Nicoleta Paulic, Hubert Thuma, Ion Iordache și Alex Popa sunt cei patru liberali care s-au abținut la votul privind intrarea PNL în opoziție. Prezentăm de la ultimul la primul tracțiunea lor electorală.
Alex Popa i-a condus pe liberalii brăileni de la Camera Deputaților. Pus primul pe listă, drept cea mai bună soluție, Popa a scos 14,62% la Camera Deputaților. Cu câteva luni înainte își încercase șansa la șefia CJ. 24,3% a obținut, mai puțin de jumătate din procentul câștigatorului de la PSD, care a avut 49,27%.
Citește și: SURSE Culisele PNL. „Trădarea e în sânge”. Puciul a eșuat, însă probabil, doar pentru moment – ANALIZĂ
Ion Iordache e deputat și conduce filiala Gorj. La localele din 2024 a candidat la șefia CJ și a luat 28,96%, dar social-democratul Cosmin Popescu a avut 45,71%. Șase luni mai târziu a deschis lista de Camera Deputaților, un loc mai sigur față de Senat. În trecut fusese senator. PNL Gorj a luat 10,15%, iar Iordache e singurul parlamentar de Gorj.
Hubert Thuma, liderul grupării constestatare, a câștigat fără probleme șefia CJ în 2024. 58,45% a obținut, dar nu a fost doar candidatul PNL, ci și al PSD. Așadar, a avut ca rivali doar candidatul ADU și AUR.
În schimb, la parlamntare, filiala condusă de acesta a luat la Senat, unde cap de listă era o altă contestatară a lui Bolojan, adică Nicoleta Pauliuc, 20,77%. Un rezultat slab în comparație cu alte rânduri de alegeri, când Ilfovul era unul din fiefurile liberale.
Candidatul Predoiu și performanțele electorale
Singurul test major al lui Predoiu a fost la localele din 2016, când a fost pus candidat pentru Primăria Capitalei, după negocieri cu cântec. La acea vreme, PNL nu a vrut să-l susțină pe independentul Nicușor Dan. A mers cu Predoiu și a luat 11,18%, mult sub independentul Dan (30,52%) și la distanță foarte mare de Firea.
Însă Predoiu a fost la parlamentare deschidere de la listă la Senat, în Prahova. 13,78% a luat PNL Prahova, pe lista unde Predoiu trebuia să fie locomotivă. A reușit doar să-și câștige locul, fără ca alt coleg să mai ajungă la Senat, cu toate că erau cinci mandate.
Nici Alina Gorghiu nu vede cu ochi buni opoziția
Șefa PNL Argeș, Alina Gorghiu, a votat pentru intrarea în opoziție. Ulterior, a venit și a pledat în spațiul public pentru regândire a situației. Ultimul mandat de parlamentar al lui Gorghiu a fost câștigat pentru Camera Deputaților. După alte două de Senat. Gorghiu a tras, teoretic, lista de la Argeș. 10,74% este rezultatul PNL Argeș la Camera Deputaților. Fruntașa liberală nu a candidat și la locale, uninominal, pentru șefia CJ sau Primăria Pitești.
Braila a obtinut un singur post de deputat pe listele PNL. Pacat pt acel judet cu multa istorie in spate. Si domnul deputat Popa tradeaza.
FOAMEA Socială și CINISMUL Abject.
Lipsa de Educație AUTENTICĂ vine de completează Imaginea LOR.
..un partid, ce ..plutește de ani, la max. 10% , numit si Usr, are asa de mulți..post-aci? Ntz! Ntz! .. oare atât de puține..trotinete au reușit să fie ..înmatriculate? Atât de mare e frauda fiscală?..
Partidul, Bolojan, Romania ! Cica PNL nu vrea sa devina anexa PSD dar poporul Roman vrea ca PNL sa devina anexa PSL conform rezultatelor ultimelor alegeri pe care PSD nu PNL le-a cashtigat. Asha e in coalitzie: Cel cu mai multe voturi conduce iar cel cu mai putzine este condus.
De ce noul Cotidian, ca si cel vechi il acopera cu !un cearceaf pe condamnatul fara executare a coruptului Thuma ? Oricum, este o nulitate inegalabila.
Falsa problema!!! Nici pe unii nici pe altii nu-i recomanda absolut nimic. Doar ca au interese diverse.
Fosta blonda de la Cotroceni nu are altă șansă decât să se ia de mină cu trompeta de la Craiova și să cânte în duda .
Nadia Comăneci și Simona Halep se agață de Cristi Chivu! Sigur au rămas fără bani! La sapa, fa!
Și moldovanii fura, nu numai romanii! Toate tezele de doctorat vor fi verificate cu un soft AI! Trăiască toții românii hoți, de pretutindeni!
gorghiu e o liptatoare calita in disputele de la TM, unde a ost senator, la unbr unde l-a impus pe BRICIU adus de la tm SI fenechiu, fost subaltern si an al lui DD pe care l -a apărat cu ucces si a ifiintat NOUA DEMOCRATIE ca si M ENACHE, acum lider de grup sent pnl. RHUMA E DEJA RECUNOSCUT SI APRECIAT, exceptia anca alex.,Gorghiu a fost desemnata deIOHANIS presedinte interimar, poate fi premier pt un an de ile inceăpand cu ministrii liberali, psd si udmer, usr in opozitie sa invete carte, sa-si publice cartile de munca, xperinta si oglinda
„Ce îi recomandă pe șefii PNL care …”?
…cum, CE?! …$$oroș, sau ȘPĂGILE la Partid!
Reclama asta „ieftin și bun” e pentru prostii care pun botul!
Coane Eremia….ziarul ăsta nobil a fost fondat de către Ion Rațiu, un suflet nobil!
Mătăluță eşti acu’ red-şef-adj. În ce limbă scrii/vorbeşti?? Cum adică, citez: „Patru liberali nu au vrut să intre în opoziție partidul SĂU. Apoi, alte voci li s-au alăturat.”
Am citat din ediția online.
La mulți ani! Încă 35+..infinit!
Stima (şi mîndria)
Ăștia dacă ies din politică dorm sub pod.
Spaga si hotia fara masura.
Conservele legendate au fost obligate sa iasa la suprafata. Vorba oricarui patriarh: seco.ritatea actioneaza prin oameni !
Cel mai tare ma îngrijorează cum arată salteluța!
Astia au impresia ca mama lor ia nascut sa fie lipiti de scaune toata viata lor.Mai priceputi si inteligenti ca astia in tara aasta ,nu mai exista nimeni .
cand a ajuns in PSD? Gasca de la Tg Jiu ”rugata” de taticu? Cine e ministru tu sau taticu?
Tupeul, cum ce?