Nu pot să spun despre mine decât că sunt, nici mai mult nici mai puțin, unul dintre mulții „părerologi” din România! Ceea ce însă consider că ar trebui să ne definească, pe noi toți cei care participăm la discuția publică (în cazul meu pe dimensiunea de apărare, securitate și relații internaționale) este acuratețea părerii exprimate, deziderat care poate fi urmărit doar prin argumentare și nu prin sofisme sau politicianisme!
Ca atare, nu pot să nu mă întreb de ce trebuie să avem o dezbatere de tip “părerologie” despre faptul că „revin americanii”? Mai precis, chiar trebuie să ducem în derizoriu sau, mai tragic, să folosim în lupta politică internă un demers de reconfirmare a unei direcții strategice asumate în urmă cu două decenii ?
Mă refer aici la solicitarea SUA de a folosi baze militare românești (modernizate inclusiv cu investiții americane) pentru derularea operațiunilor militare în conflictul împotriva regimului iranian ucigaș și terorist! Un prim argument, nu părere, în favoarea aprobării solicitării SUA, este că regimul iranian este cel care și-a ucis, cu bestialitate, proprii cetățeni (acum nici două luni) doar pentru că au protestat pentru un nivel de trai mai bun! Un alt argument este legat de implicarea în activități teroriste, atât în mod direct (atacurile teroriste din Argentina, din anii 1990) cât și prin interpuși (susținerea financiară a grupărilor teroriste HAMAS și Hezbollah și a rebelilor Houthi)!
Băsescu și avioanele americanilor la Kogălniceanu: îl pune la cheltuială pe Trump
Nu în ultimul rând, un argument important este legat de ce ar putea face un astfel de regim dacă ar avea capacitatea să lanseze rachete nucleare, dat fiind că nu au nicio remușcare în a-și ataca vecinii (Emiratele Arabe Unite, Qatar, Kuweit) sau nave comerciale (sub pavilion tailandez, de exemplu) care circulă prin Strâmtoarea Ormuz, într-un război pe care-l poartă, de fapt, cu SUA și Israel!
Nu voi trage o concluzie de tipul că acest război este sau nu un “război just”, doar lansez o temă de discuție referitoare la momentul și justificarea declanșării acestui conflict de către SUA și Israel. Era momentul sau este justificată declanșarea conflictului? În această discuție consider că ar trebui să punem în balanță faptul că, în 28 februarie, a apărut oportunitatea decapitării conducerii religioase, politice și militare a acestui regim ucigaș și terorist, iar campania de bombardamente ce a urmat vizează locații cunoscute ale Corpului Gardienilor Revoluției Islamice, silozuri și baze de rachete balistice, situri ale programului nuclear iranian, facilități de producție de armament și depozite logistice folosite de armata iraniană!
Un argument contrar, care nu trebuie ocolit, dar nici hiperbolizat, este cel al victimelor colaterale ale bombardamentelor (atât fetele care au pierit în urma bombardării accidentale a unei școli din Iran, cât și civilii din orașele statelor vecine din Golf, bombardate de către regimul iranian!
UPDATE Scandal și vuvuzele în Parlament pe solicitarea SUA: „Am să vă evacuez”.
Cât despre “ordinea internațională“ bazată pe reguli, nu pot să nu mă întreb când ar fi votat Rusia și China pentru o intervenție militară împotriva capacității regimului iranian de declanșa un război (înainte sau după ce Iranul ar fi declarat că deține arme nucleare?) sau pentru protejarea populației civile care ar încerca din nou să protesteze și care ar fi exterminată de regimul aflat la putere?
Este o discuție necesară și importantă, care se poartă fiind deja puși în fața “faptului împlinit”!
Răspunsurile, așteptate inclusiv de populația din România, sunt generate de întrebări precum ce va urma și cum ne va afecta!
Deja am asistat la criza repatrierilor și simțim efectele crizei energetice, când vrem să alimentăm cu carburanți! Oare, dacă vom permite folosirea bazelor militare românești de către SUA, vom deveni și o țintă a tirurilor cu rachete și drone ale regimului iranian? Oare, dacă România a fost de acord să facă acest lucru, încalcă vreo convenție internațională la care este parte semnatară?
Simion, MEGA reticent față de solicitarea lui Trump. AUR nu votează decizia CSAT
În luarea unei decizii similare, cine a avut dreptate anterior României? Spania care a interzis SUA să folosească bazele sale, argumentând că declanșarea conflictului din Iran încalcă prevederile unor convenții internaționale? Sau Marea Britanie (care initial a respins), respectiv Franța care au fost de acord cu folosirea unora dintre bazele lor militare, doar în scopuri necorelate direct cu operațiunile militare ale SUA în Iran?
