În clipa în care ideea lui Orlando Teodorovici a început să circule pe agenții, mulți vor fi reacționat cu un semn al crucii și cu un Doamne ferește. Cum să impozitezi Biserica?
DNA-ul funcționează ca o instituție de forță în care deciziile se iau la ordin. Asta am înțeles eu din colaborarea strînsă cu SRI și din frecatul ridichii de la celebra ședință înregistrată pe ascuns și difuzată de RTV.
Purtătoarea de cuvînt Pușcalău-Dobrovolschi ne-a readus aminte un lucru care putea să rămînă îngropat chiar în momentul în care a fost rostit.
Totdeauna am avut o reținere în a mă apropia de Augustin Buzura. Același sentiment l-am trăit cînd am fost la un pas de Ion Irimescu sau de Marin Preda, de Marin Sorescu sau de Corneliu Baba. Mi s-a părut că îi stric de pe gîndurile lor.
Un prieten mai vechi, medic de profesie, a prins muște luni întregi în care era captivat de prestația Olguței Vasilescu.
Supoziția că Liviu Dragnea este un bandit cu culcuș în Brazilia nu este egală cu un dosar penal. Mai trebuie și demonstrată cu probe!
Premierul Tudose a vizitat Primăria Capitalei. A discutat despre ELCEN, despre Metrorex şi despre centura Capitalei. Concluzia? Vom analiza! Vom face! Vom drege! Nici o soluţie clară. Cu atît mai puţin, o decizie.
Să nu rîdeţi, după părerea mea, DNA pe modelul Kovesi ar fi mers perfect pe vremea lui Nicolae Ceauşescu.
Mai zilele trecute, academicianul Răzvan Theodorescu, o bună bucată de vreme comentator exclusiv al subiectelor aiuritoare de la RTV, a apărut și la Antena 3.
Balamucul provocat de căderea guvernului Grindeanu și super-balamucul stîrnit de numirea adunăturii Mihai Tudose la Palatul Victoria au lăsat puțin în umbră evoluția unui personaj care se topea de plăcere la lumina reflectoarelor.
Șocantă această taxă pe cifra de afaceri! Ea a marcat și reluarea protestelor din valul #rezist. Șocantă din cauza faptului că a fost anunțată peste noapte, la încropirea Guvernului Tudose.
Revopsire spectaculoasă de program de guvernare. Impozitarea pe gospodării, marea noutate pe care am aflat-o pe la jumătatea scurtei domnii a guvernului Grindeanu, este acum eclipsată de un impozit nou.
Nimeni nu ne mai poate întrece. Numai noi ne putem face mai rău de băcănie. Drept pentru care, nu mai avem a ne face iluzii sau a ne revolta. Acesta este potențialul nostru.
Ce-am înțeles din această numire comică și descalificantă pentru toate părțile implicate? Că și președintele are interese, forță de negociere și sprijin serios în SRI.
Sistemul politic românesc se perfecționează cu fiecare zi care trece. Oameni mai slabi, mai agățați, mai ușor de manevrat ocupă poziții din ce în ce mai importante.
S-a scărpinat președintele României ce s-a scărpinat și i-a venit portretul viitorului premier al României.
Doamna Shhaideh a apărut pe scena publică în momentul în care Liviu Dragnea a anunțat-o ca propunere a PSD-ului (susținut și de ALDE) pentru funcția de premier.
În România votul cu bile este un soi de secret în văzul lumii. Și din Australia și din Insula Paștelui poți vedea cum se votează secret, cu bile, în pitoreasca democrație de la București.
Ce s-a mai încins tabla pe care ursul politicii românești joacă de mama focului! Toată lumea se dă de ceasul morții să găsească un detaliu, o veste sau măcar un zvon despre soarta viitoare a guvernului.
Anticorupția a devenit, mai ales în înțelegerea Laurei Codruța Kovesi, dar și a lui Daniel Morar, o alifie bună pentru toate bolile.
Scandalul provocat de încercarea PSD de a-și demola propriul guvern n-are ieșire decît în jos. Nu văd la ce ne-ar folosi un guvern PSD sprijinit inclusiv de UDMR.
Cine își mai imaginează că PSD-ul s-a agățat de un ciot, adică de un premier care a rămas fără nici o susținere, se înșală.
Nu mă impresionează nici Dragnea, nici Grindeanu! Amîndoi sunt cam de aceeași calitate. Nu prezintă semnele unui calibru deosebit. Ideile lor sunt comune.
Partidul lui Ion Iliescu pierde viteză după o victorie electorală importantă pentru că nu are lider. Are conducător, dar nu-i totuna.
„Marele succes“ de la Washington ne-a arătat dureros care este anvergura președintelui în exercițiu și care este mediocritatea unei prese patetice în exces.
Primirea lui Klaus Iohannis la Casa Albă a fost un excepțional moment de complezențe politice și diplomatice, care ne-a bucurat. Poate că nici un președinte american n-a fost atît de copleșitor în afirmații măgulitoare.
