Piața auto, plină de „epave” poleite

Cele mai afectate mărci sunt BMW și Audi, unde și kilometrajul este frecvent măsluit.

De Bianca Dumbraveanu - Redactor coordonator
Piața auto, plină de „epave” poleite

Cele mai afectate mărci sunt BMW și Audi, unde și kilometrajul este frecvent măsluit.

Germania rămâne principala țară din care românii importă cele mai multe mașini la mâna a doua, însă riscurile la care se expun cumpărătorii sunt uriașe. Datele recente arată că 88% dintre mașinile importate din această țară au înregistrări de daune. Pe lângă accidentele ascunse, kilometrajul modificat reprezintă o altă problemă majoră care umflă prețul de vânzare și lasă viitorii propritari cu buzunarele goale pentru întreținere.

În cursul anului 2025, cele mai multe mașini verificate de români au provenit din Germania (20,1%), urmată de Franța, Italia, Belgia și Olanda, scrie AGERPRESDeși cumpărătorii au mai multă încredere în vehiculele din vestul Europei, statisticile arată că fraudele sunt prezente peste tot. Mașinile aduse din Franța și Italia au cele mai mari procente de kilometraj măsluit, depîșing pragul de 10%.

Această practică este greu de combătut, pentru că, de multe ori, istoricul tehnic al unei mașini nu trece granița odată cu vehiculul.

Mărcile preferate de români au cele mai multe probleme

Analiza arată că mărcile germane premium sunt cele mai vizate de vânzătorii necinstiți. Audi conduce topul mașinilor cu kilometrajul dat înapoi, în timp ce posesorii de BMW au cele mai mari șanse să cumpere un vehicul care a fost implicat în accidente grave. Aproape 60% dintre modelele BMW verificate aveau daune înregistrate, fiind urmate îndeaproape de Audi și Volkswagen.

În ceea ce privește modul de achiziție, cele mai multe mașini ajung pe piața locală prin intermediari. Aceștia cumpără vehiculele de pe platforme externe și le scot la vânzare în România, de multe ori înainte ca mașina să fie înmatriculată oficial pe numele noului proprietar, ceea ce face verificarea trecutului și mai dificilă pentru un cumpărător neavizat.

CITEȘTE ȘI

Șoferii români vor putea face inspecția tehnică în orice țară din UE

Distribuie articolul pe:

2 comentarii

  1. Cică ăia de la Inglostadt au lansat mașina anului…nu consumă benzină, motorină…ci apă!…🤣🤣🤣…pentru șofer, după ce obosește dând la pedale…😂😂😂

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.