Partidul Social Democrat a lansat un atac la adresa premierului Ilie Bolojan, dar și către mai mulți miniștri rămași în executivul interimar. PSD a inițiat împreună cu AUR și PACE o moțiune de cenzură prin care au demis Guvernul Bolojan, care acum acționează ca interimar.
Social-democrații acuză că o parte din cei rămași în guvern încearcă în zilele de după moțiune, „pe ultima sută de metri”, să-și pună „pilele” în funcții. PSD susține că persoanele numite pe repede înainte vor fi imediat demise după instalarea unui nou guvern.
„PSD denunţă operaţiunea premierului demis şi a unor miniştri interimari de a-şi instala, pe ultima sută de metri, pilele şi apropiaţii în structurile de conducere ale unor instituţii publice guvernamentale. PSD avertizează că toate numirile, fără concurs, care au la bază doar criteriul preferinţelor personale sau politice ale premierului demis şi ale apropiaţilor săi vor fi invalidate imediat după formarea unui guvern legitim şi funcţional”, transmite PSD într-un comunicat oficial, conform news.ro.
Social-democrații au lansat și mai multe ironii referitor la lipsa de calificare de care ar da dovadă numirile recente din administrația centrală.
„Așa-zisa reformă a statului invocată cu emfază de premierul demis nu se face cu şoferi, muzicieni rock şi cofetari instalaţi în funcţii de prefect şi nici prin împânzirea structurilor guvernamentale cu un alai de pile şi relaţii transferate din structurile conduse anterior de Ilie Bolojan sau de apropiaţii săi”, susține partidul.
PSD: Bolojan e demagog și duplicitar
PSD folosește comunicatul pentru a-l acuza pe șeful PNL de duplicitate. Social-democrații susțin că PNL trebuia să-și retragă oamenii din organismele statale după ce partidul a decis să treacă la opoziție după moțiune.
„Numirile intempestive, fără concurs, în diverse funcţii publice, ale unor apropiaţi politici incompetenţi şi fără o minimă experienţă pentru poziţiile ocupate, demască duplicitatea şi demagogia premierului demis. Sunt ilustrative în acest sens numirile în funcţii de conducere de la Agenţia Naţională pentru Achiziţii Publice sau de la Administraţia Naţională Apele Române, dar şi în funcţiile de prefect de la judeţele Neamţ, Maramureş sau Vaslui.
Dar cea mai mare culpă morală a premierului demis Ilie Bolojan este chiar menţinerea sa şi a reprezentanţilor PNL în funcţiile guvernamentale după ce partidul a decis „rămânerea în opoziţie”, ceea ce duce demagogia la un nivel nemaiîntâlnit în politica românească, mai ales în contextul în care moţiunea de cenzură a fost adoptată cu un număr record de voturi.”
Fritz: PSD și-a lăsat ministerele într-un hal înspăimântător
Și din tabăra Bolojan-USR au venit acuze către social-democrați. Președintele USR, Dominic Fritz, a lansat joi mai multe atacuri la adresa PSD, partidul care a pus mâna la doborârea Guvernului Bolojan prin moțiune de cenzură. Fritz a exclus posibilitatea ca defuncta Coaliție să se reîntregească și a transmis că în perioadele de interimariat, miniștrii USR încearcă să facă publice problemele din ministerele care au fost conduse până acum de social-democrați.
„Vom avea poate și noi surprize, informații. Încercăm și în ministerele pe care le-au lăsat miniștrii PSD într-un hal absolut înspăimântător: PNRR, multe miliarde pierdute; proiecte pierdute, la sănătate, la energie. Toate aceste lucruri încercăm să le scoatem la suprafață și să vedem ce să mai și reparăm în următoarele săptămâni”, a spus liderul USR la Digi24.
Dragoș Pătraru a spus cu subiect și predicat ce valoare are acest buticar dib Aleșd !!
Nu putem avea democrație, stat de drept, justiție, drepturi egale, economie competitivă, bunăstare etc cu niște lăutari afoni cu procent de voturi submediocre, multe adunate prin fraudare.
USR-PNL „CÂNTĂ” PE NOTE FALSE DEMOCRAȚIA PROEUROPEANA.
PSD a pierdut, Niminea mai face intelegere cu unii intelesi cu AUR sa dea jos un guvern de coalitie din care facea parte. Grinda a ajuns ca Ponta, fuge lumea de el si de minciunile lui. Ole, ole, ole, PSD nu mai e !
Asta face de un an de zile. Caracatita Bolojan a umplut tara.