Simona Halep victorie de serviciu în primul tur

Alexandra Dulgheru a fost elimiantă. Încă o jucătoare din top 10 – a patra la această ediţie – a fost eliminată în primul tur,

Simona Halep (#2 WTA) – Marina Erakovic (Nzl – #103 WTA): 6-2, 3-0 (retr)

Simona Halep nu a avut nicio problemă în meciul din primul tur împotriva neo-zeelandezei Mariuna Erakovic. Fără să forţete deloc Halep şi-a ţinut adversara în permanenţă la distanţă şi a câştigat clar primul set. Înaintea setului secund, Erakovic a cerut o pauză medicală de 3 minute. În setul secund, la scorul de 3-0 pentru Halep, adversara ei a anunţat că abandonează. O victorie meritată şi care s-ar fi concretizat şi dacă Erakovic ar fi continuat jocul. Din păcate, o altă jucătoare din România, Alexandra Dulgheru a cedat fără drept de apel în faţa Angelikăi Kerber, după un joc mult sub nivelul ei. S.a înregistrat şi prima mare surpriză a zilei: Lucie Safarova, cap de serie nr. 6 a fost eliminată. Vom reveni cu amănunte după terminarea mecilui Irinei Begu

Set 1. Marina Erakovic – Simona Halep: 2-6

(primul serviciu: Erakovic)

0 – 1 (0:15, 0:30, 0:40, 15:40): break Halep

0 – 2 (15:0, 15:15, 15:30, 30:30, 30:40)

1 – 2 (0:15, 15:15, 30:15, 40:15)

1 – 3 (0:15, 0:30, 0:40)

2 – 3 (15:0, 15:15, 30:15, 30:30, 40:30)

2 – 4 (15:0, 15:15, 15:30, 15:40)

2 – 5 (0:15, 15:15, 30:15, 30:30, 40:30, 40:40, 40:A, 40:40, 40:A): break Halep

2 – 6 (0:15, 0:30, 15:30, 15:40)

(timp de joc: 33 de minute)

Set 2. Marina Erakovic – Simona Halep: 0-3 (abandon Erakovic

0 – 1 (0:15, 15:15, 15:30, 30:30, 30:40): break Halep

0 – 2 (0:15, 15:15, 15:30, 30:30, 30:40)

0 – 3 (0:15, 0:30, 15:30, 15:40): break Halep

Alexandra Dulgheru (#50 WTA) – Angelique Kerber (Ger – #11 WTA) 3-6, 1-6

Set 1. Alexandra Dulgheru – Angelique Kerber: 3-6

(primul serviciu: Kerber)

0 – 1 (0:15, 15:15, 15:30, 15:40, 30:40, 40:40, A:40, 40:40, A:40, 40:40, 40:A)

0 – 2 (0:15, 0:30, 0:40): break Kerber

0 – 3 (0:15, 0:30, 0:40, 15:40)

0 – 4 (0:15, 0:30, 0:40, 15:40): break Kerber

0 – 5 (0:15, 0:30, 15:30, 15:40)

1 – 5 (15:0, 15:15, 15:30, 15:40, 30:40, 40:40, A:40, 40:40, A:40, 40:40, A:40, 40:40, A:40, 40:40, A:40)

2 – 5 (0:15, 15:15, 30:15, 40:15BP, 40:30): break Dulgheru

3 – 5 (15:0, 30:0, 30:15, 40:15)

3 – 6 (0:15, 15:15, 30:15, 30:30, 40:30, 40:40, 40:A, 40:40, 40:A)

(timp de joc: 40 de minute)

Set 2. Alexandra Dulgheru – Angelique Kerber 1-6

(primul serviciu: Dulgheru)

0 – 1 (0:15, 15:15, 30:15, 40:15, 40:30, 40:40, 40:A): break Kerber

0 – 2 (0:15, 15:15, 15:30, 15:40)