Revenind la decizia României, deja știm că CSAT a propus și Parlamentul a aprobat dislocarea temporară a unor echipamente și forțe militare americane în România, mai concret avioane de realimentare, echipamente de monitorizare și echipamente de comunicații satelitare. Conform lui Nicușor Dan: „aceste echipamente sunt defensive și subliniez faptul că ele nu sunt înzestrate cu armament propriu-zis… vor fi dislocate în baza acordului de parteneriat între România și Statele Unite, și este o colaborare a României cu Statele Unite similară în aceste zile cu o colaborare pe care alte țări NATO o fac… Subliniez că e vorba de niște echipamente care sporesc securitatea României. Deci, îi asigur pe români că nu au motive de îngrijorare, țara lor este o țară sigură, ba chiar mai sigură”.
Deci, România nu face mai mult decât deja a făcut Marea Britanie sau Franța, așa cum bine a argumentat Nicușor Dan în discursul său!
Și atunci, de ce a trebuit să avem acel circ în Parlament legat de oportunitatea sau nu a aprobării solicitării SUA? De ce trebuie ca societatea românească să fie împărțită în tabere antagonice de această decizie?
Cum vor fi desfășurate forțele SUA în România și când vor sosi echipamentele – SURSE
Păi, nu a trecut nicio jumătate de an de când, aproape la unison, ne dădeam de ceasul morții că “pleacă americanii” și că nu mai suntem apărați în cazul în care ne atacă rușii! Sau de când criticăm, tot aproape la unison, că autoritățile române nu știu cum să revitalizeze Parteneriatul strategic cu SUA!
Deci, oare nu cumva a refuza solicitarea SUA de folosire a bazelor românești era o non-alegere? Ce ar fi însemnat această decizie pentru viitorul Parteneriatului strategic cu SUA? De ce ar fi trebuit să refuzăm solicitarea SUA? Să fi invocat, la fel ca Spania, că am încălca vreo convenție internațională precum Carta ONU? Păi, când am fi avut dreptate? Acum? Sau când am permis folosirea bazelor de către SUA în timpul războiului din Irak (nici atunci nu a existat o rezoluție ONU care să fi cerut SUA să răstoarne regimul lui Saddam Hussein)!
Trebuia să ne fie frică de faptul că am putea fi atacați de regimul iranian dacă vom da curs solicitării SUA? Cum am fi argumentat asta în fața SUA? Le-am fi spus că nu știm să avem un scut antirachetă făcut de SUA la Deveselu tocmai pentru a contracara rachete balistice iraniene? Sau că nu avem avioane F16 și sisteme anti-aeriană PATRIOT și HIMARS (de proveniență americană) cu care să ne putem apăra? Să nu mai menționăm întreaga infrastructură a SUA care poate și va fi folosită pentru interceptarea oricăror rachete care ar putea fi lansate de regimul iranian, în ideea că ar dori „pedepsirea” României pentru decizia luată!

Așadar pe noi nu ne atacă nimeni , dar trebuie aci baze militare străine , mai ales d-alea PREMIUM amercane . Nu puteam lua benzina Premium la 7 lei , că eram căpiați de griji : bomba cu CEAS atomică pe covorul persan cu „Răpirea de la SERAL „ a miȚOIAII de către Bolovan , rușii și urșii care explodează Rahova și Jepii mari de pe premarul Mucea etc. Că de vreo 15 ani , tot într-o „băză : Criza , Covidu , Afganistanul , Zelenskistanul , ajunserăm la bomba atomică , încai să se „aleagă praful . Tare bine-i pare lui Gigel de la Dălga că vin MELITARII amercani , poate-l cheamă și pe el cu gamela la „ciorba reghimentului „ că la MACMAC DONALD se intră numai cu aprobare de la Donald CARE INVITĂ PE BAZĂ DE PORTOFEL . ÎNSEAMNĂ CĂ D-AIA VENIRĂ MERCENARII ACI , SĂ-I APERE ȘI SĂ-I PĂZEASCĂ P-ĂIA CU „PORTOFEL „ NU DEGEABA SUNT EI -BRAȚUL ÎNARMAT AL MULTINAȚIONALELOR ȘI AL VĂNZĂTORILOR DE ȚARĂ .
Sa fie clar ca nu revine nimeni sa faca o mare binefacere. Romanii, est-europenilor ar cam fi cazul sa se astepte ca va trebui sa se descurce singuri.
Oricine ar veni nu e garantat ca se va repeta o miscare, la o asemenea amploare, pe viitor.
Conform barometrului de opinie ‘ ramai dezinformat.ro’ Romania e o tara mica,probleme mici,prostime votanta credula si manevrabila,democratie de parada bine controlata de servicii ,prea multi rezervisti si speciali,etc
Plus o media barfitoare si ciupitativa,vestita pentru lipsa de documentare,obiectivitate si stilul propagandistica de a face ziaristica
AUR si-a dat arama rusofila pe fatada vopsita in culoriile MAGA
Conform barometrului de opinie ‘ ramai dezinformat.ro’ Romania e o tara mica,probleme mici,prostime votanta credula si manevrabila,democratie de parada bine controlata de servicii ,prea multi rezervisti si speciali,etc
Plus o media barfitoare si ciupitativa,vestita pentru lipsa de documentare,obiectivitate si stilul propagandistica de a face ziaristica
Si cand ma gandesc ca autorul, ca sa convinga auditoriul ras put Tino Id, s-a autoflagelat, ca „parerolog”…
plangeau ca pleaca, acuma plang ca vin. Sii tatucul lor se simte tot mai singur…
Vorba colegului lor, stati pe aproape, ca nici nu stiti ce pierdeti!
