Cotidianul: Domnule Ludovic Orban, ce posibilități de formare a unui guvern vedeți? Ce scenarii de lucru sunt, în opinia dvs.?
Ludovic Orban: În urma moțiunii de cenzură depuse de PSD contra Guvernului Bolojan s-a creat o fractură în sânul coaliției, care practic face aproape imposibilă o guvernare în aceeași formulă, cu PNL, USR, UDMR și PSD. În situația asta este foarte complicat de găsit o formulă de guvernare.
Cea mai naturală soluție este ca cine a dat jos guvernul și a demonstrat că are o majoritate să formeze guvernul. Adică să formeze guvernul cu PSD, AUR și cu parlamentarii neafiliați care au plecat din SOS România și POT. Asta este o formulă de guvernare.
Ce își dorește Nicușor Dan
Cotidianul: S-a vehiculat și un premier tehnocrat. Președintele nu a exclus acest scenariu. Cum vedeți dvs.?
Ludovic Orban: Asta își dorește Nicușor Dan, din ce s-a văzut în declarațiile pe care le-a dat. Dar, în același timp, președintele a spus că nu o să dea mandat decât cuiva care poate să probeze că are capacitatea de a aduna o majoritate parlamentară.
Ce premier tehnocrat poate să aibă o majoritate parlamentară? Pentru că dacă obține sprijinul PSD, nu mai obține sprijinul PNL. Dacă obține sprijinul PNL și USR, în cazul în care PSD vrea să sprijine guvernul pe care îl formează, se poate obține majoritatea. Este o situație foarte complicată, e posibil ca din prima să nu iasă.
Așa cum par lucrurile, mie mi se pare că, de fapt, când spune premier tehnocrat, președintele Nicușor Dan vorbește de un premier care, de fapt, este sprijinit de PSD, UDMR, minorități și ce mai pot să adune ei ca voturi. Adică tot un guvern PSD.
Numai că nu vrea să-l desemneze pe Sorin Grindeanu, pentru că nici Grindeanu nu-și dorește să preia guvernarea acum. Dar, într-un fel, așa-zisul premier tehnocrat înseamnă, de fapt, o guvernare PSD cu un premier care nu e membru PSD, ca PSD-ul să aibă răspunderea diluată.
Premierul tehnocrat, o „iluzie”
Cotidianul: Acest premier tehnocrat cu susținerea PSD-ului nu ar fi păpușat de dl. Grindeanu?
Ludovic Orban: Da, cu siguranță. De fapt, nu există premier tehnocrat. Un premier îmbracă haina politică a partidelor politice care votează învestirea lui și care colaborează la guvernare și care sprijină în Parlament guvernul respectiv.
Asta e povestea cu Cocoșul Roșu, e o iluzie premierul tehnocrat, nu există premier tehnocrat. Într-adevăr, există premier care nu e membru de partid. De fapt, el joacă cu partidele care îi asigură învestitura, sprijinul parlamentar și cu care colaborează la guvernare.
Cotidianul: UDMR ar fi introduși și ei într-o astfel de formulă?
Ludovic Orban: Nu știu, din declarațiile președintelui UDMR nu părea foarte entuziast de ideea unui guvern minoritar cu PSD sau chiar de ideea unui guvern tehnocrat, care înseamnă cam același lucru, dar fără premier din partea PSD.
Cotidianul: Și cu cine ar face majoritate?
Ludovic Orban: Probabil speră că mai rupe PSD-ul de la AUR sau speră că mai rupe de la PNL. Iubitorii de PSD din PNL. Nu știu exact ce gândește președintele în momentul de față.
Cotidianul: Cine sunt acești iubitori de PSD, domnule Orban, din PNL?
Ludovic Orban: Sunt oameni care au dat declarații publice în sensul continuării guvernării cu PSD. Cătălin Predoiu, Nicoleta Pauliuc, Hubert Thuma, Alina Gorghiu și mai sunt vreo câțiva, Ion Iordache. Nu foarte mulți, evident.
Scorul în BPN al Partidului Național Liberal a fost destul de confortabil în favoarea punctului de vedere și poziției prezentate de președintele Bolojan.
