4.0822 RON
• • •
Turneul WTA de la Roma
Simona Halep, victorie în trei seturi

Simona Halep s-a calificat joi în sferturile Turneului WTA de la Roma după ce a învins-o pe rusoaica Anastasia Pavlyuchenkova, locul 17 WTA.

Halep a trecut de Pavlyuchenkova în trei seturi: 6-1, 4-6, 6-0.

Românca s-a impus după o oră și 37 de minute și are acum un scor incredibil - 7-0 - în meciurile directe disputate cu Pavliucenkova.

În sferturile competiției de la Roma, Halep o va întâlni pe estoniana Anett Kontaveit, venită din calificări, care a dispus joi de croata Mirjana Lucic-Baroni cu 6-1, 6-1.

Simona a învins-o pe Kontaveit (68 WTA) în singurul lor meci direct, anul acesta, la Miami, în turul al treilea, cu 6-3, 6-0.

Jucătoarea româncă a declarat după ce a acces în sferturi la turneul de la Roma, că se simte foarte bine la competiţia din capitala Italiei, subliniind că partida cu Anett Kontaveit va fi una dificilă, mai ales că nu ştie cum joacă estona pe zgură.