Moțiunea de cenzură a avut efecte până la Bruxelles. Președinta Parlamentului European, Roberta Metsola, avea programată o vizită în țara noastră pe 9 mai, cu ocazia Zilei Europei. Administrația Prezidențială a anunțat, ulterior, că președintele Dan se va „concentra pe formarea următorului Guvern”. Conform unor surse oficiale, Metsola a fost informată de Nicușor Dan în timpul Summitului de la Erevan, pe 4 mai, că vizita trebuie reprogramată, din cauza instabilității de pe scena politică. Dacă președinta PE ar fi venit în România în acest context tensionat, nu ar fi primit atenția cuvenită, au transmis surse oficiale pentru Cotidianul.
„Îngrijorări majore la Bruxelles”
Europarlamentarul PNL Gheorghe Falcă spunea că este întrebat pe holurile de la Bruxelles „Ce v-a apucat, fraților?”. Vicepreședintele Parlamentului European, Nicu Șefănuță, recunoaște că există îngrijorări majore, mai ales că România are antecedente.
„Da, există această întrebare. Acum aș fi și atent la toate declarațiile politice, pentru că, vorba românului, fiecare după iapa lui ghicește, adică fiecare din ce partid este dă tendința pe care o dorește. Este la Bruxelles însă o îngrijorare, mai ales că avem antecedente, anularea alegerilor din primul tur, acum o criză majoră…sunt îngrijorări majore”, a spus Ștefănuță.
„Oricine este în zona de stânga nu face coaliții de extremă dreaptă. Ca să fim însă corecți, nu-i prima oară când un partid face coaliții cu AUR pentru o moțiune. A mai făcut și USR-ul acum cinci ani. Aș vrea să fim obiectivi în direcția asta. Și am considerat și atunci că este o greșeală”, a adăugat el.
Nicu Ștefănuță considră că „să vedem chiar AUR-ul urcând la guvernare ar fi foarte rău pentru țară”.
Lecția crizei
„În România contează doar forța numerelor de acum din Parlament. Și asta este lecția crizei de acum. Să fim foarte atenți în 2028. Poate ar fi cazul să împrospătăm acest Parlament cu oameni buni”, adaugă vicepreședintele PE.
Vice independent ?
Povesti! La ce sa vina sa vada psd-isti care isi dau cu stangu’n dreptu’?