Cotidianul: Ce l-ați sfătui pe dl. Bolojan să facă vis-a-vis de această tabără din PNL care iubește PSD-ul? Să facă un Congres?
Ludovic Orban: Cine nu respectă deciziile trebuie să fie sancționat conform prevederilor statutare.
Cotidianul: Dvs. știți mai bine statutul. Care sunt acele sancțiuni?
Ludovic Orban: Nu exclud varianta unui Congres. Pentru că, dacă Partidul Național Liberal trece în opoziție, se află într-o situație politică nouă în care va fi nevoie de o reîmprospătare a legitimității conducerii și de o consultare largă a partidului pentru un Congres cu privire la strategia de urmat. Și ar fi normal un Congres, evident, Congres și cu alegeri.
Unii pe față, alții mai discret. Liberalii dau decizii de susținere a lui Bolojan în cascadă ANALIZĂ
Ludovic Orban, deschis să revină în PNL
Cotidianul: Și în acest Congres s-ar putea găsi și o formulă prin care partide precum Forța Dreptei, REPER și altele să se alipească la PNL?
Ludovic Orban: Orice protocol de fuziune, de comasare prin absorbție trebuie validat, conform legii partidelor, de Congres. Și de Congresul PNL, și de Congresul formațiunii politice care este înglobată în Partidul Național Liberal.
Cotidianul: Deci ar putea ca, odată cu acest Congres de curățare, să zic așa, internă, să vină și un aspect de fuziune cu alte partide?
Ludovic Orban: În mod evident, dacă se negociază protocolul de fuziune, în siguranță el poate fi supus dezbaterii și votului Congresului.
Cotidianul: Ați mai avut discuții cu domnul Bolojan vis-a-vis de acest subiect?
Ludovic Orban: Desigur că n-am mai detaliat pașii care urmează să fie făcuți pentru că a apărut această criză politică provocată de PSD. Această criză trebuie să ia sfârșit și trebuie să așeze lucrurile. În momentul în care se vor așeza lucrurile, în mod evident, din punctul nostru de vedere, există deschidere clară de a finaliza acest proces.
Cotidianul: Ați fost și consilier prezidențial, ați fost și președinte la PNL. Ce sfaturi i-ați da lui Nicușor Dan și lui Ilie Bolojan?
Ludovic Orban: Să-i dea mandatul lui Grindeanu și, dacă Grindeanu eșuează la a doua desemnare, să-l desemneze pe Bolojan cu un guvern PNL-USR-UDMR.
La o parte din deficit și dezastru economic,a contribuit și guvernarea de tristă amintire ludovicul,bine ăsta s-a pozat cu o maimuță,ce să aștepți de la nulitatea asta
După umilele mele cunoștințe, intens reșapatul Orban, le-a făcut CADOU fraților Micula 400 milioane euro. Pe care, acum, foarte prostul stat român încearcă să le recupereze după modelul prinde orbul, scoate-i ochii! La ora asta, părerea mea, trebuia să fie veteran în spatele unor bare. În loc de asta, asigură consultanță despre cum ar trebui să-i fie României bine!! Ușor halucinant! Încă o dată, vreau să văd până unde merge cenzura pe-aici, prin bătătură…
Mǎi Ludovic, dacǎ tot ești tu așa de deștept, de ce pânǎ și Nicușor te-a dat afarǎ dupǎ o lunǎ?
Din cauza de frați. Tot din cauza de frați l-a primit și Bolojan. De fratii Micula.
Lasa-ne, lasa-ne! Sica mandolina, la sapa ba!
Genial, domnule Orban. Asa trebuie facut. O revenire a noastra{FD}in PNL. ar dinamiza patitul. Astept cu nerabdare congresul de fuziune prin absorbtie,Dar deocamdata trebuie cred eu, convocat un congres al FD , care sa fie de acord cu comasarea.
Există mulți oameni în afara partidelor care ar primi sprijin de partid. Sigur că membrii vechi de partid cum e și L. Orban ar vrea să fie în prim-plan.