În timp ce politicienii se bat pentru putere, situația economică a României se înrăutățește. Iar deficitul bugetar ar putea crește cu zeci de miliarde de lei în loc să scadă anul acesta.
Criza politică a venit într-un context tensionat pe scena internațională, în care prețul barilului de petrol rămâne ridicat, iar prețurile de la pompă au crescut. Inflația, care trebuia conform așteptărilor de anul trecut să fie în jur de 8% azi, a ajuns la aproape 10%. Prețurile de la pompă ar putea influența în continuare costul bunurilor. Precum și pe cel al serviciilor din România.
Deficitul bugetar, impact asupra economiei: Cursul leu – euro a crescut, din nou
Pe lângă situația generată de criza carburanților, prețurile vor continua să crească. Totul din cauza cursului valutar. Un euro se cumpără cu aproape 5 lei și 20 de bani, în creștere cu 2% față de cursul valutar de dinainte de criza politică. Sunt două procente care vor împinge de la spate prețurile din România. În ultimii ani am înregistrat un deficit comercial de peste 30 de miliarde de euro anual, iar toate produsele importate de România, fie că vorbim despre alimentele de la raft din hipermarketuri sau energia electrică și motorina, sunt calculate în euro.
Deficitul bugetar, criza economică va adânci problema
În primele două luni ale anului, consumul a scăzut cu 7,6% față de aceeași perioadă a anului 2025. Creșterea economică din ultimii ani a fost susținută de creșterea consumului, după ce coaliția PSD – PNL a indexat anual pensiile și salariile din sectorul public și a recalculat pensiile din România, creând cheltuieli suplimentare pentru buget, care nu au avut și o sursă de finanțare. După ce pensiile și salariile au rămas înghețate doi ani la rând, în 2025 și 2026, consumul a început să scadă. În primă fază, economia României a stagnat, însă acum se află în recesiune tehnică.
Când consumul scade, oamenii cumpără mai puține bunuri, firmele înregistrează vânzări mai mici, iar statul riscă să încaseze mai puțini bani din TVA, accize, impozit pe profit, iar veniturile bugetare se micșorează. Cu toate acestea, datele pentru primele trei luni ale anului arată că veniturile statului au crescut, de la 141 de miliarde de lei în 2025 la 158 miliarde de lei în 2026, iar cheltuielile statului au scăzut de la 184 de miliarde în 2025 la 179 de miliarde în 2026.
Și deficitul bugetar al României a scăzut de la 43 de miliarde de lei, 2,26% din PIB în 2025, la 22 de miliarde de lei, 1% din PIB în 2026.
În același timp, creșterea economică prognozată pentru anul 2026, de 1% din PIB, cât este luată în calcul în legea bugetului, este un scenariu optimist astăzi. FMI a redus creșterea economică la 0,7% din PIB, ceea ce înseamnă un PIB mai mic decât cel estimat de 2.045 de miliarde de lei. Un PIB mai mic decât cel prognozat înseamnă un deficit mai mare la finalul anului. Însă situația s-ar putea înrăutăți semnificativ odată cu pierderea banilor europeni.
PNRR, singurul motor de creștere al României
Bugetul pentru 2026 este construit pe baza unor investiții record, de 164 de miliarde de lei, cu aproape 25 de miliarde de lei mai mult decât în 2025. Însă două treimi din bani, 110 miliarde de lei, sunt bani pe care Guvernul speră să îi atragă în țară sub forma fondurilor europene din PNRR, fondurilor de coeziune și împrumuturilor din SAFE. Dacă România pierde din acești bani, în condițiile în care investițiile sunt în derulare, rămân două scenarii fezabile: înghețarea investițiilor sau împrumutarea unor sume mari de bani de pe piețele internaționale pentru continuarea lor.
Banii europeni sunt o gură de aer în contextul în care economia României nu mai trage suficient de puternic prin consum și producție pentru a genera creștere economică. De acolo vine și „schimbarea de paradigmă” a guvernului, de trecere de la o economie bazată pe consum la una bazată pe investiții.
10 miliarde de euro reprezintă miza din PNRR. Neîndeplinirea a 14 jaloane poate avea costuri uriașe, de la 700 până la 970 de milioane de euro pentru fiecare lege. Fără PNRR, acești bani trebuie să vină de la bugetul de stat, iar cum sunt 20.000 de șantiere la nivel național, deficitul bugetar ar putea exploda.
