Rusia a decretat în mod unilateral un armistiţiu de vineri şi până duminică – de la 8 la 10 mai -, însă a îndemnat populaţia şi diplomaţii să părăsească Kievul, pentru a evita să fie supuşi unor eventuale atacuri ruseşti, dacă Ucraina perturbă festivităţile de la 9 mai.
O dorinţă ciudată (…) pe aceste vremuri. Noi nu le-o recomandăm”, a declarat Zelenski joi seara.
Ucraina a făcut o contrapropunere a unui armistiţiu – începând de la 6 mai – şi a catalogat demersul rus o măsură de propagandă.
Ruşii „vor de la Ucraina un permis pentru ca să-şi organizeze defilarea, pentru a putea ieşi în deplină siguranţă în Piaţa (Roşie) timp de o oră, o dată pe an, iar apoi să-şi reia măcelurile”, a denunţat preşedintele ucrainean.
Citește și: Paradă în Rusia: Aniversare fără blindate
Miercuri, Ministerul rus de Externe i-a îndemnat pe ambasadorii din Ucraina să-şi evacueze personalul şi cetăţenii din cauza „inevitabilităţii atacurilor de represalii”, dacă Ucraina încearcă să tulbure sâmbătă, printr-un atac cu dronă, desfăşurarea defilării în capitala rusă.
Rusia a promis că, pe timpul armistiţiului, tirurile ruseşti să fie „complet” oprite atât de-a lungul liniei frontului, cât şi împotriva infrastructurilor militare situate mai departe, în interiorul teritoriului ucrainean.
Însă a ameninţat că, dacă Ucraina nu urmează acest exemplu, va riposta adecvat.
Ruşii sărbătoresc în fiecare an, la 9 mai, Ziua Victoriei, printr-o defilare mare, în Piaţa Roşie.
CINE și CÂT Timp îi va mai cătă în Coarne CRIMINALULUI?
Amenintarile astea facute de rusi si ukrainieni ,seamana cu amenintarile tov. Grindeanu ca ies de la guvernare .Circoteca ieftina pt. fraierii care chiar cred !
Și unii și alții se prostesc ! Fac spectacol ieftin pentru fraieri .
Zelenski „avertizeaza” ca va ataca manifestatia antihitlerista din 9 mai, insa Rusia „ameninta” ca va riposta, daca asta se va intampla. Asa se face propaganda: „incurcand” termenii.