![politia rutiera ITP](https://www.cotidianul.ro/wp-content/uploads/2018/01/18/1398926407Politia-rutiera-politist-1000x600.jpg)
Un control al Direcţiei de Poliţie Transporturi privind legalitatea desfăşurării transportului rutier în regim de taxi, în regim de închiriere şi în domeniul transportului alternativ, efectuat pe data de 13 mai, în zona aeroporturilor civile din România, s-a soldat cu amenzi însumând peste 14.000 de lei.
Potrivit unui comunicat al Poliţiei Române, transmis duminică AGERPRES, din totalul sancţiunilor, 21 au fost aplicate pentru nerespectarea prevederilor Legii nr. 38/2003, privind transportul de persoane în regim de taxi şi în regim de închiriere, cu modificările şi completările ulterioare, 47 pentru încălcarea normelor privind circulaţia pe drumurile publice şi trei, pentru încălcarea altor acte normative.
Totodată, pentru defecţiuni tehnice sau dotări suplimentare nepermise de lege, au fost retrase şase certificate de înmatriculare şi au fost reţinute două plăcuţe de înmatriculare, precizează sursa citată.
Furtuna intr-un pahar cu apa! Popular se mai spune si rahat cu perje. 14000 de lei inseamna nimic fata de valoarea industrieiu la negru care este taximetria pirat. Daca faceti, insa, calculul prejudiciuluide imagine pe care astia il aduc Romaniei, pentru ca multi clineti tepuiti sunt straini, suma e enorma. Ca la noi: a dat sefu ordin, noi ne mandrim ca am fluierat, de maine e business as usual.