Ilie Bolojan a ajuns în urmă cu puțin timp la Palatul Cotroceni pentru a discuta informal cu Nicușor Dan. În ultimele două zile, președintele a purtat discuții cu Dominic Fritz (USR), Kelemen Hunor (UDMR) și președintele PSD, Sorin Grindeanu.
Când a vorbit ultima dată Bolojan cu Nicușor Dan
Ilie Bolojan a spus marți seara, la Antena 1, că nu a vorbit cu șeful statului după ce moțiunea PSD-AUR a trecut de votul din Parlament.
„Am vorbit cu dânsul înainte de moțiunea de cenzură și cu siguranță vor fi consultări în zilele următoare și vom discuta”, a precizat liderul PNL.
Bolojan, trântit de PSD și AUR
Reamintim că premierul Ilie Bolojan a fost demis după ce moțiunea de cenzură PSD–AUR a trecut în plen cu 281 de voturi „pentru”, la egalitate cu cea mai votată moțiune de cenzură din istorie, cea împotriva lui Florin Cîțu. Moțiunea a depășit cu 48 de voturi pragul minim necesar de 233.
Imediat după, președintele Nicușor Dan a anunțat că va începe cu „consultări informale”, și, când opțiunile se vor cristaliza, va organiza „consultările formale” cu toate partidele politice parlamentare.
„Vom avea un nou guvern într-un termen rezonabil”, a adăugat Nicușor Dan.
Mergeți de mână în Coreea de Nord, acolo rămâneți la putere pe viață .
@Bolojan(e) primele doua partide care pot demite si presedintele sunt PSD25% si AUR 20% cu minoritatile au 51%…ca sa treaca orice sau chiar 281 de voturi…
PSD nu da doi bani pe Romania. Pe ei i-a intetesat doar ca robinetul cu bani sa ramana deschis, iar AUR a executat ordinul fara nici o obiectie.
PSD a anuntat deja ca nu intra la guvernare, ei au vrut doar sa dea jos guvernul si atat.
Asta inseamna ca avem doua variante reale:
1. guvern minoritar: AUR-UDMR-altii sau PNL-USR-UDMR-altii
2. alegeri anticipate
Singura solutie care mai poate salva Romania ACUM, este ca PSD si AUR-usii sa fie de acord ca guvernarea PNL,USR si MINORITATI, cu BOLOJAN noul prim ministru .
Daca nu , dupa EDITAT POTOPUL
tu vrei sa traiesti ca in Europa dar sa produci Dacia 1300!
Stii ce insaemna UNIUNEA Europeana?
a fost prea domn, fata de Nicusor.
Trebuia sa nu mearga deloc. Sa se faca guvern AUR-PSD si sa inceapa balamucul. Ca si asta meritam.
Poate îl dau afară pe Predoiu
De ce nu un guvern pro Romania?