Ultimatum pentru TAROM: „Nu mai putem să le dăm bani”

TAROM a primit ultima șansă de salvare: un ajutor de 95,3 milioane euro. Președintele Consiliului Concurenței avertizează că statul nu mai poate da legal bani după 2026.

De Bianca Dumbraveanu - Redactor coordonator
Ultimatum pentru TAROM: „Nu mai putem să le dăm bani”

Sursă FOTO: Facebook / Trains & Planes MC

TAROM a primit ultima șansă de salvare: un ajutor de 95,3 milioane euro. Președintele Consiliului Concurenței avertizează că statul nu mai poate da legal bani după 2026.

Idei principale

TAROM se află într-un punct critic, actualul plan de restructurare fiind ultima ocazie legală prin care compania mai poate primi sprijin financiar din partea statului. Bogdan Chirițoiu, președintele Consiliului Concurenței, a avertizat că, după acest ajutor, legea interzice oice altă infuzie de capital. Deși TAROM a raportat profit anul trecut, cifra a fost rezultatul vânzării unor avioane și al banilor primiți de la guvern. Activitatea de zbor nu a mai produs profit real de 16 ani.


Pentru a primi ajutorul, TAROM trebuie să îndeplinească reguli stricte până la finalul anului. Compania este obligată să își reducă flota de la 18 la 14 aeronave și să renunțe la mai multe rute de zbor, pentru a nu deranja concurența.

„Există un plan de restructurare aprobat de Comisia Europeană, dar banii sunt naționali. Dacă vreți, este o ultimă șansă pentru TAROM, pentru că legal nu mai putem să le dăm bani. Deci, planul ăsta de restructurare trebuie să ducă TAROM la viabilitate economică, dar legal nu mai avem voie să mai dăm bani după acest ajutor de salvare. TAROM-ul real n-a mai avut profit din 2008. A vândut niște active, dar, din activitatea de transport aerian, n-a mai făcut profit din 2008”, a spus Chirițoiu, potrivit Profit.ro.

Alternativă la faliment

Dacă restructurarea eșuează, autoritățile iau în calcul găsirea unui investitor privat, după modelul altor companii europene. Deși închiderea TAROM este văzută ca o variantă extremă, Chirițoiu a reamintit că țări precum Ungaria sau Bulgaria au rămas fără operatori naționali în condiții similare.

„Închiderea companiei e un caz extrem, dar s-au întâmplat lucrurile astea în Bulgaria. În Ungaria s-au întâmplat situații de genul ăsta. Alte situații sunt, dacă ne uităm la Italia, de exemplu, să găsești un investitor, un partener comercial”, a mai spus acesta.

Lupta inegală cu firmele low-cost

Compania se confruntă cu probleme financiare mari, înregistrând pierderi de 30 de milioane de euro în primele opt luni. Reprezentanții TAROM spun că se simt „cu mâinile legate” în fața concurenței agresive a firmelor low-cost. Planul de restructurare le impune limite și nu îi lasă să fie flexibili cu rutele sau prețurile. Pentru a supraviețui, compania mizează acum pe digitalizarea vânzărilor și pe parteneriate cu alți operatori aerieni.

CITEȘTE ȘI

Companii de stat și sinecuri închise de Guvern. Director: „Nu ni s-a comunicat o decizie”

Distribuie articolul pe:

3 comentarii

  1. Primesc ajutoare din buzunarul contribuabilului, dar in loc sa foloseasca banii pentru imbunatatirea activitatii platesc 54.000 lei pe luna pt. fiecare membru a consiliului de administratie .

  2. Taromului i s-a luat aeroportul (care era foarte profitabil) si s-a dat in mod samavolnic la Lufthansa, i s-au luat rutele profitabile si guvernantii succesivi i-au facut tot ce i se putea face pentru a fi falimentat. Asa au primit ordin.

    1. Dap asa e, tin minte ca a fost un mic scandal cand au vandut rutele la Londra si mai cateva….pfaii cand te uiti la tara noastra parca mai bine o duce Ucraina dupa toti anii de razboi…

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.