Un anume Ghiță din Caracal ne scria la Revista Flacăra, în vremea ei de glorie, că, după îndelungi cercetări, el a descoperit secretul unui perpetuum mobile. Și, dacă l-am putea ajuta, l-ar putea fabrica și în serie.
Erau vremurile în care valuri de cercetători și inventatori se prăvăleau asupra redacției. Unii dintre ei erau subiecte de utopie sau de epopee eroico-comică. Specia n-a dispărut. Trăiește cu succes și în politică.
Un personaj superdiminutivat, pe numele său Gigel Sorinel Știrbu, un Gigel liberal, născut și crescut la marginea Cîmpiei Române, la Slatina, și cu studii exact unde vă și puteți aștepta, adică la Colegiul Național de Apărare (la care s-a pregătit intens pentru postul de ministru al Culturii) a lansat și el o mare descoperire politico-fizico-științifică. După 281 de voturi în favoarea debarcării lui Ilie Bolojan din funcția de premier (cel mai mare număr la moțiunile de cenzură ale ultimelor 35 de ani), Gigel a descoperit că „Bolojan n-a căzut cum trebuia. A căzut în sus!”
Războiul fratricid din PNL. Cursă contracronometru pentru cine rupe partidul ANALIZA
Prima parte a enunțului pare gîndită pentru a pregăti apariția descoperirii sale epocale. Cum se cade în sus? Adică un fel de berbeleacul zburător. Gigel Sorinel Știrbu nu și-a dat seama de etajele semantice ale propozițiilor. Cînd a scăpat perla cu „Bolojan n-a căzut cum trebuia”, el se pregătea să-i facă un compliment și nu să cadă cu consecințe grave, cum rezultă din sensul cuvintelor. Cu siguranță, nu s-a gîndit că ar fi trebuit să cadă mai rău. Cum? Cu revolte de stradă? Cu dosar penal? Cu picioare rupte? Cu fugăreli și urmăriri? Sau trebuia să interzică libertăți și să demoleze instituții publice ca să cadă și mai strașnic în sus, să o ia și mai tare spre cer ca să ajungă într-un fel de infern celest?
Gîndirea metaforică tip Colegiul Național de Apărare a lui Gigel Sorinel a prins și a făcut aripi, circulînd pe televiziunile partizane și prin eseistica de seară a comentatorilor. Debarcarea lui Ilie Bolojan nu este expresia unui eșec, ci o sancțiune care îl relansează. Adică poporul îl fluieră ca să-l salte, îl înjură ca să-l purifice și îl blestemă ca să-l urce la ceruri.
Gigel Sorinel, în dorința de a inventa o formulă măgulitoare pentru eșecul șefului său de partid, a lansat o tiribombă verbală care să mai îndulcească nefericirea. Numai că iubiții și pătimașii susținători ai lui Nicușor Dan, puși pe fugă de numirea procurorilor, s-au mobilizat la relansarea fostului premier, chiar înainte de un decont în adevăratul sens al cuvîntului.
Echipă nouă, la ceas de seară. Bolojan și USR, mesaj de forță: „O facem pentru România”
Și se înghesuie cu toții în urma lui CTP și a lui Gabriel Liiceanu într-o campanie menită a convinge populația că guvernarea a fost un mare succes, iar Ilie Bolojan, un unic și nedreptățit salvator.
La cîte aiureli circulă prin România, nu m-ar mira ca și asta să se bucure de un și mai mare succes și să le bată pe toate.

Iar vorbesti pe nas, ca varul tau Charlie. In Dec 1989, serviciile secrete romanesti au aparat intelegerea americano-rusa din vara, de la Malta, de noua impartire a oridinii mondiale. Noi si bulgarii am ramas la grija rusilor, inca. Deci, serviciile au facut totul sa-l inscauneze Ilici Iliescu, omul lui Gorby. Si l-au aparat pana la muartea naturala, fara sa plateasca pentru crimele impotriva umanitatii facute ! Degeaba va uitati la Coliba Alba a unchiului Tom, americanul nu incalca intelegerea facuta, ca Grindeanu. N-ati invatat ceva de la nemti: Ein Mann ein Wort … ein Wort ein Tóth !
Si Grindy Stiuca ,si inimoasa Olguta si sotul distinsei au studii exact in acelasi loc : Colegiul Național de Apărare,ba europarul are si Academia de informatii..’ Ochiul si timpanul’
Tovarase ziarist, ‘ vati uitat’ de la mana pan’ la gura,ca in dec 89 au triumfat serviciile in lupta cu activul pcrist; sa spuna cine se mai stie cu notele informative ca nu a fost asa cu democratia
Si Grindy Stiuca ,si inimoasa Olguta si sotul distinsei au studii exact in acelasi loc : Colegiul Național de Apărare,ba europarul are si Academia de informatii..’ Ochiul si timpanul’
Tovarase ziarist, ‘ vati uitat’ de la mnana pan’ la gura,ca in dec 89 au triumfat serviciile in lupta cu activul pcrist; sa spuna cine se mai stie cu notele informative ca nu a fost asa cu democratia
Nicușor se leapădă de sat Ana!!!
Din fericire, din motiv de autoprotectie, memoria oamenilor este scurta, m-ar interesa cateva, vreo trei articole intitu.late: „Calin, te iubim”. Hai, te ROG frumos !
Georgescu,stie toata lumea!
Cum il chema pe acela, „culegator de folclor”, care in 2024 a scris, contracost, bineinteles, vreo trei articole mari de propaganda probolojenanta ?
