- Iulian Lorincz este de profesie arhitect. A muncit o bună parte din viață în Spania, acolo unde și-a terminat și studiile. Este deputat USR la al doilea mandat și președintele USR Diaspora.
- Context: USR și PNL au decis, în forurile interne statutare, să nu mai formeze o majoritate cu PSD, după ce moțiunea de cenzură PSD-AUR a dus la căderea Guvernului Bolojan. De asemenea, Dominic Fritz și Ilie Bolojan au decis să-și coordoneze deciziile la negocierile de la Cotroceni, cu președintele Nicușor Dan.
Cotidianul: Cu ce mandat va merge USR la Cotroceni?
Iulian Lorincz: USR a fost deja la Cotroceni, la consultările informale. Poziția noastră este clară: nu susținem o nouă majoritate cu PSD. Asta ne cer românii cu care am vorbit. Asta considerăm că este corect. Nu poți avea încredere într-un partid care folosește AUR drept unealtă pentru a bloca orice reformă. Un PSD care a călcat în picioare protocolul semnat în iunie 2025 și care și-a hărțuit miniștrii USR, parteneri de coaliție.
Avem un plan clar de reforme pe care suntem dispuși să îl apărăm și să îl susținem oricând este nevoie, dar pentru asta trebuie să existe puțină cinste, pe lângă voință politică din partea parlamentarilor.
Dacă Nicușor Dan va cere USR să revină la masă cu PSD, vă veți întoarce decizia?
Iulian Lorincz: Președintele României, dl. Nicușor Dan, a declarat în nenumărate rânduri că vrea să rămână echidistant și să fie un mediator. Drept urmare, nu îmi imaginez un scenariu în care președintele României să ne solicite acest lucru.
Dar chiar dacă s-ar întâmpla, poziția USR a fost luată în unanimitate. Românii s-au săturat de politicieni care astăzi promit ceva, iar mâine fac cu totul altceva. Este momentul ca românii să vadă că există un partid consecvent și neinfluențabil în Parlamentul României.
Cine sunt, în opinia dvs., cei mai toxici politicieni din PSD?
Iulian Lorincz:Dacă încep să îi enumăr pe toți PSD-iștii toxici, terminăm acest interviu peste 8 ore. O să încerc să fiu succint și să nu afectez sensibilitatea vreunui PSD-ist, așa că aleg să vă spun că dl. Toma de la Buzău a avut niște poziții coerente în ultima perioadă.
Restul? O turmă de oameni care ridicau mâna la ceea ce Olguța – un geniu în viață -, Manda și Grindeanu le indicau. Chiar am întrebat câțiva PSD-iști prin Parlament: „Cum e, dom’le, să vă conducă oamenii ăștia? Nu vă e rușine?” Reacția era delicioasă: privirea pierdută, capul în jos și un „Haideți, dl. Lorincz”.
Cum vedeți încercarea de puci din PNL, cu tabăra Predoiu-Thuma în frunte?
Iulian Lorincz: Nicio noutate. Mă așteptam la declarația dlui. Predoiu, care a fost de o scenarită teribilă. Când a ieșit din plen, după votul moțiunii, părea afectat, apăsat de gânduri, emotiv. Și apoi, gata: PNL trebuie să rămână la guvernare. Fantastic teatrul. Ce își repeta în minte? „Predoiu premier. Predoiu premier. Predoiu premier.” Adică eu. Da, da. Eu premier. Dar să văd cum pot spune asta punând România „pe primul loc”.
Să văd cum vă pot răspunde cât mai clar posibil. Ceea ce se întâmplă acum în PNL este că decizia au luat-o civilii. Din ultima postare a dlui. Bolojan, înțeleg că nu prea s-a întâmplat asta în trecut. Vedem cât o să dureze. Pentru că vă garantez că poziția USR nu se va schimba.
Vaxinarii
urgent-certificat de la psihiatrie pt demnitari, incepand cu ministrii usr si seful lor
Sunt mulți în România care stau cu chiloții olgutei pe ochi. Vai mama lor de chilotei.
Lorincz e un pui de dac taiat imprejur, obraznic ca toata natia lui.
scripacarulenumbli cu brasoave de la primaria ce ai condus-o prim minciuni fara nr , hotie si ti-ai batut joc de fam.vlase. demisia.
cand vezi fatza lui lorincs, fritz, mitutza, toiu, dragoiu, etc o iei la fuga si strigi că A TUNAT SI I-AADUNAT??Ce studii, unde si ce vechie ij cartea de muncă???
Usr este cel mai toxic ong ,ce proiecte pentru binele țări și al cetățeanului au făcut ăștia băh ,că în slujba intereselor străine i-am tot văzut slujind
BUNĂ!
