„Cu profundă durere în suflet, anunţăm stingerea din viata a celui care a fost pentru noi pilon de demnitate, curaj si iubire – soţ, tată, bunic, prieten ILIE ILAŞCU – un om a carui verticalitate nu a putut fi niciodată clintită. Pentru familie şi pentru toţi cei care l-au cunoscut, Ilie Ilaşcu rămâne o amintire luminoasă, un om care a iubit sincer, a luptat cu demnitate, un patriot adevărat. Moştenirea lui rămâne în inimile noastre, ca o lecţie de curaj şi demnitate rar întâlnită”, este mesajul postat pe pagina de Facebook a lui Ilie Ilaşcu.
Cei care doresc să îi aducă un ultim omagiu sunt așteptați la capela bisericii Sânta Sofia din Calea Floreasca nr. 216, începând de astăzi, orele 14:00, până joi.
Cariera și implicarea politică a lui Ilie Ilașcu
Ilie Ilașcu a fost deputat în Parlamentul Republicii Moldova şi senator român în două legislaturi. El a susţinut unirea României cu Basarabia și a fost fondatorul Mişcării de Eliberare Naţională din Basarabia.

Condamnat iniţial la moarte, Ilie Ilaşcu a fost ulterior deţinut politic, petrecând nouă ani în închisoare la Tiraspol. În 2001 a fost decorat cu Ordinul Naţional „Steaua României”, iar în 2017 a primit titlul de cetăţean de onoare al Capitalei.
In mod sigur Maia Sandu va aminti despre aceasta. Ea e mare unionista. Adica cu UE.
Incetezi cu cainii tai? Esti plin de ridicolul pe care crezi ca il gasesti in decesul unui patriot. Cand el era in inchisoare, tu suflai in gris sa ti se raceasca.