Scrisoarea a doua către Bolojan. Angajații Guvernului îi cer din nou prime de 15.000 de lei

Sindicatul SAALG îi cere premierului Ilie Bolojan măriri salariale sau o primă de 15.000 lei. Solicitarea angajaților din guvern vine după majorarea salariilor pentru personalul Romgaz.

De Bianca Dumbraveanu - Redactor coordonator
Scrisoarea a doua către Bolojan. Angajații Guvernului îi cer din nou prime de 15.000 de lei

Ilie Bolojan / Foto: gov.ro

Sindicatul SAALG îi cere premierului Ilie Bolojan măriri salariale sau o primă de 15.000 lei. Solicitarea angajaților din guvern vine după majorarea salariilor pentru personalul Romgaz.

Sindicatul Angajaților dinAparatul de Lucru al Guvernului (SAALG) îi cere premierului interimar Ilie Bolojan să aplice și pentru angajații din administrația centrală aceeași logică invocată în cazul majorărilor salariale de la Romgaz. Sindicaliștii susțin că funcționarii care lucrează la proiecte europene, PNRR și acte normative sunt tratați „ca o simplă cheltuială bugetară”, deși asigură funcționarea statului.

Într-o scrisoare deschisă transmisă marți, SAALG spune că nu contestă principiul potrivit căruia angajații performanți trebuie plătiți mai bine. Sindicatul critică însă aplicarea „selectivă” a acestui principiu.

„Dacă oamenii care livrează trebuie plătiți corespunzător, atunci acest principiu nu poate fi rezervat doar unor categorii convenabile politic”, se arată în document.

Sindicatul: Administrația a pierdut specialiști

Reprezentanții angajaților din Guvern spun că problemele din administrație au apărut după plecarea multor specialiști din sistemul public.

„Explicația este, de foarte multe ori, că statul a pierdut din oamenii care livrau”, afirmă sindicaliștii.

Potrivit acestora, personalul rămas lucrează acum „mai mult, cu mai puține resurse, cu presiune mai mare, cu responsabilități extinse și, de multe ori, cu aceeași lipsă de recunoaștere”.

SAALG dă ca exemplu situația Cancelariei Prim-Ministrului. Sindicatul susține că, în mai puțin de opt luni, numărul angajaților ar fi scăzut de la aproximativ 175 la 115.

„Această scădere nu este o simplă statistică administrativă. Este expresia unui exod profesional, a unei pierderi de memorie instituțională, de capacitate tehnică”, se arată în scrisoare.

Cereri către Guvern: majorări salariale sau bonus de 15.000 de lei

Sindicatul solicită Guvernului o analiză urgentă pentru creșterea salariilor personalului din Aparatul de Lucru al Guvernului. Reprezentanții angajaților spun că măsura ar trebui justificată prin „caracterul strategic al activității”, nevoia de retenție a specialiștilor și continuarea proiectelor majore.

În cazul în care o majorare permanentă nu poate fi adoptată rapid, SAALG cere acordarea unei sume unice de 15.000 de lei pentru fiecare candidat eligibil.

„Nu se poate construi performanță publică prin deprecierea celor care o produc. Nu se poate construi un Guvern eficient prin pierderea oamenilor care îl fac funcțional”, afirmă sindicaliștii.

Mesajul vine după declarațiile lui lie Bolojan despre majorările salariale acordate angajaților Romgaz. Premierul interimar a spus că astfel de creșteri sunt justificate atunci când există performanță, proiecte strategice și echipe care „livrează”.

CITEȘTE ȘI

Angajații din guvern îi cer lui Bolojan câte 15.000 de lei sau majorarea salariilor

Distribuie articolul pe:

3 comentarii

  1. Sunt sindicalizați dar răspunsul corect ar fi că dacă nu le convine, să plece. Vor veni alte persoane care vor accepta ce li se oferă. Chiar aşa, cum ajuns angajați la SGG? Când au ajuns acolo nu cunoşteau din fişa postului ce au de lucrat/livrat?

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.