Deci pe noi nu ne atacă nimeni , dar trebuie aci baze militare străine , mai ales d-alea PREMIUM amercane . Nu puteam lua benzina Premium la 7 lei , că eram căpiați de griji : bomba cu CEAS atomică pe covorul persan cu „Răpirea de la SERAL „ a miȚOIAII de către Bolovan , rușii și urșii care explodează Rahova și Jepii mari de pe premarul Mucea etc. Că de vreo 15 ani , tot într-o „băză : Criza , Covidu , Afganistanul , Zelenskistanul , ajunserăm la bomba atomică , încai să se „aleagă praful . Tare bine-i pare lui Gigel de la Dălga că vin MELITARII amercani , poate-l cheamă și pe el cu gamela la „ciorba reghimentului „ că la MACMAC DONALD se intră numai cu aprobare de la Donald CARE INVITĂ PE BAZĂ DE PORTOFEL . ÎNSEAMNĂ CĂ D-AIA VENIRĂ MERCENARII ACI , SĂ-I APERE ȘI SĂ-I PĂZEASCĂ P-ĂIA CU „PORTOFEL „ NU DEGEABA SUNT EI -BRAȚUL ÎNARMAT AL MULTINAȚIONALELOR ȘI AL VĂNZĂTORILOR DE ȚARĂ .
Intrebarea de baza in discutie: se poate iesi vreodata din NATO, sub orice forma?
„Hai ku mine, Hai acasa!”, pe unde peregrinai in 24 februarie 2022? Atunci se ameninta Europa, acum se ameninta intreaga Lume…
Autorul care a incercat sa explice ca la scoala primara acest episod crucial pentru starpirea raului generic pe care-l reprezinta terorismul illamic ca instrument al globalizarii marxist/bolsevice, nu pricepe cu cine are de-a face…Respectiv ca auditoriul nu e sensibil la argumentatii, primordiala fiind misiunea…Si daca i se cere sa anatemizeze azi ceea ce a idolatrizat ieri o face fara rezerve, mai ales pentru ca a fost
incarcat din adolescenta cu o adversitate atat surda, la unii, cat si galagioasa, la altii, fata de SUA!!!
Editorialul simplifică complexitatea geopolitică și nu ia în considerare repercusiunile istorice ale intervențiilor externe. De asemenea, poate contribui la polarizarea societății românești prin tonul său combativ. O abordare mai echilibrată ar facilita o discutare constructivă a acestor subiecte sensibile.
„Cum am fi argumentat asta în fața SUA?”
Cum au argumentat spaniolii. Scurt si la obiect.
Spaniolii sunt departe de zonele fierbinți. Doar O.Atlantic să-i atace.
Borno era ala cu trotineta care a avariat o masina.
Spania, care a avut atentate din partea Iranului, și-a învățat lecția și a spus „nu”. Noi ce așteptăm? Politicienii care au fost votați și au acționat după bunul lor plac vor fi concediați la următoarele alegeri. Pariu? Îi trimitem în șomaj să vadă cum e. Sau de unde au venit, cum l-am trimis și pe Ciolacu înapoi la Buzău. Nu au avut ok-ul nostru.
De ce adevărul despre “victimele colaterale (???) ale bombardamentelo, atât fetele care au pierit în urma bombardării accidentale a unei școli din Iran, cât și civilii din orașe state” nu trebuie hiperbolizat ci minimizat prin băgarea sub preș?
Tanti parerolog de profesie, ca părerolog amator aia cu “ baze militare românești modernizate inclusiv cu investiții americane” lăsați-o jos că e grea. La ce împrumuturi amluat România de la USA pentru armament, plătit în avans că-l vom primi când se învechește pentru ei, începând cu Iohannis-Dragnea și de atunci continuu, numai pe dobânzile achitate s-a plătit modernizarea de 10 ori.
Deoarece românii trebuie să știe ce fac realmente cei pe care i-au votat din greșeală, mai ales când mint, dezbaterea se prelungește. Până când pricepi că limbajul corpului, cum ar fi aducerea mâinii la sprânceană, îi trădează. Până înțelegi motivele din spatele minciunilor. Multe persoane și-au pierdut credibilitatea din cauza acestor aspecte. Asta se întâmplă pentru că aplică măsuri diferite în funcție de situație.
‘Ușor cu pianul pe scări’, vin pentru interesul lor nu al nostru.
Absolut, e doar intr-o directie, sa vina doar cand avem noi nevoie. Cand au ei, intoarcem dosul…
AUR nu convinge, trebuia sa voteze impotriva, nu sa nu voteze.
dar pe votantii lui/lor sigur i-a convins
Aceeași poza , unde o fi meleardul ?
Mai degraba a cerut Nicusor Dan decat Trump care nu da doi bani pe calitatea de infractor util.