Zilele trecute am văzut secvențe din scandalul provocat de USR în Parlament, la dezbaterea legilor Justiției.
De unde s-or fi făcut PSD-iștii atît de regaliști, cînd ei, în cea mai mare parte, n-au fost decît niște comuniști de ocazie sau beneficiari ai Epocii de Aur?
Regele Mihai Întîiul a fost Regele cîtorva generații, ca o pecete a speranței aplicată pe harta României comuniste.
De la alegerea sa în noiembrie 2014 pînă astăzi, Klaus Iohannis n-a avut parte decît de demonstrații în favoarea sa.
De ce Dumnezeu Ziua Națională din acest an a fost dominată de protestele societății civile sau așa-zis civile?
Există riscul să credem că toată țara geme de indignare și că răspunsul lui Dragnea și Tăriceanu poate declanșa o revoltă împotriva Alianței PSD – ALDE.
Cu atacul la noile Legi ale Justiției, americanii își apară instrumentele de influență în România.
Puţini oameni au habar cît de mare este prețul succesului. Uneori nici chiar cei care ating cele mai mari performanțe nu realizează cît au plătit pentru asta și ce au pierdut.
De aproape 40 de ani îl ştiu pe Ştefan Popa Popas, devenit un nume scurt şi simplu, Popa’s, un personaj gigantesc în voce, înfăţişare şi talent în desen.
De ce n-a picat Guvernul Tudose cu prilejul acestei moţiuni de cenzură? Pentru că liberalii n-au ştiut să convingă lumea că în Piaţa Victoriei se află un guvern de incompetenţi.
Șefa DNA nu se arată decît atunci cînd lucrurile sunt la un pas de explozie. Adică atunci cînd se simte amenințată la modul propriu.
De la prima oră de cînd deschid televizorul, Dragnea este cap de afiș. Realitatea TV și, mai apoi, la cîteva minute, Digi 24 TV anunță pe surse că astăzi avem un eveniment. DNA va pune sechestru pe averea lui Dragnea și a celor de la Tel Drum. Fiecare televiziune are o mătușă la DNA? Colaborează […]
Rău s-au mai stricat la cap cei din conducerea PSD. S-au dus la Herculane să se sfătuiască asupra tehnicii de a se ridica din pumn și au încheiat întîlnirea cu o idee de-a dreptul tembelă.
În studenție, cîntam adesea „Aoleu, ce ploaie vine de la Cluj!“ și „M-am suit în Dealul Clujului“. Ce vremuri! Acum se cîntă de zor „Corupția ucide“, „Umbrela Anticorupție Cluj“ și „Rezistența“.
După două zile pe străzile Londrei, m-am trezit că mă colindă o întrebare oarecum comică: unde sunt englezii?
Un căruțaș s-a trezit din morți. Un bețiv s-a trezit între morți. O vedetă s-a sinucis. Declarații lîngă sicriu. Un faimos politician și-a părăsit nevasta, anunță România TV.
Fac parte dintre cei care suferă că nu înțeleg mare lucru din reacțiile unor compatrioți mai tineri. Nu am pretins niciodată să fiu înțeles.
Liviu Dragnea își imaginează că aceste schimbări de direcție, aceste mutări de pe un picior pe altul ne arată ce țăran diplomat avem la PSD. Nici vorbă!
A trecut cam multă vreme de cînd SRI nu ne-a mai raportat că a prins un zăltat pregătit să plece în Siria. Din acest punct de vedere, sunt liniştit.
Nu demult, cineva îmi povestea o imagine de seară, cu două persoane trecînd la pas prin curtea Palatului Cotroceni.
Binomul, cu siguranță! Și sub îndrumarea atentă a partenerilor strategici. Undeva, mai jos și pe lîngă, Guvernul se chinuie și el să miște cîrma treburilor curente.
Mai serile trecute, Rareș Bogdan, din ce în ce mai artist în fanfaronadă patriotică și din ce în ce mai Rică Venturiano pe micul ecran, își căina invitații.
Dacă agitația tinerimii se reduce numai la noul dicționar de cuvinte goale, atunci avem de-a face cu o mare farsă
Mișcarea de duminică a depășit cu mult obișnuitul. Se apropie de proporțiile celei declanșate de OUG 13. Era de așteptat. A fost pregătită cu grijă.
Audierea colonelului Doru Paraschiv la Comisia parlamentară de anchetă a alegerilor din 2009 (Doamne, ce naivă!) ne-a adus în față un personaj pînă acum necunoscut.
Mincinosul și tupeistul Victor Ponta a brevetat rețeta ședințelor de guvern în direct la TV.
