca Dumbraveanu - Redactor coordonator
Vremea se schimbă radical. Cod galben de vijelii și grindină în 23 de județe

Foto: caracter ilustrativ

ANM a emis Cod galben de vijelii și grindină în 23 de județe până marți. Vremea se răcește brusc în toată țara, iar în București temperaturile vor scădea de la 26 la 17 grade până miercuri.

România lasă în urmă vremea bună și face loc ploilor. Meteorologii anunță vijelii și temperaturi în scădere până joi dimineață. ANM a emis Cod galben pentru 23 de județe, unde sunt așteptate averse torențiale și grindină. Vremea va deveni neobișnuit de rce pentru această perioadă, iar la munte vor apărea precipitații mixte.

Meteorologii avertizează că instabilitatea atmosferică va cuprinde cea mai mare parte a țării. Codul galben este valabil de luni, ora 13:00, până marți, la ora 14:00. Zonele vizate sunt Banat, Crișana, Oltenia, Maramureș, vestul Transilvaniei și părți din Muntenia, notează News.ro.

Vântul va atinge 50-70 km/h, iar cantitățile de apă vor fi de 15-25 l/mp și izolat 30-40 l/mp.

Sursa FOTO: ANM

Temperaturile scad accentuat miercuri

Răcirea vremii va fi resimțită mai întâi în vestul și nord-vestul țării, începând de marți. De miercuri, temperaturile vor scădea în toată România. În noaptea de miercuri spre joi, la munte, ploile se vor transforma în lapoviță și ninsoare.

Potrivit meteorologilor, majoritatea regiunilor vor fi lovite de ploi moderate, descărcări electrice și, pe alocuri, grindină. În doar câteva ore, se pot strânge cantități de apă de până la 50 l/mp, iar vântul va sufla cu rafale de până la 50 km/h.

Vremea în București

În Capitală, ziua de luni rămâne caldă, cu temperaturi de 26 de grade. Totuși, spre seară apar norii, ploile și descărcările electrice. Marți, vremea rămâne instabilă, cu posibile vijelii și rafale de vânt de până la 50 km/h.

Schimbarea radicală vine miercuri, când temperatura maximă în București nu va depăși 17 grade. Cerul va fi noros, vântul va sufla cu putere în timpul zilei și va ploua slab. Minimele termice vor coborî până la 8 grade pe parcursul nopții.

Distribuie articolul pe:

1 comentariu

  1. La TV spunea si de ninsori. Va veni luna Iulie si in Rromanistan tot o sa ninga. Parc-am fi in Himalaia.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.