Emil Boc propune varianta anticipatelor: „Să nu fie excluse dacă restul soluțiilor eșuează”

Emil Boc afirmă că alegerile anticipate nu trebuie excluse pentru rezolvarea crizei politice. Liberalii cer celor 281 de parlamentari care au dărâmat Guvernul Bolojan, în special PSD, să își asume guvernarea.

De Bianca Dumbraveanu - Redactor coordonator
Emil Boc propune varianta anticipatelor: „Să nu fie excluse dacă restul soluțiilor eșuează”

Sursa FOTO: Facebook / Emil Boc

Emil Boc afirmă că alegerile anticipate nu trebuie excluse pentru rezolvarea crizei politice. Liberalii cer celor 281 de parlamentari care au dărâmat Guvernul Bolojan, în special PSD, să își asume guvernarea.

Primarul muncipiului Cluj-Napoca, Emil Boc, susține că alegerile anticipate ar putea fi o variantă pentru rezolvarea crizei guvernamentale. Acesta a declarat luni că, deși sunt greu de realizat din punct de vedere constituțional, ele ar trebui luate în calcul dacă negocierile eșuează. În același timp, liderii PNL cer partidelor care au dărâmat Guvernul Bolojan să își asume responsabilitatea pentru formarea unui cabinet.

Emil Boc a explicat că legislația din România face ca organizarea alegerilor anticipate să fie un proces complicat. Acesta a subliniat diferențele față de alte state, unde președintele are puteri mai mari în dizolvarea Parlamentului. Totuși, primarul Clujului consideră că această opțiune trebuie să rămână pe masă în cazul în care blocajul politic continuă.

„Din punct de vedere constituţional, se ajunge foarte greu la alegeri anticipate, pentru că ar însemna o autodizolvare a Parlamentului. În alte părţi, nu e autodizolvare, ci preşedintele statului decide să dizolve Parlamentul. (…) În al doilea rând, preşedintele României a declarat că exclude varianta alegerilor anticipate. Deci, dacă şi constituţional, şi politic alegerile anticipate sunt greu de obţinut, este puţin probabil să se ajungă la alegeri anticipate. Dar ele n-ar trebui să fie excluse ca parte a soluţiei, dacă celelalte soluţii nu funcţionează”, a spus Emil Boc, potrivit Digi24.

Responsabilitatea celor care au dărâmat Guvernul

Primarul clujean a reiterat că partidele care au votat moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan sunt obligate să vină cu o propunere. El a precizat că susține decizia PNL de a rămâne în opoziție în această perioadă de instabilitate.

„Primul răspuns trebuie să-l ofere cei 281 de parlamentari care au dat jos Guvernul. Răspunsul noului Guvern stă în bilele celor 281 care au dat jos Guvernul. Ei au şi responsabilitatea politică şi responsabilitatea morală să formeze un nou Guvern”, a adăugat edilul.

Poziția lui Boc este susținută și de Ciprian Ciucu. Acesta a declar că social-democrații trebuie să își asume actul de guvernare după ce au creat haosul politic. Ciucu a menționat că liberalii așteaptă o decizie din partea lui Nicușor Dan.

„Noi așteptăm ca PSD să-și asume guvernarea, ca Nicușor Dan, președintele României, să ceară PSD să-și asume guvernarea. (…) Nu avem niciun fel de calcul. La noi vor veni după aceea și vor spune așa: vă rugăm să ne votați, să ne dați un vot de investitură pentru a trece guvernul, sau vor spune suntem incapabili să guvernăm, ne este frică, nu vrem să ne asumăm guvernarea, chiar dacă am pus România într-o astfel de situație foarte proastă, vă rugăm guvernați voi și vă oferim un vot de investitură. Aceste două tipuri de dialog pot avea loc cu Partidul Național Liberal”, a declarat Ciucu la Digi24.

CITEȘTE ȘI

Analiză Le Point: Instabilitatea României dă fiori Europei. „Cordonul sanitar a fost rupt”

Distribuie articolul pe:

5 comentarii

  1. Corect enunțul, premisa. Cei 281 să ofere o soluție politică. Este răspunderea PSD şi AUR să preia guvernarea. S-a face o săptămână şi PSD tot nu a propus nicio soluție guvernamentală, procedează ca toată lumea, scenarii. Şi uite aşa guvernul interimar condus de Ilie Bolojan va continua până la toamnă, luna august. Succes!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.