AUR ar trebui sa faca plangere penala
celor din politica care spun; AUR extremist,
e cu rusii,e fascist,legionar si tot felul de tampenii. Sa dea explicatii procurorilorsisa merga dosarul in instanță.
Loricz mananca ..r
Mă tem că neinfluenţabilul ăsta este încă un măscărici cu aere de bufon al regelui. Regele a murit! Trăiască Matematicianul Patriei!
Pozitia simpatizantilor PSD se recunoaste imediat, interesant ca citesc aceste articole. Ca individ fara partid dintotdeauna, am obesvat marele parcurs al democratiei liberale impus de victoriosul esalon doi al PCR. Acum este foarte tarziu sa mai saveze aceasta tara. Ca natie suntem ceia ce se vede, lideri care sa iubeasca tara, nu sunt. Solutia ar fi o debarasare totala de partidele ce au guvernat, alegeri serioase in doua partide, cu raspunderea asupra guvernarii. Europa este necesara si pentru Romania, dar in stilul unguresc. Altfel, cu ceia ce se vede, este inutil sa speram la asanarea politicului. Cei vechi , vor mereu sa revada ceia ce au uitat sa faca pe durata mandatului, mintind si cu ochii dupa prada. Intradevar, sa le fie rusine tuturor celor vizati, istoria va arata si trecutul lor valoros.
Disperați ca rămân pe dinafara guvernării, useristii s-au pus pe urlat și jigniri. Ce marfa proasta!! Acest Lorincz e cu deosebire tras cu cheia de „băieți” sa arunce cu laturi. Noroc e ca lumea s-a lămurit cu ei. Idei puține, da’ fixe.
Eugene bati câmpii cu grație!! Ai auzit de Emil Constantinescu si prim miniștri Ciorbea si Radu Vasile =4 ani. Dar de Băsescu si prim ministrii Tăriceanu, Boc si MRU, Isărescu, Ciolos = 10 ani. Dar de dulapul săsesc Johannis cu prim miniștrii Orban, Catu si Orban = 10 ani. In cei 24 de ani de domnie a partidelor de dreapta prim miniștri ai PSD su fost Ponta, Tudose, Grindeanu, Daniela si Ciolacu = 4ani. Concluzie douăzeci (20) de ani sunt au condus ceilalți si nu pesede ciuma roșie.
Toți usristii au fost școlarizați de Soros pe afara returnați la vatra sa ne învețe democrația! Daca ai plecat, du-te învârtindu-te și nu te mai întoarce. Nu mai avem nevoie de profesori, ci de muncitori!
S-au mobilizat trolii și folosesc pseudonimul meu ca sǎ creeze confuzie… asta aratǎ cǎ am dreptate cu privire la ticǎloșia trotinetisticǎ!
Dacă nici acum nu v-ați lămurit ce înseamnă psd e vai de capul nostru!
PS
Mă refer la oamenii normali care nu sunt in politică .Cine apară PSD ?cei care beneficiază de sinecuri,avantaje etc.
Un om normal la cap nu poate să nu vadă că acest partid este un partid toxic.
Toate aceste tăieri sunt urmările guvernării pesediste la care a pus umărul și pnl .
Se pare că distinsul anonim agresiv , e aproape să dea în clocot … . Această grupare politică din care face parte , a trecut de la lupta colectivă ( specific proeuropeană ) în care foloseau stații de amplificare , telefoane , cîrpe … la atacul direct , la persoană . O întrupare mai fidelă a unui șobolan bihorean ca a acestui ciudat suspect , nici că se putea .
Foarte bine ca au izolat psd ul, dar ce faci cu aur?
Cum de-și permite tup…eista de Olguța să critice decizia unui alt partid decât al ei?Asta arată percepția șefilor pesedaci în privința PNL, aceea cum că acest partid ar fi la discreția ”măreților și mirobolanților” urmași ai comu….nistului cu față umană, iliescu. Vai de capul vostru, pesedacilor.
Useriștii au cu toții în comun incultura, lipsa simțului critic și tupeul. Recitǎ lozinci, siguri pe ei, crezând cǎ le știu pe toate.
Ca orice USR-ist ”care se respecta” si ac este prost crescut, tupeist , si gura mare. Nu prea are ce apara in partidul din care provine, cu atatia ”fosti” numiti cu minciuni in CV-uri. Este lipsit de cei 7 ani de acasa. Interventiile recente din spatiul public ne-a lasat un gust amar pt cele spuse, si ne-a intarit ideea asa sunt mai toti din ac partid. O educatie f precara. Nu avem nevoie de asa oameni.
desi EU-27 include Romania, majoritatea datelor ERRORbarometrului vin in format EU-22.
asta in caz ca mai credeti povestile TROTINETISTE cu ERRORpa !
