„Nu ne e teamă deloc de acest scenariu. Poate să existe acest scenariu. Deși, repet, decizia BPN este clară și a fost votată de toată lumea. Dacă vor exista parlamentari PNL care vor avea altă abordare, sigur că e opțiunea personală și își asumă și consecințele”, a spus Mircea Abrudean.
CITEȘTE ȘI: EXCLUSIV Suveraniștii resping planul prin care PSD vrea să îi „albească”: „O să vină degeaba”
Acesta a mai adăugat că există „consecințe statutare” pentru colegii care aleg să recurgă la un astfel de gest.
„Nu văd neapărat trecerea pragului președintelui Camerei Deputaților (n.r. Sorin Grindeanu) ca fiind un angajament ferm pentru susținerea unui guvern în Parlament. Deci lucrurile trebuie un pic discernute. Vom vedea dacă vor exista astfel de colegi la momentul votului unui posibil guvern. Și dacă decizia PNL va fi de a nu susține un astfel de guvern, sigur că există și consecințe statutare”, a explicat președintele Senatului.
Întrebat dacă PNL ar fi dispus să sprijine un guvern minoritar PSD-UDMR-minorități, acesta a precizat că trebuie mai întâi să vadă mandatul unui astfel de executiv. „Dacă prioritățile acestui guvern se pliază pe ceea ce PNL a susținut, poate fi o discuție”, a completat Mircea Abrudean.
CITEȘTE ȘI: Noul premier, desemnat până la 1 iunie. Ce scenarii de guvern sunt luate în calcul la Cotroceni SURSE
Totodată, acesta mai adăugat că singura propunere de premier care s-a discutat în interiorul PNL este cea în persoana lui Ilie Bolojan și a respins ideea unui premier tehnocrat.
„S-a demonstrat în istoria recentă că un premier tehnocrat gestionează foarte greu lucrurile. Adică un premier tehnocrat cu miniștri politici nu va avea niciodată autoritate politică asupra acelor miniștri. Deci lucrurile nu au cum să funcționeze constructiv pentru România. Poate să fie o soluție de moment pentru a depăși o criză, dar nu cred că va avea rezultate serioase și nu va debloca situația în care ne aflăm”, a explicat Mircea Abrudean.
Că dl. Abrudean nu vrea cu PSD , e firesc . Dar , nu pot să remarc faptul că … , ușor , ușor îi vine mintea la cap . Și mă bucur că acceptă și alte opțiuni în PNL . Cel mai mult , apreciez că începe să ia distanță față de Bolojan .
Cine va vrea ?
Și peste trei luni te trezești în aceeași situație. Fără să te atingi de conducta cu bani spre baroneții PSD nu este posibilă redresarea țării. Petru pesedaci furtul înseamnă ceva cum ar fi butelia de aer pentru scafandru.
Refaceți coaliția și terminați cu mofturile!