Proiectul OMV Petrom de hidrogen verde, din fonduri PNRR, intră într-o nouă etapă

Obţinut prin electroliza apei cu energie din surse regenerabile, electrolizorul de 20 MW va produce aproximativ 3.000 de tone de hidrogen verde pe an.

Proiectul OMV Petrom de hidrogen verde, din fonduri PNRR, intră într-o nouă etapă

Obţinut prin electroliza apei cu energie din surse regenerabile, electrolizorul de 20 MW va produce aproximativ 3.000 de tone de hidrogen verde pe an.

OMV Petrom a recepționat ultimul echipament major pentru proiectul său de hidrogen verde de la Petrobrazi. Acesta este al patrulea modul al electrolizorului de 20 MW, livrarea completând setul de componente necesare pentru începerea producției durabile. Compania își consolidează astfel poziția de cel mai mare producător integrat de energie din Europa de Sud-Est.

Echipamentele sunt furnizate de Neuman & Esser (Germania), iar lucrările de construcţie, logistica, fabricarea componentelor şi montajul modulelor la Petrobrazi de Kraftanlagen Romania, în parteneriat cu furnizori locali.

Potrivit companiei, el va fi utilizat în procesele de producţie pentru carburanţi, inclusiv combustibil sustenabil pentru aviaţie (SAF – Sustainable Aviation Fuel) şi motorină din surse regenerabile (HVO – Hy-drotreated Vegetable Oil),

Obţinut prin electroliza apei cu energie din surse regenerabile, electrolizorul de 20 MW va produce aproximativ 3.000 de tone de hidrogen verde pe an.

Proiectul beneficiază de euro fonduri nerambursabile prin PNRR, în valoare de aproximativ 21 de milioane 

Compania are în dezvoltare o capacitate de 55 de MW, prin două proiecte: unul de 20 de MW şi altul de 35 de MW. Acestea vor susţine producţia de combustibili sustenabili SAF şi HVO.

Radu Căprău, membru al Directoratului OMV Petrom pentru Rafinare şi Marketing, vorbește despre un progres și spune că este vorba depre dezvoltarea uneia dintre cele mai mari capacităţi de producţie de hidrogen verde din România.

CITEȘTE ȘI  Capcana regenerabilelor fără stocare. Dumitru Chisăliță: România riscă să rămână fără putere energetică în orele critice

Toate componentele electrolizorului de 20 MW au fost livrate, mai spune Radu Căprău, iar în perioada următoare, vor continua livrările pentru cel de-al doilea proiect de hidrogen verde, cu o capacitate de 35 MW.

Acest lucru reflectă ”progresul susţinut al investiţiei”, mai spune Căprău.

Programul SAF/HVOînseamnă investiţii totale de 750 de milioane de euro 

  • 560 de milioane de euro pentru construcţia unităţii SAF/HVO
  • 190 de milioane de euro pentru cele două instalaţii de producţie a hidrogenului verde

Unitatea va avea o capacitate anuală de 250.000 de tone, astfel că OMV Petrom se va poziționa dreăt unul dintre cei mai mari producători de combustibili sustenabili din Europa de Sud-Est.

Cele două proiecte  vor susţine producţia de combustibili sustenabili SAF şi HVO, obţinuţi din uleiuri vegetale şi uleiuri uzate și pot reduce emisiile de CO₂ cu cel puţin 65% pe întreg ciclul de viaţă şi sunt compatibili cu infrastructura existentă, se mai arată în comunicat.

Distribuie articolul pe:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.