Renate Weber a trecut cu bine de mai multe cutremure politice. A rămas pe poziție, chiar dacă scaunul a părut că i se clatină.
Coaliția PNL-USR din perioada guvernării Cîțu a vrut să o demită, dar Curtea Constituțională a respins hotărârea Parlamentului. Schimbarea puterii, venirea PSD la butoane, alături de liberali, și avalanșa de alegeri din anii 2024-2025 au făcut ca subiectul schimbării Avocatului Poporului să pice în plan secundar. Mandatul a expirat în iunie 2024.
Renate Weber a fost numită în funcția de Avocat al Poporului pe 26 iunie 2019, pe vremea când ALDE era la guvernare. Erau ultimele luni ale coaliției PSD-ALDE. Doi ani mai târziu, a existat o încercare de demitere a acesteia. PNL-ul condus de Ludovic Orban a fost vârf de lance și a reușit să treacă la vot revocarea, însă Curtea Constituțională a fost de părere că demiterea a încălcat Constituția, după ce PSD s-a împotrivit și a contestat revocarea.
Judecătorii au spus că liderii puterii nu au avut un argument convingător prin care să demonstreze că Weber a încălcat Constituția. Partidele îi imputau modul cum abordase, în calitate de Avocat al Poporului, sesizarea la CCR pe tema pensiilor speciale pentru aleșii locali. Weber atacase, la două zile după ieșirea ALDE de la guvernare, OUG privind Codul Administrativ, dar nu contestase pensiile speciale pentru aleşii locali.
CCR declarase deja de două ori neconstituționale tentative similare. Dar Curtea, potrivit legii de funcționare, nu se putea pronunța asupra unor prevederi pe care Avocatul Poporului nu i le sesizase.
Potrivit calculelor Cotidianul, în condițiile în care are leafă lunară de ministru, Weber a încasat de la îndeplinirea celor cinci ani de mandat până în prezent încă 230.000 de lei.
Pensia cea mai mare, de la PE
Potrivit declarației de avere, Weber încasează lunar aproximativ 13.000 de lei. Avocatul Poporului a mai câștigat, potrivit ultimei declarații de avere, 40.225 de euro de la Parlamentul European, fiind beneficiară de pensie specială (ceea ce înseamnă o pensie medie lunară de 3.350 de euro, adică aproximativ 16.700 de lei).
Renate Weber a fost europarlamentar pentru mai multe mandate. Prima dată, pe restul de mandat din perioada 2007-2009, pentru că era exact după primirea României în UE. Au urmat alte două mandate, în legislaturile 2009-2014 și 2014-2019, pentru ca, în mai 2019, partidul pe lista căruia candida să rateze atingerea pragului. I-a găsit rapid o nouă funcție.
De asemenea, Weber a mai încasat, în anul fiscal 2023, 49.728 de lei de la Casa de Asigurări a Avocaților (pensie), precum și 23.818 lei de la bugetul de stat, adică pensia pe bază de contributivitate în sistemul public.
Noul Avocat al Poporului, din partea USR
În urma negocierilor din noua coaliție de guvernare, funcția de Avocat al Poporului revine USR, însă partidele Puterii trebuie să treacă la numiri pentru o întreagă garnitură de poziții-cheie în stat, de la șeful AEP, șefiile de la TVR și SRTV, CNCD, CNA. Propunerea USR pentru Avocatul Poporului este Roxana Rizoiu, după cum a scris Cotidianul.ro.
În vară, una dintre discuții era comasarea Avocatului Poporului cu CNCD, însă până la urmă cele două instituții vor avea șefii diferite, susțin surse din coaliție pentru Cotidianul.
CONTESTATIE, RIZOIU NU ARE 18 ANI VECHIME IN MAGISTRATURA SI PENSIA EI DE 28 MII LEI LA 50 DE ANI N/O RECOMANDA, E FLAGRANT AL INCALCARII LEGII SI CONSTITUTIEI.
avocatul poporului este o institutie care trebuie desfiintata pentru ca de cand s-a infiintat s-a dovedit inutila (mai putin atunci cand a contestat desfiintarea pensiilor speciale). ca tot vorbim de economii la buget
AVOCATA CUI? A POPORULUI? CARE POPOR, AL CELOR CARE AU FURAT ALEGERILE ÎN 2024?
UNDE IN LUME MAI EXISTA PENSIONARI CU MAI MULTE PENSII ……SI ACESTEA NESIMTITE……???
sa nu uitam ce fel de avocat al poporului a fost Victor Ciorbea ( securist acoperit)
tot de nota 3( trei).
SRI isi plaseaza oamenii peste tot !
nu ne trebuie un avocat al poporului pus de partide , iar cetatenii trebuie sa stie legea pentru a face sesizari la avocatul poporului sa actioneze!!! noua ne trebuie un avocat al poporului care se auto-sesizeaza nu ciuma rosie la comanda unui hot de politician
Cand citesc ce „POAMA”! de Avocat al Poporului primeste 3 PENSII nesimțite din „banii romanilor”, imi vine sa VOMIT !.
bine vomitam inainte de votare!
Tuasa aceasta n-a fost toata viata ei avocatul platit al lui Schwartz György ? Oribila !
av. popoului?! nici cu recomandarea C.E.D.O. pe hartie nu se ia masura sugerata in docunent… kre legisla-tie.. legis-mie.. .
Ce e trist e ca o natiune intreaga are parte doar de lideri ce n-au nimic de a face cu conducerea natiunii.
De la faras la ghena mai dureaza.
Avocatul poporului este o minciuna o structura politica care nu face nimic, numai a poporului nu este, ci a partidului care l-a sustinut. Bolojan ar trebui sa desfiinteze acest putregai,constituit din pensionari neispraviti.
Bolohan ar trebui multe… Dar nu vrea, pentru că misiunea lui e să le facă pe toate pe dos!
Renate Weber s-a dovedit a fi avocatul puterii nu al poporului. A fost si este o sluga lipsita de etica profesională !
A ingrosat obrazul si i-a fost bine !
Nota 3(trei) !
obiectivul principal al unui special in viata este sa se imbogateasca. bugetul statului este cel mai bun robinet pentru bunastarea acestora
Sa fereasca D-zeu poporul roman de un avocat userist. Va fi ca la procesul lui ceasca, cand avocatul era mai mult procuror. De unde „revendica” astia ceva ? Ca acum nu-i mai voteaza nici familia lor extinsa
Și mai ce vrea toxicul U. Salvații România “Uniune Sovietosorosită condusă de un venetic adus de interesele Germaniei? Au mai găsit o acoperită neisprăvită profesional să-i dea o sinecură grasă, gen cea miss România, pentru o Roxi?
A fost folositoare, altfel ar fi fost schimbata de atunci. Cine ar fi venit din concediu doar pentru a contesta la CCR o lege adoptata de Parlament si care urma sa fie promulgata? Iar CCR-ul a declarat legea ca fiind neconstitutionala pe alte motive decat cele contestate de Avocatul Poporului. ‘Si au trait fericiti pana la adanci batraneti’…
Vorba geometrului meu din facultate: „La she-i mai trebuie, isi cumpara cristaluri de Moravia prin casa” ?
duamnele iubesc cristalurile mov din Bohemia !