Politicienii repetă greșelile din trecut
Genul acesta de lecții le-am primit deja, însă politicienii nu au învățat nimic de la urma lor. Multe autostrăzi, proiecte de căi ferate, aeroporturi, proiecte de apă și canalizare care inițial erau finanțate din fonduri europene au fost plătite de la bugetul de stat, deoarece investițiile au fost amânate până când perioada de implementare a expirat. La fel se întâmplă și astăzi, când perioada de implementare a PNRR-ului se încheie la finalul lunii august, iar Guvernul Bolojan speră să atragă în câteva luni ce nu au atras guvernele PSD – PNL în cinci ani.
Contextul este unul foarte prost, deoarece costurile de finanțare ale datoriei publice au crescut în ultimele două luni cu mai mult de un procent, ceea ce se traduce prin dobânzi mai mari de plătit în viitor la împrumuturile de astăzi.
Ce spun specialiștii
„Scenariul optimist este acela în care criza politică nu va dura mai mult de câteva săptămâni, iar în urma ei va veni un guvern care va menține traiectoria actuală a României, va asigura că tot ce ține de consolidarea fiscală și reducerea risipei din cheltuielile publice va fi o prioritate pe agenda sa. În același timp, acest guvern ar trebui să aibă capacitatea și maturitatea să decidă în următoarele 2-3 luni maximum o serie de reforme care țin de PNRR care pot aduce în economia noastră 10 miliarde de euro, bani gratis, în 2026.
În caz contrar, în scenariul în care criza politică se prelungește, riscăm o spiralare. Dialogul politic să nu ducă la o alternativă solidă, credibilă, să nu fie livrate reformele, iar banii europeni să fie pierduți. În varianta pesimistă înseamnă o scăpare de sub hățuri a echilibrului macroeconomic al României și un scenariu de tip junk în care România ar intra pentru că nu a reușit să livreze ceea ce și-a asumat că o să livreze în acest an”, este de părere Paul Aparaschivei, directorul executiv al Confederației Patronale Concordia.
ce agentie de propaganda ridicola… acum nici 2 zile citeam o slava ca au redus deficitu’ de balanta comerciala pe 2025, si de deficit in general, acuma brusc ii „arde” grija de deficit… pai dupa 2020, deficitul bugetar a explodat, chiar si cu cifrele coafate… deficitul explodeaza oricum pentru ca colonia e in colaps de ani de zile, si economia mondiala e pe butuci
În vederea mitingului de susținere pt. Bolojan , zicea o diasporeză că vine negreșit , dar nu mai vrea să uzeze de pungi de plastic ca la 10 August , ci de o „anumită chelie „ În acest sens o informăm că poate „accesa prin PNRR care a COSTRUIT la noi în Piața Primăriei un stabilament de juma de milion de Euroi , la care e singura taxă neindexată de guvernul Chelosului .
„inflația a crescut peste așteptări”
inflatie crescuta = saracie crescuta
Mai ales ptr cei care depind de respectarea legii de catre guvernanti, ptr pensionari.
Iar asita, guvernantii cred ca respectarea legii ptr ei este optionala in timp ce pentru popor este obligatorie. Ca asa-i statul de drept bolojisto-nicusorista.
De ce nu reduc cheltuielile care nu contribuie la BUNASTAREA cetatenilor si care sunt o parte bani cheltuiti aiurea. Cum ar fi banii/bunurile/serviciile ptr Ucraina si Moldova. Ptr inarmare care doar ia bani din buzunarele romanilor si-i inghesuie in ale nemtilor, francezilor, americanilor.
„10 miliarde de euro reprezintă miza din PNRR.” – 12 miliarde de euro este doar dobanda anuala la datoria imprumutata. Articol scris pentru a lua un salariu !
„10 miliarde de euro reprezintă miza din PNRR.” – 12 miliarde de euro este doar dobanda anuala la datoria imprumutata ? Articol scris pentru a lua un salariu !
Total de acord, domnule D. Costin. Ați pus punctul pe i.
@Contestatarul, aici ai dreptate, deficitul este controlat și impus de afară.
Ăsta este norocul nostru. Dacă nu ne mai trăgea cineva de mânecă astăzi se vorbea despre noi cum se vorbește despre civilizațiile dispărute. Măcar ăia au lăsat ceva în urmă.
