Qatar, prima ţară non-europeană în finala mondialelor de handbal

În Qatar, aducerea şi naturalizarea handbaliştilor străini a dat rezultate peste aşteptări. Finala Franţa-Spania s-a jucat în semifinale. Statisticile primelor patru echipe din 2015.

O premieră în 77 de ani

În urmă cu două zile se înregistra o premieră în istoria de 77 de ani a campionatelor mondiale de handbal masculin: o echipă din Asia calificată în semifinale. Acum, avem o altă premieră: o echipă din afara Europei în finala unui campionat mondial. Este vorba de Qatar, reprezentatiuva ţării care găzduieşte turneul final al ediţiei 2015 a competiţiei. Aşa cum am mai scris, surpriza este una uriaşă la prima vedere, Qatar era cunoscută ca fiind o echipă din „lumea a IV” a handbalului mondial, numai că în realitate surpriza este mult mai mică deoarece jucătorii de bază a echipei gazdă provind din spaţiul fost yugoslav, din Spania, Franţa, Cuba şi Tunisia, toţi naturalizaţi în ultimii doi ani. Surpriza persistă ţinând cont de faptul că exceptând pe portarul Saric, ceilalţi „stranieri” nu sunt supervedete, ci doar jucători de valoare. Qatar a avut şi avantajul că a întâlnit în semifinale cel mai facil adversar, Polonia (dar totuşi o echipă robustă), pe cealaltă parte a tabloului, semifinala fiind de fapt o finală între Franţa (campioana mondială din 2009 şi 2011) şi Spania (campioana mondială en titre), prima obţinând biletele pentru finala din 1 februarie.

Qatar – Polonia 31-29 (16-13)

În faţa unei asistenţe de 15.000 de spectatori, în Sport Arena din oraşul Lusail, echipa gazdă a obţinut calificarea mult mai uşor decât arată scorul. Doar în primele 21 de minute Polonia a controlat cât de cât jocul, conducând cu unul sau două goluri. Din minutul 22, Qatar-ul a trecut la conducere şi a intrat la cabine cu 3 goluri avans. În primele 15 minute ale reprizei secunde, „mercenarii” echipei gazdă s-au dezlănţuit, în doar 10 minute aveau 5 goluri diferenţă, după care până în minutul 59, polonezii au fost ţinuţi la 3 goluri distanţă. O victorie meritată în faţa unei public entuziasmat. Ne întrebăm, cum s-ar fi manifestat tribunele în Europa, dacă echipa gazdă s-ar fi calificat în finală, ştiut fiind faptul că în lumea arabă publicul este mai temperat.

Cei mai buni marcatori: Capote, Mallash – 6, Markovic, Hassab – 5, Bertrand – 3 (Qatar), M. Jurecki – 9, Jurkiewicz – 5 (Polonia).

Franţa – Spania 26-22 (18-14)

Doar în primele 7 minute partida dintre două dintre cele mai bune echipe din lume a fost echilibrată, tabela de marcaj consemnând egalităţi sau câte un gol avantaj de partea spaniolilor. Din minutul 8 şi până în minutul 30 francezii au pus stăpânire pe joc, având în permanenţă avantaj de 2, 3 sau chiar 4 goluri pe tabela de marcaj. Repriza a doua a fost echilibrată, dar diferenţa din prima parte a fost mai mult decât decisivă. În minutul 51, Spania a reuşit să se apropie la un gol, dar nu a reuşit să şi egaleze. De menţionat că între minutele 54:18 (24-22 pentru Franţa) şi 58:48, niciuna dintre echipe nu a reuşit să înscrie. Francezii au ajuns de 4 ori la semicercul advers, în timp ce spaniolii de 6 ori. Aici practic se poate spune că Spania a pierdut ultima şansă de a întoarce rezultatul. În ultimele 65 de secunde, francezii mai punctează de două ori, în timp ce spaniolii irosesc şi un 7 metri. O victorie meritată a Franţei, în special după prestaţia din prima repriză.

Cei mai buni marcatori: Guigou – 5, Porte, Narcisse, Sorhaindo – 4 (Franţa), Canellas, Ugalde – 5, Rivera – 3 (Spania)

Statisticile primelor 4 clasate după 8 partide

Total goluri marcate

1. Spania: 237 goluri/369 aruncări (64%)
  2. Franţa: 234goluri/366 aruncări (64%)
  3. Qatar 223 goluri/384 aruncări (58%)
  4. Polonia: 212 goluri/348 aruncări (61%)

Goluri înscrise de la 9 metri

1. Qatar: 68 goluri/172 aruncări (40%)
  2. Polonia: 59 goluri/139 aruncări(42%)
  3. Spania: 54 goluri/153 aruncări (41%)
  4. Franţa: 48 goluri/121 aruncărio (40%)

Vă prezentăm „stranierii” din lotul Qatar şi realizările lor după 8 partide:

– Žarko Marković (28 de ani, inter stânga) – El Jaish (Muntenegru/Qatar) – 60 de goluri /111 aruncări (54%); 4 h, 27 min. 25 sec. prezenţă în teren

– Rafael Capote (36 de ani, inter dreapta) – El Jaish (Cuba/Qatar) – 42/71 (59%), 6:23:50 prezenţă în teren

– Bertrand Roiné (33 de ani, inter stânga) – Al Ahli (Franţa/Qatar) – 16/37 (43%), 3:59:11 prezenţă în teren

– Youssef Benali (27 de ani, pivot) – Lekhwiya (Tunisia/Qatar) – 16/22 (73%), 6:05:23 prezenţă în teren

– Eldar Memišević (22 de ani, extremă dr.) – El Jais (Bosnia/Qatar) – 12/23 (52%), 6:05:54 prezenţă în teren

– Borja Vidal (33 de ani, pivot) – Al-Qiyada (Spania/Qatar) – 7/8 (88%), 1:02:12 prezenţă în teren

– Jovo Damjanović (18 ani, extremă dr.) – El Jaish (Montenegru/Qatar) – 7/10, 52:29 prezenţă în teren

– Danijel Šarić (37 de ani, portar) – FC Barcelona (Bosnia şi Qatar) – 61 salvate din 169 aruncări, 4:23:59 prezenţă în teren

– Goran Stojanović (37 de ani, portar) – El Jaish (Muntenegru/Qatar) – 34 salvate din 128 aruncări, 3:36:01 prezenţă în teren