Ludovic Orban a explicat și ce ar face în locul lui Nicușor Dan. Acesta spune că ar acorda mai întâi mandat PSD-ului, iar dacă nu reușește să coaguleze o majoritate, l-ar propune din nou pe Ilie Bolojan.
„Logica politică este foarte simplă. PSD cu AUR au depus moțiune de cenzură. Ei au strâns o majoritate pentru a da jos guvernul. Ei trebuie să vină cu o soluție de guvernare. Sau PSD, că ei au inițiat moțiunea. În locul președintelui, i-aș da mandat PSD, iar dacă nu reușește să formeze o majoritate, cum este foarte posibil, din punctul meu de vedere, probabilitatea ca PSD să formeze o majoritate parlamentară pentru învestirea guvernului nu e foarte mare”, a spus fostul premier la Digi24.
El adaugă că o coaliție PNL–USR–UDMR ar trece „ca prin brânză” în Parlament.
„Iar dacă nu reușește, să-i dea mandat lui Ilie Bolojan a doua oară pentru o coaliție PNL-USR-UDMR, pentru că va trece în Parlament ca prin brânză”.
Nicușor Dan să nu mai spună că nu dizolvă Parlamentul
Fostul consilier prezidențial al lui Nicușor Dan îi dă și un sfat acestuia: „să nu mai spună vreodată că nu dizolvă Parlamentul”.
„Pentru că Parlamentul, dacă e o criză guvernamentală și nu se reușesc două investiri de guvern, trebuie dizolvat și trebuie organizate alegeri anticipate.”
Ludovic Orban consideră că o eventuală refacere a coaliției PSD–PNL–USR este exclusă, atât din punct de vedere politic, cât și al lipsei de încredere între partide.
„După părerea mea, refacerea coaliției de guvernare este imposibilă, pentru că nu mai poți să ai încredere în PSD”, a spus fostul lider liberal.
El a susținut că PSD a acționat ca „agresor” în actuala criză politică și că moțiunea de cenzură a reprezentat un atac împotriva partenerilor de guvernare, adăugând că desemnarea din nou a lui Ilie Bolojan este constituțională.
„PSD a fost agresor, oricât a zis el că l-a atacat numai pe Bolojan. A fost un atac sistematic împotriva partenerilor de coaliție.”
„Desemnarea din nou a lui Bolojan este constituțională. Mă bazez pe decizia Curții Constituționale și pe fapte. Și chiar eu sunt în cauză”, a afirmat Orban.
Este in somaj,muritor de foame.
@ Bă , dacă ai văzut că ai făcut numai flatulențe politice, cum să mai ieși să te mai substitui înțelept, ca să mai căpușezi ceva, politic și să nu pricepi că ești realizator de flatulențe și nu de decizii politice ?
Se vede experienta politica. Pacat ca nu are imagine buna si arici la public.
Pe Bolojan l-as aplauda daca l-as intalni pe strada!Un politician vertical,serios,patriot si cu viziune,curaj si determinare!Specific romanesc-vom da cu piciorul la aceasta oportunitate de normalizare,in fine,a Romaniei!Mor in chinuri ,de necaz , izolaționiștii români.
Cine este acest Ludovic Orban ?
A ieșit be ți vanul din coteț?Huuuooo,treci la loc,mistrețule !
Iar a golit Ăsta ȚOIU …
Prima data mandat PNL-USR, premier Bolojan. Parlamentul respinge, alegeri anticipate. AUR si PSD la rupere pe acelasi electorat. Multi pesedei printre care si Caciu, Zamfir, Manda, Molgutavor dezerta la AUR. Electoratul celor doua partide insumeaza 40%. 60% este pro european reformist. Astfel va câștiga si N Dan și România.
Măi Sică, chiar ești un catavenc, ca toți liberali.
Voi ați promis, dar în realitate doar ați furat, vândut, distrus, risipit, îmbogățit fără justă cauză etc, și cui dai tu lecții!
Pensionarilor cărora le scurtați viețile prin măsurile voastre „liberale”, minciuni gogonate.
Cu sluji și lingăi , România va bate pasul pe loc
O parte imensă din deficitul de azi ,este generată de guvernarea Sică mandolina Orban de România
Predoiu are sanse mult mai mari decat Orban sau Bolojan.
Sicǎ spune tot ce vor șefii lui sǎ audǎ sperând sǎ nu rǎmânǎ pe dinafarǎ. Cum zicea el: „cine e cel mai taaareeee? Ioihaaaaaaaaniiisss! Cine e cel mai frumoooos? Ioooohaaaaniiiisss!” Un slugoi perfect.
Acest Bolojan nu mai are ce cauta in fruntea tarii. Sicer, nu mai avem nevoie, ne ia cu frisoane, un nou Ceausescu. Chiar nu vedeti ce face? Ce a facut din oameni? Pt el cetatenii pe care-i invoca in mod meschin la orice interventie, si binele lor sunt inexistenti, ceea ce a facut si ce face este la extrema opusa. Biruri si dari pt ca nu a reusit sa taie de unde trebuia. Atunci omori munca omului de o viata, o calci in picioare pt interesul tau. Cine este dispus sa-si sacrifice viata pt Bolojan? ”Calca pe morminte” pt a -si indeplini promisiunile catre …..cine stie cine si de unde. Adopta legi ordonante dupa ce a fost demis. Caz penal.
Cine este Șica mandolina? La sapa, ba!