Să fim serioși , deficitul oricum este sărit și va escalada ,cu moțiunea sau fără moțiune,doar nu își imagina cineva integru ,că guvernarea bolojan va redresa țara,am văzut câți români își mai doresc această guvernare,duminică un piața Universității ,1000 maxim
„în urma ei, CRIZEI -CRIZATE va veni un guvern care va menține traiectoria actuală a României,„ . Aaaa , deci traiectoria e bună , numai șoferul de pe TIR bagă a cincea , ăsta zice c-ar trebui mai „domol „ dar tot acolo , ÎN ZID , ADICĂ ÎN DIRECȚIUNEA DATĂ DE UIE, CĂ doar Uie aprinde ne farurile pe „faza scurtă „ . Bă „OIȘTEA -N ZID „ nu vrei să ne spui și nouă cu cât cotizează roKolonia „CASH – CARNE MACRĂ – direct și în reluare în fiecare an la Uie ? Adică la cât s-a fixat HARACIUL în „galbeni – gălbiori și cu cât crește în fiecare sezon cănd mere Ur$ula pe Coasta de ABUR ? Asta afară de birurile alelalte pe care le cară PAZVANGII d-acilea cu TOPTANUL MUTINAȚIONALELOR și de „peșcheșurile SULTANII VALIDE PT. SULIMANURI ȘI ALTE ARMANENTE cuceritoare ȘI FEARE VECHI . Un MAMULOS , fost arnăut zice că s-au cărat vreo mie de tone de AUR PUR. Ce penerere ați făcut bă ? Piste de biciclete , stadioane , borduri , coșmelii văruite care cad la prima ploaie ? Ce valoare adăugată aveți la banii împrumutați ? ZERO BĂ , DACĂ NU CUMVA MINUS INFINIT , că trebuie să le mai și „cărpiți dup-aia . Căte CAPACITĂȚI PRODUCTIVE AȚI CONSTRUIT CU BANII ÎMPRUMUTAȚI ? Ce GRANTURI mocca ați halit , că podul Grant e tot gata să cadă ? / Musiu , noi AVEM O DIRECȚIUNE OPUSĂ „GARDULUI „ . O SFĂNTĂ NAȚIONALIZARE ȘI CONFISCARE ȘI RECUPERARE A PREJUDICIILOR DE LA TOȚI #ȘOBOLANII EXTERNI ȘI INTERNI !
Fără Bolojan deficitul va scăpa de sub control, euro se va face 25 de lei, criza din Golful Persic se va extinde pe întreaga planetă și va fi eclipsă permanentă de soare în toată lumea. Eu deja simt un început de enterocolită numai gândindu-mă la debarcarea lui Bolojan.
Oricum euro va ajunge 10 lei! De ce nu se trece la euro? Ca sa se fure in continuare!
De bastanii de la buget nu s-a atins nimeni! Numărul de parlamentarii cu toate anexele nu s-a micșorat la 300. Numărul de ministere nu s-a redus, numărul tăietorilor de frunze la câini nu s-a redus. Veniturile bugetare nu vor fi reduse! Succesuri la cheltuieli, hoților!
I-ați medicamentele!
mai stresati sperand ca veti genera emotii cu Petrica si lupu, deja e la faza cand nimeni nu se mai emotioneaza de vorbele voastre goale…
La bătaie se pun „firmiturile”
Scenariul grec e dupa ușa…spre bucuria a vreunei bănci..
Pentru o ceașcă de cafea la Palais de L’Elysee romanii rămân cu ochii in soare si cu un nou garant care poate numai a râde si jesticula spectaculos ..
Deficitul bugetar, impact asupra economiei: Cursul leu – euro a crescut, din nou
SE MINTE Grosier . A FOST crescut de Afară.
Deficitul bugetar, criza economică va adânci problema
Mai ADÂNCĂ … NU are CUM să mai fie „Problema”. NU o poae rezolva un Biet DEFICIT injectat hormonal de Medicii de Afară
Ce spun specialiștii
NU vă mai uitați ÎN și apropiați DE Gurile Specialiștilor. Miros Teribil, MonCher …
#& de Ani de Consum de NeConsumabile, OBLIGAT, darȘI Acceptat au creat Depunri GROASE în Interiorul LOR, Așa că NU mai au nicio Șansă de Credibilitate …
PNRR, singurul motor de creștere al României
SINGURUL Mijloc de Creștere de oriCE Fel a ROMNIEI ar trebui să fie MUNCA Romnilor pentru ROMÂNI, NU pentru PARAZIȚII Externi și Puișorii Paraziți INTERNI …
Adică, tradus: TENIILE și LIMBRICII Externi Și Oxiurii INTERNI.
DEFICITUL este controlat ți impus de Afară. Deci …