Germania rămâne principala țară din care românii importă cele mai multe mașini la mâna a doua, însă riscurile la care se expun cumpărătorii sunt uriașe. Datele recente arată că 88% dintre mașinile importate din această țară au înregistrări de daune. Pe lângă accidentele ascunse, kilometrajul modificat reprezintă o altă problemă majoră care umflă prețul de vânzare și lasă viitorii propritari cu buzunarele goale pentru întreținere.
În cursul anului 2025, cele mai multe mașini verificate de români au provenit din Germania (20,1%), urmată de Franța, Italia, Belgia și Olanda, scrie AGERPRES. Deși cumpărătorii au mai multă încredere în vehiculele din vestul Europei, statisticile arată că fraudele sunt prezente peste tot. Mașinile aduse din Franța și Italia au cele mai mari procente de kilometraj măsluit, depîșing pragul de 10%.
Această practică este greu de combătut, pentru că, de multe ori, istoricul tehnic al unei mașini nu trece granița odată cu vehiculul.
Mărcile preferate de români au cele mai multe probleme
Analiza arată că mărcile germane premium sunt cele mai vizate de vânzătorii necinstiți. Audi conduce topul mașinilor cu kilometrajul dat înapoi, în timp ce posesorii de BMW au cele mai mari șanse să cumpere un vehicul care a fost implicat în accidente grave. Aproape 60% dintre modelele BMW verificate aveau daune înregistrate, fiind urmate îndeaproape de Audi și Volkswagen.
În ceea ce privește modul de achiziție, cele mai multe mașini ajung pe piața locală prin intermediari. Aceștia cumpără vehiculele de pe platforme externe și le scot la vânzare în România, de multe ori înainte ca mașina să fie înmatriculată oficial pe numele noului proprietar, ceea ce face verificarea trecutului și mai dificilă pentru un cumpărător neavizat.
Cică 9 mașini din 10 aduse din Germania au probleme tehnice măsluite! Succesuri sarantocilor!
Cică ăia de la Inglostadt au lansat mașina anului…nu consumă benzină, motorină…ci apă!…🤣🤣🤣…pentru șofer, după ce obosește dând la pedale…😂😂😂