‘Bolojan se prabuseste in sus’ pentru ca propaganda celor care depind de el face eforturi disperate ca sa le salveze pozitiile. Daca altcineva ajunge lider la PNL sau premier, vine cu oamenii lui, cei loiali lui Bolojan sunt ignorati , pot sa ajunga la periferia partidului, zona de unde viitoarele lor mandate devin improbabile.
Era o metafora . Este adevarat ca Gigel Sorinel suna cam copilaresc , .. . De fapt , Sorinel este un om inteligent si un orator destul de inspirat . Desigur nu ca Grindeanu , Ciolacu , Manda , Zamfir , dar orsicit …
AICI și în România nu îți poți exprima părerea numai atunci când este in trendul progresist-o bolojenist.
Aici s-a ajuns!!!
Nu am mai citit Cotidianul de vreo 30 de ani. Am zarit undeva cum ca acest ziar al lui I.Ratiu a fost condus de Nistorescu. Plin de indignare am vrut sa ma lamuresc. L-am deschis si adevarat, il vad pe individ in poza la „Teren neutru”!? L-am citit, greata a luat-o razna, dar m-am consolat ca poza e pe negru…Si aduce a doliu…
Alta „macroneala”. Se incearca, din nou, schema „clotilda” cu Gigi Stirbu coordonator de joc.
„A cadea in sus” este o figura de stil destul de des folosita. Cornel se face ca nu o intelege, dumnealui care este foarte ingaduitor cu „metaforele” lui Georgescu…
„nea Cornel” ,aici se practică discriminarea sorosista-userusta-prigresista.
Scrii un comentariu ,decent de decent și nu intra pentru că respectivul comentariu nu se încadrează în „normele”prolecultist -o-sorosiste!
Să vă fie rușine!
Pentru cei care zboară ca dracii, în legiuni, în acest forum, pe lângă subiect. = Luca :14 = „..7. Şi luând seama cum îşi alegeau la masă cele dintâi locuri, a spus celor chemaţi o pildă, zicând între ei: 8. Când vei fi chemat de cineva la nuntă, nu te aşeza în locul cel dintâi, ca nu cumva să fie chemat de el altul mai de cinste decât tine. 9. Şi venind cel care te-a chemat pe tine şi pe el, îţi va zice: Dă acestuia locul. Şi atunci, cu ruşine, te vei duce să te aşezi pe locul cel mai de pe urmă. 10. Ci, când vei fi chemat, mergând aşează-te în cel din urmă loc, ca atunci când va veni cel ce te-a chemat, el să-ţi zică: Prietene, mută-te mai sus. Atunci vei avea cinstea în faţa tuturor celor care vor şedea împreună cu tine. 11. Căci, oricine se înalţă pe sine se va smeri, iar cel ce se smereşte pe sine se va înălţa…”.
Cînd te gîndești că Gigel a fost ministrul Culturii , te apucă un dor de … a pune mîna pe par .
@ Hagi ca selecționer are ,,angajament public” , de când se lansa ca antrenor, să ,,vă dea la export pe toți” , tribunalul Covasna a intervenit la reformele lui Bolojan, deci ”și-au asumat” ,,un avans ” ?
Și o să plătească copii voștri și copii copiilor voștri !!!
Va spun câțiva care au plecat cu demnitate:Victor Ponta,Viorica Dancila și mai recent simpaticul și inconfundabilul Marcel Ciolacul!
Și cei de mai sus chiar au făcut ceva pentru români.
Și cel mai demn dintre toți a fost Liviu Dragnea.
V-ați lăsat duși de valul sorosist și de „reforme” și acum plătiți.
Nistorescu, marele jurnalist, nu suporta comentariile care îl contrazic.
hai sa ne amintim cum era cu Durerea Epica de a nu fi fost YOROOO(pean) !
„Erau vremurile în care valuri de cercetători și inventatori se prăvăleau asupra redacției.” – S crocii se recunosc intre ei, chiar daca au luat aspect de suin. Nene, guvernarea a reusit sa scada la juma.tate deficitul in mai putin de 1 an. Tu ignori 400 de miliarde de euro si dobanda anuala de pretul unei autostrazi., doar pentru ca, de la Gorbaciov, ai trecut la Georgescu. Vad ca ai ramas intre aceeasi S croci !
E ușor de vorbit când nu ești afectat. A redus deficitul tâind din pensiile de peste 3000 lei, adică impozitându-le de două ori. A mărit impozitele pentru case, impozitând dublu chiar casele vechi de peste 115 ani. Despre TVA nu mai vorbim. Asta în condițiile în care prețurile crescuseră îniante de august 2025, iar acum cresc zilnic. In orice caz, Bolojan nu a fost potrivit pentru postul de prim-ministru. Mă bucur că a fost demis și sper să nu îl mai văd, pe el și cucoana viceprim-ministru. Ar fi mai multe de spus, dar mă tem că nu înțelegeți. Grancea Mariana
@ grancea mariana – Mamaie , toate masurile luate de Bolojan au fost luate si cu voturile PSD . Lasa textele jalnice cu care defilezi , mirosi de la o posta a pensionar special , iesit la 50 de ani . Ca voi distrugeti Romania .
Ei lasă că nu toți cei ce susțin Bolojan sunt duși cu pluta ca cei de pe la gândul. Nu face pe niznaiu „maiestre”. Știi bine ce a vrut sa zică gigelul respectiv.
Est tare,d-le Nistorescu.!
PS: Talentul e telent .
În același registru, existǎ și o expresie ridicolǎ a „specialiștilor” în economie: „creștere negativǎ”.
Ce sa-i faci, nu am scapat de cultura „avansati inainte .”
Am scapat la tramvaie sa „avansam inainte”, ca „inainte era mai bine”, acum se urca prin fatza si se „avanseaza anapoi”, precum turul 2 !