Un sfert din cheltuielile României merge pe salariile bugetarilor. Clasamentul UE

În ciuda poziționării României în media UE, raportul prezentat de guvern și completat cu mai multe grafice trage concluzia că aparatul de stat este supradimensionat.

De Rami Cristescu - reporter special
Un sfert din cheltuielile României merge pe salariile bugetarilor. Clasamentul UE

Oana Gheorghiu/ Foto: gov.ro

În ciuda poziționării României în media UE, raportul prezentat de guvern și completat cu mai multe grafice trage concluzia că aparatul de stat este supradimensionat.

Un raport lansat de Guvernul României arată că, în raport cu PIB-ul, cheltuielile pe angajați în sectorul public sunt la un nivel mediu în Uniunea Europeană. Raportul prezintă și principalele domenii pentru care se cheltuiesc bani de la buget pentru salarii din bani publici. Cel mai costisitor domeniu din acest punct de vedere este justiția.

În 2024, România a folosit peste 164 de miliarde de lei pentru cheltuieli cu personalul. Numărul reprezintă o creștere masivă față de 2023, când puțin peste 133 de miliarde de lei au fost utilizate în acest scop. Comparativ cu 2004, primul an luat în calcul de această măsurătoare, cheltuielile din România au crescut de aproape 10 ori. În primul an al măsurătorii, pentru personal se foloseau puțin peste 17 miliarde de lei.

Din totalul cheltuielilor României, aproape un sfert (22,6%) merg pentru personal. Conform raportului lansat de guvern, deși în 2023 și 2024 banii folosiți în acest scop au crescut vertiginos, cheltuielile țării au crescut suficient încât procentul să fie sub apogeul de 27,7%, înregistrat în 2019.

Totuși, raportul semnalează o nouă creștere a banilor folosiți pentru personal în ponderea cheltuielilor generale. „Deși ponderea cheltuielilor de personal nu este la cel mai înalt punct din ultimii 20 de ani, se observă o tendință de creștere din nou”, concluzionează raportul.

România, la media europeană la cheltuieli cu personalul

România este la media europeană când vine vorba de banii pe care îi cheltuie pe salariile celor ce sunt angajați la stat. Țara cheltuia, în 2023, 10,1% din produsul intern brut pentru personal. Procentul clasează România sub Franța, Spania sau țările scandinave, dar peste state precum Germania sau Italia.

România cheltuie un procent mai mare din PIB pentru personal decât Ungaria (9,8%), dar se clasează sub Bulgaria (10,5%) în acest top comparativ.

cheltuieli

Totuși, într-un grafic care compară numărul de angajați la stat din 2000 cu cel din 2020, apare o creștere importantă în dreptul României. De la țara din zona europeană cu cei mai puțini angajați în sectorul public, România depășește media europeană. Singurele state la care mai apar creșteri similare, deși nu la fel de vertiginoase, sunt Estonia, Croația și Cehia.

În ciuda poziționării României în media UE, raportul prezentat de guvern și completat cu mai multe grafice trage concluzia că aparatul de stat este supradimensionat.

Administrația publică din România rămâne fragmentată și supradimensionată în raport cu rezultatele obținute, iar lipsa unei corelări clare între resursele alocate, performanță și impact conduce la ineficiență și risipă”, se arată în concluziile raportului.

Citește și: Peste 14.500 de bugetari cumulează pensia cu salariul la stat. Câți au contracte duble

Distribuie articolul pe:

11 comentarii

  1. DUMA Perifdă, ar ȘI Tembelă prin Efecte din Titlul de MaiSusfaruncatăexpres în BOBOR are Rostul ei în Demolarea Eșaodajului statal. CUM să mangerizezi o Societate fără Funționari?
    Problema NU este a fi eliminați, A fi pregătiti și a fi selectați pe MERITE, NU pe Pile, Nepotisme, Amantlăcuri, Șpăgi.
    CINE să facă ORDINE? Dacă exista, se vedea de 37 de Ani.

  2. Si e mult 20%? Credeam ca e 80% la cum fac spume unii si spun ca din cauza salariilor bugetarilor e deficitul asa mare, nu din cauza banilor cheltuiti fara cap

  3. Pentru eficientizarea activitatii administratiei de stat trebuie adoptate acte normative care sa aiba ca efect pozitionarea normala a PIRAMIDEI TRIUNGHIULARE, care reprezinta la nivelul administratiei de stat, dar si a fiecarui minister, unitate centrala, agentie, etc. din sistemul social romanesc, structura de personal si in acelasi timp pe cea a folosirii fondurilor bugetare.
    Mentinerea in pozitia actuala – rasturnata a acestei PIRAMIDE (adica cu virful in jos si baza in sus) exprima gradul de risipire a fondurilor bugetare datorita permisivitatii discretionare pentru infiintarea de structuri fara atributii obiective si necesare administratiei de stat, ce conduc implicit la cresterea coruptiei precum si la acutizarea disolutiei institutiilor statului (functionarea societatii fara principii, moralitate si respect fata de valorile umane si sociale) si la diminuarea in mod drastic a sanselor descentralizari sau modernizari reale.

  4. din ultimul grafic ”fruntase” sunt Suedia si Norvegia tari de aprox. cinci milioane de locuitori, inteleg ca vrei sa ramai la ”ciolan” si eventual sa nu se uite nimeni in ”tolba” ta, dar poate totusi…ar fi bine sa te intorci la salariul de 5.000 de euro din donatii…

  5. Cică sparangheliștii care au devenit proprietari in blocurile „socialiste” și le-au făcut „open space” demoland pereții interiori fara autorizație de demolare pentru mai mult spatiu, vor fi obligați să le reabiliteze și consolideze pentru cutremur! Inspecția de stat în construcții nu a văzut și nu a auzit bormașinile, primăriile prin poliția locală s-au uitat în altă parte și acum la primul cutremur de 6,5 vor cădea toate va muștele! Succesuri stat liberal minimal, zero barat!

    1. Exista sute de mii de apartamente, in toata tara, dinainte de 1990 open space, sau cu bucatarii pe balcon, cu boxe facute pe scarile de la etajele superioare, iar de 35 de ani nici un fel de control. Amenzile care s- ar da ar face cat 25% din PIB- ul tarii!! Dar cine sa o faca?!!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.