Maimutoiul asta mai stie si altceva in afara de a se mahalagi pe unde apare si a jigni pe toti cei care nu sunt de acord cu usr?
Vai de noi, daca si acest penibil asta face pe moralistul
D-le Lorincz ,cred ca va grabiti , sunteti prea tanar sa emiteti judecati de valoarea unui politician versat !
La PSD se votează la vedere, adică așa cum cere șeful care face lista electorală (sau șefii, Grindeanu, Olga, Manda), normal că votează toți la fel, cu unanimitate. Asta nu e democrație, numeroșii parlamentari PSD nu trebuie să reprezinte pe Grindeanu și Olga ci electoratul care i-a votat.
Similar s-a ales Ceaușescu președinte, pe tabele cu Întreprinderea, cu echipa, cu formația, așa a ieșit cu 99,97%.
Prostimea, mituită îi votează, că „fură ei da` ne dă și nouă”. Așa a ajuns România pesedistă o țară de urna a IV valorică, ca la FIFA.
Gradatii din politica dovedesc pe zi ce trece limitarile datorate ierarhiei;bine ar fi ca ,intr-o generatie,idealistii sa schimbe modul de a face politica in Romania pana azi fidela partidului unic!
suflet de roman !
PSD nu da doi bani pe Romania. Pe ei i-a intetesat doar ca robinetul cu bani sa ramana deschis, iar AUR a executat ordinul fara nici o obiectie.
PSD a anuntat deja ca nu intra la guvernare, ei au vrut doar sa dea jos guvernul si atat.
Asta inseamna ca avem doua variante reale:
1. guvern minoritar: AUR-UDMR-altii sau PNL-USR-UDMR-altii
2. alegeri anticipate
Pana la urma trebuie sa dai poporului ce a votat.. aur vor, aur sa aiba – prosti dar multi….
Aripa pesedista din PNL-corupta,oportunista,mercantila-orice numai responsabila,patriotica-nu e!In scurt timp-la PSD!Dar,nu uitati:PSD iubeste tradarea dar nu tradatorii!Inconstientilor si mizerabililor!
Asteptam guvernul AUR-PSD care ne va aduce cinstea, onoarea, reforma si prosperitatea. La paștele cailor,hehehe…
Ce ziceti de niste alegeri anticipate, pana la urma aflam cu adevarat ce vor romanii.
PSD va fi cel mai mare pierzator daca se realizeaza alegeri anticipate, iar de AUR a cam inceput toata lumea sa se lamureasca. Eu cred ca PNL+USR+UDMR ar obtine 50% din portofolii de se fac alegeri anticipate, ca vor iesi toti tinerii ca s-au saturat de hotiile psd-sitilor si diaspora la fel, va vota in buna parte cu Bolojan.
Vrabia malai viseaza!
Ar fi pierdere de vreme cu alegerile anticipate plus ceva haos.
Tot 60% pesedaci și suveraniști o să avem în Parlament.
Creierul nu se dezvoltă într-o noapte sau o lună de campanie electorală. Trebuiesc ani mulți de educație.
USR este șansa României la dezvoltare și democrație,autentice.
Mai securistule,tr-ai gasit tu sa vorbesti.Spune o singura reforma initiata de voi.
Vax albina! Un partid de 2 lei cu un scor electoral execrabil și care trebuie scos de urgență din arcul celor ce urmează să guverneze. Un guvern de uniune națională, responsabil, nu poate și nu trebuie să conțină decât (în ordinea scorului) PSD, AUR și PNL (dacă acesta mai există)…
De ce postezi cu numele altuia,…?
E pesedist, ăștia fură și zahărul din ceai dacă îi lași de capul lor.
La kiev cu voi nenorociților!…pe front……
Cu Ghinea si PNRR-ul o fata Morgana?
FARA PADUCHII USR-ISTI LA GUVERN ..!!
👏👏👏👏👏👏
Au adunat in USR ratații și gozuri si din diaspora, INDIVIZI cu aere, tari in clanța, violenți verbal si nesimțiți extrem care ne sunt prezentați drept salvatorii neamului, formatori de opinie „modele” de cinste și buna-crestere pe motiv ca sunt relativ tineri! La fel e și acest altoi de ungur pe mamă româncă. Ne agasati mediatic cu ei, ne enervati si apoi cereti sa ii votam? Daca nu, anulati alegerile, interziceti pe ceilalti si credeti ca veti reusi iar?