Ministerul subDezvoltării. Guvernul Bolojan „a măcelărit” fondurile pentru primari

6 miliarde de lei pune la bătaie Guvernul Bolojan în 2026 pentru programul cel mai important în ceea ce privește banii pentru investiții locale.

De Radu Eremia - Redactor-șef adjunct
Ministerul subDezvoltării. Guvernul Bolojan „a măcelărit” fondurile pentru primari

Cseke Attila si Ilie Bolojan la Guvern FOTO Facebook MDLPA

6 miliarde de lei pune la bătaie Guvernul Bolojan în 2026 pentru programul cel mai important în ceea ce privește banii pentru investiții locale.

Guvernul Bolojan face prăpăd în bugetul pentru investițiile din teritoriu, Programul Anghel Saligny fiind înjumătățit față de anul trecut, după ce în 2024 și 2025 sumele au fost consistente.

Ministerul Finanțelor a creionat pentru cel mai importan program de investiții din România 6 miliarde de lei. Scăderea e cu 52,14% față de 2025. Potrivit execuției bugetare preliminare a anului 2025, pentru investiții în drumuri, rețele de apă-canal sau rețele de gaze naturale, anul trecut au mers 12,53 miliarde de lei. Pe calculele Cotidianul, suma este ceva mai mică, 11,76 miliarde de lei, pentru 2025. Suma mică alocată per total la Dezvoltare l-a făcut pe Kelemen Hunor să le spună celor din coaliție că instituția a devenit Ministerul Subdezvoltării, susțin sursele Cotidianul.

Regândirea bugetului pe Anghel Saligny a nemulțumit numeroși lideri politici. Și în super anul electoral 2024 către administrațiile locale au plecat 12,59 miliarde de lei, doar pe Anghel Saligny. Singurul an cu sume modice a fost 2023. 2,42 miliarde au fost atunci plățiți, doar în partea a doua a anului. Prin urmare, are loc o revenire mai degrabă spre perioada de început programului. Mai mult, până la jumătatea lunii martie Ministerul Dezvoltării nu a mai făcut vreo plată pe Anghel Saligny.

Citește și: Metoda Anghel Saligny. Moldova se ridică în guvernarea Bolojan. Topul județelor care au primit bani

52,31 miliarde de lei reprezintă creditele de angajamente pentru Programul Anghel Saligny până prezent. Mai precis, suma pentru care au fost semnate contracte. În schimb, creditele bugetare sunt de 27,63 miliarde de lei. Așadar, banii care au fost dați de la implementare.

Campionii banilor

Cotidianul a prezentat săptămânile trecute un serial referitor la modul cum au fost împărțiți banii din Programul Anghel Saligny.  Robinetul cu bani din Programul „Anghel Saligny” a fost deschis mai ales către județele cu influență politică mare, fie direct prin liderii săi, fie prin persoane plasate în funcții-cheie.

Cotidianul a analizat plățile făcute de Ministerul Dezvoltării de la debutul Anghel Saligny până la 31 decembrie. În urma calculelor, pe primul loc se clasează Iașiul, județ către care au plecat 1,15 miliarde de lei pentru drumuri, apă potabilă și canalizare. În prezent județul e controlat mai ales de oamenii PNL. Suma nu acoperă și partea de rețele de gaze.

Citește și: Pentru ei s-a inventat Anghel Saligny. Cine sunt cei șase baroni locali campioni la bani bugetari

Pe locul doi în clasamentul alocărilor din „Anghel Saligny” este Argeșul. 943 de milioane au fost trimiși către conturile primăriilor și CJ Argeș.

Botoșaniul e una din surprizele din clasament. Din septembrie 2024, la șefia CJ a ajuns Valeriu Iftime (PNL), unul dintre apropiații lui Ilie Bolojan. 923 milioane au plecat spre administrațiile din Botoșani din Anghel Saligny.

Top șase beneficiari ai Programului Anghel Saligny

O altă componentă importantă a programului este cea legată de extinderea rețelelor de gaze naturale. Conform calculelor făcute bob cu bon de Cotidianul, clasamentul plăților este următorul.

  1. Buzău – 253.738.213
  2. Olt – 223.501.638
  3. Suceava – 201.608.764
  4. Vrancea – 187.926.576
  5. Bihor – 174.469.857
  6. Vâlcea – 139.548.762

 

Distribuie articolul pe:

19 comentarii

  1. A spus-o ministrul agriculturii de la PSD,cel mai performant ministru ,care la avut România în cei 35 de ani ,că bolojan efectiv nu vrea să pună în aplicare ,nici una din soluțiile propuse de el , pentru rederesarea agriculturii românești și a fermierilor români, efectiv nu dorește nimic pentru binele țării ,asta că să ne lămurim ,cum stă treabă cu acești useristi globaliști

  2. E pacat ca la o localitate in care s-au pus toate conductele de gaze pe strazi si ulite, sa nu fie finantare pentru conectarea la conducta principala de aprovizionare. Cunosc un caz cind se asteapta de doi ani acest lucru.

  3. Programul de sifonat bani.
    Când ai un munte de bani europeni care rămân neaccesati denotă ori prostie ori înclinație spre afaceri dubioase.

    1. Denotǎ cǎ habar nu ai cum stǎ treaba cu banii europeni. Cǎ nu poți face aproape nimic util cu ei fiindcǎ nu-ți aprobǎ proiectele valoroase. Și cǎ programele de finanțare se deschid târziu, regulamentele te obligǎ la o birocrație uriașǎ și totul e un mare fâs. Care dǎ bine la trotinetiștii care le știu pe toate din lozinci.

    2. Când munca pute, șparlitul e mai lejer, normal că miorlăim, ba că birocrația,ba că una,ba că alta.

  4. Ce vor socialiștii francezi!? Cică , stânga franceza e pe val și Macrou pe sub val! Succesuri sorosisti!

  5. Cică , Olguța după ce a stins luminile de Crăciun se pregătește să aprindă „lumanarile” de Paște cu lumina”locală” tocmai când lucrătorii de la C.E. Oltenia vor sa vina in capitala. Ba fraierilor, demonstrați in fata lui Olguța care va mulge bine! Succesuri!

  6. Primăriile – cinste celor care fac excepție ! – practic sunt plini cu niste ”agajați”, pe posturi fantome dar în realitate sunt niște q.rve și qrvari

    1. Și au primit muscalii ucrainieni peșcheșul înzecit? Asa e când Fanarul s-a mutat la Bruxelles cu ai lor useroizi…

    1. ce a disipat Bolojan, Fondul de rezerva gol? Cele 33 miliarde matrasite de Ciolacu? Ce a mai gasit Bolojan in afara de oftica si ura voastra?

    2. Lui Pai: „L-ați văzut pe Bolojan cum era ca peștele în apă la congresul USR?” și tu e usereii.

    3. terente. Macar stii prin ce a ramas in istorie acest, Terente?….
      Si daca rezoneaza cu un partid ce are 66% votanti cu studii superioare, e de rau?

  7. La primari sunt banii dumneavoastră! Au taluzat santurile din satele goale, podețe, au plantat trandafiri imperiali, au construit stadioane în pantă, parcuri în păduri, pavele în munți, piste de biciclete în munții rași, tunsi și frezați, pensiuni agro-turistice ale primăriilor etc! La ei sunt banii dumneavoastră. Nu au construit măcar o fabrică de conserve, hoții!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.