Emil Boc a explicat că legislația din România face ca organizarea alegerilor anticipate să fie un proces complicat. Acesta a subliniat diferențele față de alte state, unde președintele are puteri mai mari în dizolvarea Parlamentului. Totuși, primarul Clujului consideră că această opțiune trebuie să rămână pe masă în cazul în care blocajul politic continuă.
„Din punct de vedere constituţional, se ajunge foarte greu la alegeri anticipate, pentru că ar însemna o autodizolvare a Parlamentului. În alte părţi, nu e autodizolvare, ci preşedintele statului decide să dizolve Parlamentul. (…) În al doilea rând, preşedintele României a declarat că exclude varianta alegerilor anticipate. Deci, dacă şi constituţional, şi politic alegerile anticipate sunt greu de obţinut, este puţin probabil să se ajungă la alegeri anticipate. Dar ele n-ar trebui să fie excluse ca parte a soluţiei, dacă celelalte soluţii nu funcţionează”, a spus Emil Boc, potrivit Digi24.
Responsabilitatea celor care au dărâmat Guvernul
Primarul clujean a reiterat că partidele care au votat moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan sunt obligate să vină cu o propunere. El a precizat că susține decizia PNL de a rămâne în opoziție în această perioadă de instabilitate.
„Primul răspuns trebuie să-l ofere cei 281 de parlamentari care au dat jos Guvernul. Răspunsul noului Guvern stă în bilele celor 281 care au dat jos Guvernul. Ei au şi responsabilitatea politică şi responsabilitatea morală să formeze un nou Guvern”, a adăugat edilul.
Poziția lui Boc este susținută și de Ciprian Ciucu. Acesta a declar că social-democrații trebuie să își asume actul de guvernare după ce au creat haosul politic. Ciucu a menționat că liberalii așteaptă o decizie din partea lui Nicușor Dan.
„Noi așteptăm ca PSD să-și asume guvernarea, ca Nicușor Dan, președintele României, să ceară PSD să-și asume guvernarea. (…) Nu avem niciun fel de calcul. La noi vor veni după aceea și vor spune așa: vă rugăm să ne votați, să ne dați un vot de investitură pentru a trece guvernul, sau vor spune suntem incapabili să guvernăm, ne este frică, nu vrem să ne asumăm guvernarea, chiar dacă am pus România într-o astfel de situație foarte proastă, vă rugăm guvernați voi și vă oferim un vot de investitură. Aceste două tipuri de dialog pot avea loc cu Partidul Național Liberal”, a declarat Ciucu la Digi24.
Abia astept anticipatele, sa vad cum PSD si AUR se divizeaza, hahaha !
Corect enunțul, premisa. Cei 281 să ofere o soluție politică. Este răspunderea PSD şi AUR să preia guvernarea. S-a face o săptămână şi PSD tot nu a propus nicio soluție guvernamentală, procedează ca toată lumea, scenarii. Şi uite aşa guvernul interimar condus de Ilie Bolojan va continua până la toamnă, luna august. Succes!
Anticipate în Romănia, pe ce lume trăiește?!
Aloooooo, Curtea de Conturi! …pe ce bază ilegală a dat omulețu’ ăsta milioane de euro echipei de fotbal klonă adunată de la sute și mii de kilometri distanță?
https://www.cotidianul.ro/emil-boc-militar-in-termen/
au esuat din a doua zi dupa motiune!