Protest în Educație: Peste 160.000 de profesori cer schimbarea legilor la Palatul Parlamentului

La finalul lunii aprilie, organizațiile sindicale au criticat proiectul aflat în lucru susținând că noua lege a salarizării încalcă grav legislaţia în vigoare și că reprezintă o sfidare la adresa profesorilor.

Protest în Educație: Peste 160.000 de profesori cer schimbarea legilor la Palatul Parlamentului

La finalul lunii aprilie, organizațiile sindicale au criticat proiectul aflat în lucru susținând că noua lege a salarizării încalcă grav legislaţia în vigoare și că reprezintă o sfidare la adresa profesorilor.

Sindicaliștii din învățământ organizează joi un protest la Palatul Parlamentului. Aceștia vor depune o inițiativă semnată de peste 160.000 de persoane pentru modificarea legilor Educației. Proiectul legislativ propune măsuri precum reducerea numărului de elevi din clase, dar și revenirea la normele didactice și la sistemul anterior de calcul pentru plata cu ora.

Sindicaliștii din educație, nemulțumiți de prevederile proiectului noii legi a salarizării 

Federaţia Sindicatelor Libere din Învăţământ, Federaţia Sindicatelor din Educaţie «Spiru Haret» şi Federaţia Naţională Sindicală «Alma Mater»  vor picheta joi, 25 iunie 2026, începând cu ora 11:00, Palatul Parlamentului”, anunţă federaţiile.

Cele două organizaţii sindicale sunt reprezentative la nivelul sectoarelor de negociere colectivă învăţământ preuniversitar, universitar şi cercetare și reunesc interesele a peste 300.000 de salariaţi

Au fost strânse peste 160.000 de semnături pentru susţinerea unei iniţiative cetăţeneşti care are ca scop modificarea şi completarea Legilor Educaţiei (Legea nr. 198/2023 şi Legea nr. 199/2023).

Semnăturile urmează să fie depuse la Registratura Parlamentului. 

„Prin acest demers legislativ solicităm anularea prevederilor anti-educaţie distructive impuse prin Legea nr. 141/2025.

Sidicaliștii spun că proiectul de lege vine să corecteze derapajele legislative din ultimii ani şi să asigure un act educaţional de calitate.

De asemenea  proiectul  include mai multe măsuri esenţiale, au afirmat sindicaliştii.

Supraaglomerarea din școli

Una dintre reglementări se referă la combaterea supraaglomerării şcolare, în condițiile în care o clasă ar trebui să aibă 22, maximum 29 de elevi.

„Susţinem reducerea şi reglementarea strictă a numărului de beneficiari la clasă/grupă, spun sindicaliștii.

Astfel, în învăţământul primar, o clasă trebuie să aibă maximum 22 de elevi, în cel gimnazial maximum 26 de elevi, iar în cel liceal maximum 26 de elevi”, au arătat aceştia.

Noua lege a salarizării le-a redus veniturile

De asemenea, calculul considerat corect pentru tarifele la orele în regim de plată cu ora este o altă prevedere prevăzută în reglementări.

Sindicaliștii își doresc  revenirea la modul de calcul de dinainte de Legea nr. 141/2025, respectiv revenirea la norma didactică de dinainte de Legea nr. 141/2025 şi reducerea acesteia cu două ore pentru profesorii cu gradul I şi peste 25 de ani vechime.

„Susţinem acordarea, începând cu anul şcolar 2026-2027, a unei prime de instalare neimpozabile echivalentă cu 3 salarii de bază cadrelor didactice care se titularizează în zone izolate sau defavorizate, cu condiţia rămânerii pe post timp de 5 ani. Susţinem organizarea separată a clasei a VIII-a, indiferent de numărul de elevi”, au menţionat sindicaliştii.

 

În același timp, vor ca studenţii de la licenţă didactică cu dublă specializare sau masterat didactic să primească burse egale cu salariul net al unui profesor debutant.

Bursa de excelenţă

De asemenea, liceenii medaliaţi la olimpiadele internaţionale îşi vor păstra bursa de excelenţă pe toată durata studiilor universitare de licenţă în România, dacă îşi menţin performanţa.

Sindicatele fac un apel către parlamentari și cer în regim de urgență să le fie soluționate doleanțele

„Cu această ocazie, facem un apel către parlamentarii din Parlamentul României, solicitându-le discutarea în regim de urgenţă a acestei iniţiative legislative, astfel încât anul şcolar 2026-2027 să înceapă în condiţii optime, atât pentru angajaţii din învăţământ, cât şi pentru beneficiarii direcţi ai sistemului educaţional”, au transmis sindicatele.

Greva profesorilor se amână. 19% dintre dascăli au votat pentru protest

La finalul lunii aprilie, organizațiile sindicale au criticat proiectul aflat în lucru susținând că noua lege a salarizării încalcă  grav legislaţia în vigoare și că reprezintă o sfidare la adresa profesorilor.

 

Distribuie articolul pe:

1 comentariu

  1. Legea Salarizarii e creatia PSD-Min Muncii-Florin Manole pentru majorarea salariilor demnitarilor,in rest D-zeu cu mila

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.