Preşedintele Nicuşor Dan a fost întrebat despre lista neagră prezentată de justiţiei, cu organizaţii neguvernamentale şi persoane publice.
„Eu, de când exercit mandatul ăsta, constatând că există enorm de multă tensiune socială în România, am îndemnat la calm şi la dezescaladare. Câteva luni, şi e regretabil că lucrul ăsta s-a întâmplat, a existat o aversiune socială faţă de magistraţi. Şi asta, încă prevăzând cu săptămâni, luni, înainte de asta, am spus că nu e normal. Ea s-a întâmplat. E legitim ca CSM-ul să-i apere pe magistraţi. Nu e legitim, însă, ca CSM-ul să escaladeze.”, a declarat Președintele Nicușor Dan, potrivit
News.ro.
Șeful statului a apreciat faptul că magistrații au emis opinii, pentru că, într-o democrație, „fiecare îşi apără punctul de vedere”. „Însă, să indici nume şi prenume persoane fizice şi persoane juridice ONG-uri, asta nu e deloc corect”, a spus preşedintele.
Întrebat dacă a avut o discuţie, el a răspuns: „Lucrul s-a întâmplat, din nou, orice escaladare nu face decât rău societăţii româneşti, indiferent din ce parte vine. Asta e ce pot eu să spun. Mai departe, evident că nu am mijloace instituţionale pentru a interveni în această chestiune”.
Secţia pentru Judecători a Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) a constatat existenţa unui „atac fără precedent” la adresa independenţei justiţiei, susţinând că „acţiunile de denigrare nu au urmărit îmbunătăţirea actului de justiţie, ci au avut ca efect promovarea unor schimbări impuse în privinţa regulilor şi a persoanelor în funcţii-cheie”.
Totodată, judecătorii au susţinut că sistemul judiciar a fost supus unor „manifestări explicite de ostilitate” din partea unor exponenţi ai factorului politic.
Citește și
Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.