![Papa Francisc 1](https://www.cotidianul.ro/wp-content/uploads/2019/05/31/Papa-Francisc-1-1000x600.jpg)
Suveranul Pontif a sosit în România, pentru o vizită istorică pe care o face timp de trei zile. Călătoria apostolică a papei Francisc în România are loc la 20 de ani după cea efectuată de Sfântul Ioan Paul al II-lea, în 1999, şi se desfăşoară sub genericul „Să mergem împreună”.
Papa Francisc a fost întâmpinat la Aeroportul Otopeni de către președintele Klaus Iohannis, dar ceremonia oficială de primire va avea loc la Palatul Cotroceni.
Vizita Papei Francisc în România este una istorică și mult așteptată pentru mii de oameni, iar pentru buna desfășurare a evenimentului au fost implementate o serie de măsuri drastice de securitate, pelerinilor recomandându-se să coopereze cu voluntarii și organizatorii.
În mod previzibil, pentru vizita Papei au fost luate măsuri de securitate drastice. Așa cum au menționat și reprezentanții Primăriei Capitalei, pe teritoriul Bucureștiului va funcționa un plan integrat de securitate de cel mai înalt grad, considerat că fiind unul identic cu cel întâlnit la o vizită a președintelui Statelor Unite.
Accesul pentru pelerini la evenimentele publice la care va participa Papa Francisc în România se va face după trecerea prin filtrele de securitate, transmite Comitetul Interministerial pentru Securitate „Vizită Papa Francisc 2019”.
În cele trei zile ale vizitei, Papa Francisc va fi prezent la București, Iași, Blaj și Șumuleu Ciuc.
O lichea!
Trebuia sa fie invitat de biserica ortodoxa iar scopul ar fi trebuit netezirea si unirea crestinilor!
Dar acest individ foarte controversat(in tineretea lui) a venit spre dezbinare si nu unire caci asta a fost formatia lui de cleric!